''Rzuć jajkiem w…'' – w kogo? I po co?

W Muzeum Narodowym odbył się dziś happening inaugurujący kampanię towarzyszącą EuroPride. Happening reklamowany był na portalu społecznościowym Facebook w następujący sposób:

„Kto nie chce wolności, niech pierwszy rzuci jajkiem!”

Jeśli chcesz wziąć udział w wielkim happeningu na dziedzińcu Muzeum Narodowego i rzucić ostatnie, symboliczne jajko w „pedała”, to serdecznie zapraszamy.
Wspólnie odsłonimy plakat promujący kampanię, a następnie obrzucimy go jajkami.
Rzucać będą m.in. Katarzyna Figura, Maria Peszek, Maria Sadowska, Ewa Wanat, Ryszard Kalisz i Kuba Wojewódzki.
Wydarzenie odbędzie się w ramach premiery kampanii
“NIE LĘKAJCIE SIĘ!”
która ma zmienić wizerunek Polski w Świecie oraz zachęcić do udziału w Europride w Warszawie.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 24.06 o 11:00 na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie

EUROPRIDE 2010
Europride to ogromny festiwal kulturalny mniejszości seksualnych, który co roku odbywa się w innym europejskim mieście. W finale ulicami przechodzi wielka międzynarodowa parada. W Madrycie w 2007 zgromadziła ponad 1,5 mln uczestników. Już 17 lipca, po raz pierwszy w kraju postkomunistycznym, parada przejdzie ulicami Warszawy Obecnie 7% warszawiaków deklaruje, że napewno weźmie udział w paradzie (ACR Rynek i Opinia dla Newsweeka, czerwiec 2010). To milowy krok w dziejach Europy i symboliczne wydarzenie dla miasta, w którym jeszcze pięć lat temu Parada Równości przeszła nielegalnie, bo urzędujący prezydent Warszawy Lech Kaczyński jej zakazał.”

W społeczności LGBTQ pomysł wywołał burzliwe dyskusje. W debatach toczących się (krótko, ponieważ wydarzenie ogłoszono zaledwie kilka dni przed jego realizacją) na Facebooku i w blogosferze podkreślano jego kontrowersyjność, niejasny wydźwięk, powielanie schematycznego myślenia i języka homofobów – lub podkreślano ożywczość, wywrotowość i świeżość pomysłu.

Happening rzeczywiście odbył się dzisiaj, z udziałem celebrytów (Maria Peszek), polityków (Ryszard Kalisz, Krystian Legierski) i organizatorów EP z Fundacji Równości. Przebieg jego został jednakże w pewnym momencie zakłócony anty-happeningiem: przed plakatem EP – w który uczestnicy mieli rzucać jajkami w proteście przeciw homofobii (?) – stanęli Wojtek Szot (blogger, wydawca, działacz LGBTQ) i Małgorzata Rawińska (artystka kabaretowa, działaczka LGBTQ), zachęcając do rzucania w prawdziwego pedała i prawdziwą lesbę (niewymienioną wprawdzie w tytule wydarzenia). Wywołało to pewną konfuzję – polecamy obejrzenie filmiku zamieszczonego w relacji na gazeta.pl.

Wojtek Szot tak opisuje całe wydarzenie na swoim blogu:
11:21 Przed plakatem stoją Rawińska i Abiekt z pytaniem kto ma ochotę na rzucenie w pedała i lesbę bo jesteśmy. Znalazł się jeden chętny – Legierski (z pytaniem czy może rzucić między nas, w nas się już bał?). Reszta troszkę zdębiała.
Po chwili wyszliśmy z tego niesmacznego i mało jajcarskiego wydarzenia, dziękujemy przemiłej Pani z Muzeum, która nam na żywo pogratulowała akcji, podkreślając, że oburzyła ją sugestia, którą wygłosił przedmówca, że muzeum do tej pory było zamknięte na gejów i lesbijki.

Organizatorzy EuroPride komentowali również dla mediów brak wsparcia miasta dla EP.

Opinia publiczna dostała przekaz:
– hasłem EuroPride nie jest obecne na stronie organizatora „Wolność! Równość! Tolerancja!”, a cytat z Jana Pawła II „Nie lękajcie się”
– „geje i lesbijki” (ci w odbiorze społecznym) tak naprawdę nie wiedzą, czego chcą, ale na pewno chodzi im o rozgłos w duchu „nieważne, jak mówią, byle mówili”.

Czytelniczkom i Czytelnikom pozostawiamy wyciągnięcie wniosków.

(sass)

13 komentarzy''Rzuć jajkiem w…'' – w kogo? I po co?

 • Szymon Niemiec

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Naprawdę jeden z najgorszych pomysłów ostatnich czasów, od niesławnej akcji „Czego się gapisz Pedale”…

  Swoją drogą ciśnie mi się na usta:
  Fundacja nie umiała wymyśleć własnej parady, to ukradła ją Niemcowi. Teraz nie umiała wymyśleć własnego hasła, to ukradła to, pod którym Niemiec idzie na paradach od 2006 roku (sprawdzcie na banerach WKR).
  Na szczęście to chyba ostatnia rzecz, którą Niemcowi ukraść można, no chyba, że Pan B. na kolejną paradę założy sutannę 😉

 • Marcin

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Fatalnie.
  Pomysł – fatalny!
  Wykonanie – fatalne.
  Hasło – fatalne.
  Legierski – czy można przeklinać na homikach? (i to jest działacz Zielonych i grupy ds. związków? – zapamiętamy) – fatalnie.
  Żenada, żenada, żenada.

 • Marcin cz.2

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Acha, Wojtku i Małgorzato – to był bardzo dobry występ, ktoś musiał obronić naszej godności, dziękuję.

 • to własnie

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  to właśnie dzięki takim ludziom żyjemy w kraju postkomunistycznym, a nie normalnym.
  ostatnio Urban mówił, że liczy na środowiska LGBT. A młodzi różowych teczek nie pamiętają.

 • Jakbyco

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Ale co to za hasło? Z tym DżejPiTu?

  Nooo, jak ktoś chciał, żeby Europride została dobrze odebrana przez polskie społeczeństwo, to mu się mocno nie udało. Sięgnięcie przez paradę po hasło wielbionego i świętego już niemal papieża to przecież jego „zbeszczeszczenie”, nawet ludzie neutralni tego nie przełkną.

  Jak to teraz mówi młodzież? „Żal”?

 • rewers

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  na głosie nieważnym dopiszę wymarzonych kandydatów 2giej tury: rawińska i szot. powinni mieć razem dziecko (in vitro) – byłoby co najmniej sekretarzem generalnym onz!

 • Twoje imię 22

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Ja bym sobie chętnie w tych państwa rzucił, szkoda, że nie wiedziałem o tym cyrku.

 • Misu

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Kpina z tą akcją. Kto taką bzdurę w ogóle wymyślił?

 • teddy

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Bez przesady… ja tam uważam, ze akcja fajna, i trzeba mieć naprawdę dużo złej woli (albo woli szukania problemów tam gdzie ich nie ma), zeby sie do tego przyczepić…
  Ja uważam, że to było śmieszne i warte zrobienia!

 • Rchcz

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  to trza bylo przyjsc i razem z kaliszem i marysia sadowska /ta nigdy nie spocznie z promocja wlasnej osoby o watpliwym talencie/ porzucac, ktos bronil???

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  To jest trywializacja i podsycanie homofobii, nie walka z nia.

  „Humor” i „przeslanie” na poziomie „a dupy was nie bola?”

  Wiecej – http://lilianne-blaze.blogspot.com/

 • jjl

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Wojewódzki to jednak tez pedał? To nawet pasuje, w końcu fetyszysta męskich butów przecież i taki nadpobudliwy, niedojrzały facio, a to u pedałów częste..

 • marcin

  [Re: ”Rzuć jajkiem w…” – w kogo? I po co?]

  Brawa dla piarowców i fundacji równości za strzelenie sobie w stopę. Nie pierwszy raz, zresztą zeszłoroczne parady zwiastują katastrofę nieuchronną.
  Marysia Peszek dałaby wsparłaby nas lepiej płatnym (bo i tak znajdą się fani) koncertem podczas EP, a nie rzucaniem jajkami. W ogóle jestem przeciwnikiem marnowania jedzenia.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa