Kandydaci ignorują ''tęczowe'' głosy?

Już w najbliższą niedzielę wybory Prezydenta RP. Wiele osób nieheteroseksualnych i transpłciowych chciało poznać stanowiska kandydatów w ważnych dla nich sprawach.

Szansę na wypowiedź w tej kwestii postanowiło im dać osiem organizacji pozarządowych działających na rzecz poprawy sytuacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i queer (LGBTQ): fundacje Autonomia i Transfuzja oraz stowarzyszenia – Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Bydgoszcz, Lambda-Warszawa, Lambda Zielona Góra, Otwarte Forum oraz Pracownia Różnorodności. 26 maja 2010 r. wystosowały one wspólnie listy do kandydatów prosząc o odpowiedzi na pytania o wprowadzenie: ustawy o związkach partnerskich, możliwości zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci, nowelizacji kodeksu karnego rozszerzającej zakres tzw. przestępstw z nienawiści w związku z płcią, tożsamością płciową, orientacją seksualną, wiekiem i niepełnosprawnością ofiary, ustawy o korekcie płci biologicznej osób transseksualnych oraz ustawy antydyskryminacyjnej, której zapisy byłyby oparte na dyrektywach Unii Europejskiej. Ostatnie pytanie dotyczyło aktywniejszego przeciwdziałania przez władze dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Pisma wysłano do dziewięciu kandydatów (pominięto Andrzeja Leppera), spośród których odpowiedź – pomimo wysyłanych monitów i przypomnień – nadesłał tylko Grzegorz Napieralski. Kandydat na każde z pytań odpowiedział w kilku zdaniach, zasadniczo twierdząco – z wyjątkiem pytania o umożliwienie zawierania małżeństw osobom tej samej płci. Z całością wypowiedzi kandydata można zapoznać się tutaj: link do dokumentu w formacie PDF

Całkowity brak reakcji ze strony pozostałych kandydatów daje do myślenia co do ich stosunku zarówno do społeczeństwa obywatelskiego, zagadnienia dyskryminacji jak i praw osób nieheteroseksualnych i transpłciowych. Jak z braku odpowiedzi na pytania organizacji LGBTQ wynika, większość krajowej klasy politycznej ignoruje sprawy tej części polskiego społeczeństwa. Otwarte pozostaje pytanie, czy tak potraktowana grupa społeczna weźmie to pod uwagę w trakcie wyborów.

13 komentarzyKandydaci ignorują ''tęczowe'' głosy?

 • Taczka

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  czyli odpowiedź prosta – można głosować na Napieralskiego, jeśli takie kryterium przyjmiemy, dla wielu to ważne, więc ok. Natomiast Napieralski mile zaskakuje mnie na finiszu, a nie ma lekko, bo przecież własna partia się na niego wypina.

 • Reader

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  Napieralski za PACSEM, zaraz padne ze śmiechu, ciekawe skąd mu to przyszło do głowy.

 • czytelniczka

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  A jak ktoś jest nieco zielono-feminizujący, to coś takiego ciekawego mi wpadło w ręce, dzielę się:
  http://www.ekologiasztuka.pl/pdf/Prezentacja_GreenIndex.pdf

 • stereo-typ

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  Owszem, ja wezmę to pod uwagę. Już wcześniej zastanawiałem się nad oddaniem głosu na Napieralskiego a teraz ma mój głos na bank!

 • junior

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  Tylko Napieralski w I turze!

 • marcin

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  A może – tylko Napieralski w II turze! Poradził sobie chłopak w tej kampanii, był aktywny, dynamiczny, z pomysłami…

 • KaFor

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  Wczorajsza debata prezydencka – z pytaniem o związki również – na II Kongresie Kobiet:

  http://www.facebook.com/lajfo.tv?v=app_10442206389

  (dla użytkowników facebooka)

 • KaFor

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  Idźmy dziś na wybory! 🙂

  http://katarzynaformela.blox.pl/2010/06/Przed-wieczornym-finalem.html

 • GKM

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  Napieralski to taki sam kombinator [w kwestii lgbt] jak kiedyś Kwaśniewski. Oni są z tych, co obiecują i się nie wywiązują. Pozostali w obietnice się nie bawią, ale czy to jakoś zdecydowanie gorzej? Nie sądzę. Poza tym doświadczenie polityczne pana Grzesia jest, co tu duzo gadać, ŻADNE. A przecież wybieramy prezydenta naszego kraju u licha. a nie sołtysa!

 • stereo-typ

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  @ GKM

  A ja jednak uważam, że to gorzej. Napieralskiego można przynajmniej spytać, co z danymi kiedyś obietnicami. Pozostałych nie będzie nawet o co zapytać.
  Zgadam się co do jednego. Wybieramy prezydenta NASZEGO kraju. MY wybieramy!

 • Rchcz

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  geje maja mnostwo kasy ale zydza jej na stworzenia silnego nowoczesnego liberalnego ruchu spolecznego- postawa rosczeniowa kroloje … gdyby to ode mnie zalezalo nic bym nie dal za tak niski poziom zaangazowania w polityke gejow- tak, bo pojsc w paradzie raz w roku to jest NIC

  [detr. zwraca uwagę, że na homikach nie toleruje się języka nienawiści. nawet nieświadomego. proszę się pilnować.]

 • Jakbyco

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  @Rchcz n/t
  Używasz obrzydliwego języka, co to jest „żydzą”? A może jeszcze cyganią jak asfalty? Żałosne, że tak sensowną treść ubierasz w tak nędzną formę, mam nadzieję, że moderacja się tu szybko pojawi.

 • idlxdb

  [Re: Kandydaci ignorują ”tęczowe” głosy?]

  geje maja mnostwo kasy zaraz, to między biedniejszymi i biednymi gejów nie ma?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa