Pełny program Queerowego Maja 2010

QUEEROWY MAJ 2010
10-31 MAJA, KRAKÓW

program festiwalu:

Otwarcie festiwalu
10 maja, poniedziałek, 20.00, Miejsce Bar, ul. Estery 1

TranStories – fotografie Magdaleny Malinowskiej
11-25 maja, Eszeweria, ul. Józefa 9

Prezentowane prace opowiadają historie osób transgenderowych mieszkających w Anglii i Indiach. Autorka zdjęć towarzyszyła swoim bohaterkom przez wiele miesięcy, poznając ich codzienność, towarzysząc w pracy, jedząc wspólnie posiłki i chodząc na potańcówki. Świadectwem tego osobistego doświadczenia jest fotoreportaż będący podziękowaniem dla wszystkich bohaterek oraz pochwałą ich odwagi. Słowami autorki: „Nie zdołałam znaleźć ostatecznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego poszłam w stronę transgender. Mam ogromny szacunek dla tych ludzi, ponieważ ich całe życie to walka z tożsamością płciową, czymś, nad czym większość z nas się nie zastanawia, bo jest to tak oczywiste i naturalne, jak podstawowe funkcje życiowe. To nie tylko walka wewnętrzna, ale stawianie czoła uprzedzeniom, ignorancji, nietolerancji, agresji werbalnej i fizycznej.”

Organizatorka: UFA

Tożsamość gejowska, media i kapitalizm
– wykład Samuela Nowaka
11 maja, wtorek, 18.00, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3

Dominujące w Polsce sposoby myślenia o mniejszościach seksualnych wpisują się w pewnego rodzaju narrację o wyjściu z ukrycia. Druga optyka wiąże się z post-Foucaultowską teorią zarządzania seksualnością, która cechuje nowoczesne społeczeństwa europejskie. Podczas spotkania zwrócimy się do innego ujęcia problemu, gdzie tożsamość gejowska to efekt rozwoju kapitalizmu i zakotwiczonych w mediach wspólnot wyobrażonych.

Organizatorki: Fundacja SPLOT oraz Fundacja Kultura dla Tolerancji

A jak antylopa, B jak bocian, H jak homoseksualizm.
Rzecz o homoseksualnych zwierzętach

11 maja, wtorek, 18:00, Jewish Community Centre, ul. Miodowa 24

Organizatorka: Fundacja Czarna Owca Pana Kota

Martwi geje, żywe lesbijki
12 maja, środa, 19.00, Cocon (sala Coco), ul. Gazowa 21

Pokaz filmu Martwi geje, żywe lesbijki (Tote Schwule – Lebende Lesben, reż. Rosa von Praunheim, 2008).

Warsztat wrażliwości kulturowej
13 maja, czwartek, 19.00, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej,
ul. Krakowska 19 (I piętro)

Warsztat dotyczyć będzie wpływu kultury na postrzeganie osób LGBT. Dzięki udziałowi w aktywnych formach ćwiczeń uczestnicy i uczestniczki będą mieli/miały okazję poznać niektóre mechanizmy stojące za postrzeganiem osób pochodzących z innych kultur, a także zastanowić się jak wpływają one na nasze codzienne kontakty z szeroko rozumianymi Innymi. Prowadzenie: Bettina Gerhardt, Joanna Grzymała-Moszczyńska.

O strategiach politycznych
14 maja, piątek, 17.00, Klub Re, ul. Świętego Krzyża 4

Debata na temat perspektywy działaczy i działaczek ruchów lewicowych wobec postulatów i stosowanych dotychczas strategii politycznych ruchu LGBTQ w Polsce i szans ich realizacji.
Goście:
Małgorzata Bielawska (Partia Kobiet),
Magdalena Mosiewicz (Zieloni 2004),
Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
Prowadzenie: Tomasz Szypuła (KPH)

Organizator: Krakowski oddział Kampanii Przeciw Homofobii

Queerowa Linia Radykalna
14 maja, piątek, 16.00-20.30,
Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29-31

16:00 Queerowe D.I.Y.
Przyjdź na warsztat, zrób sobie koszulkę, wytnij szablon, ujawnij go na mieście. Vlepki, ziny, radykalna ręczna robota – wymiana praktyk i pomysłów.

17:30 Paris is burning
Projekcja kultowego filmu “Paris is burning” (reż. Jennie Livingston, USA 1990, 75’), dokumentu z życia nowojorskich transwestytów z Harlemu. Rytm tego życia wyznaczają tzw. drag balls – bale, których uczestnicy przebierają się za heteroseksualistów w dowolnie wybranej kategorii. Mogą więc stać się pięknymi kobietami, ale regulamin dopuszcza także udawanie „normalnego” studenta, „zwyczajnego” biznesmena czy generała, a więc kogoś, kim z całą niemal pewnością żaden z bohaterów filmu nigdy nie będzie.

19:00 Od parodii do polityki
Panel dyskusyjny z udziałem: Justyny Struzik i Rafała Majki. Rozmowy na temat polityczności queer, refleksje nad filmem i rozwojem ruchu queer (także w Polsce), emancypacją i działaniem. Queerowo i radykalnie, bez akademickiego bełkotu!

Kim Lee w Coconie
14 maja, piątek, 22.00, Cocon, ul. Gazowa 21

Impreza festiwalowa uświetniona występem rezydentki warszawskiego klubu Rasko – tajlandzkiej drag queen Kim Lee.

MARSZ RÓWNOŚCI w Krakowie
15 maja, sobota, 14.00, Plac Wolnica
Coroczna manifestacja odmienności, różnorodności i sprzeciwu wobec dyskryminacji pod tęczową flagą. Zapraszamy!!!

After po Marszu
15 maja, sobota, ok 16, Łódź Kaliska, ul. Floriańska 15

Zaraz po zakończeniu marszu na Rynku Głównym zapraszamy na pomarszowy after do Łodzi Kaliskiej.

BI queer. BI LGBT
15 maja, sobota, 18.00, Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10

O biseksualnym braku w aktywnościach mediów i organizacji LGBT i BI-perspektywach w społecznej teorii queer.

Goście:
Jacek Kochanowski,
Marta Konarzewska,
Mariusz Kurc,
Uschi Pawlik
Prowadzenie: Aleksandra Sowa

Organizator: Krakowski oddział Kampanii Przeciw Homofobii

Podwójna impreza pomarszowa:
LadyBoy

15 maja, sobota, 20.00, LaF, Plac Wolnica 7

Wieczór w rytmach: retro-electro, new romantic, disco zapewni znana Dj-ka: LadyBoy.

Rewelacyjni Hydrofoniks
15 maja, sobota, 20.00, Caryca, ul. Wielopole 15, I piętro

W klubie Caryca zagrają: Doktór Plama, Senor Soul i Rewelacyjny Luciano, czyli wieczór w rytmach disco, afro, funk, jazz i soul.

W klubach LaF i Caryca na uczestników festiwalu czekają promocje.

II Krakowski Turniej Kobiecej Piłki Kopanej
16 maja, niedziela, 11:00 (spotkanie kapitanek drużyn i losowanie kolejności gry o 10:30), trawiaste boisko przy ulicy Parkowej

Zgłoszenia udziału w turnieju (albo pytania odnośnie turnieju) prosimy słać na adres: p.e.w.e.k.s@tlen.pl do 10 maja. Więcej informacji na: www.peweks.wordpress.com

Organizatorka: Peweks

Turniej bilardowy kobiet i dziewcząt LBT
16 maja, niedziela, 15.00, Cue bar, ul. Mogilska 35

Zapraszamy płeć piękną, która pasjonuje się grą w bilarda i snookera, ale nie gra zawodowo. W maju br. obchodzimy pierwsze urodziny naszych wspólnych rozgrywek.
Osoby, które są zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu prosimy o zgłaszanie się na adres email: lesbilardos@wp.pl do dnia 15 maja do północy. Osoby towarzyszące i dopingujące nie wymagają wcześniejszego zgłoszenia.
Zapewniamy dostęp do profesjonalnych stołów i sprzętu za częściową partycypacją kosztów najmu stołów tj. 10 zł od osoby, jako darowizny do lambdowej puszki.
Prześlijcie informację do swoich znajomych!
www.lambda-krakow.org
W trakcie turnieju uczestniczki obowiązują wszelkie zasady Klubu Bilardowego Cue Bar w Krakowie.

Organizatorka: Lambda Kraków

Drugi wybuch Furii
16 maja, niedziela, 17.00, Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4

O historii prasy lesbijskiej i feministycznej w Polsce oraz potrzebie jej tworzenia. O tym, dlaczego Furia nie jest już „pierwsza” i ideach przyświecających reaktywacji pisma.

Goście:
Anna Laszuk,
Marta Konarzewska,
Anna Zawadzka,
Aleksandra Sowa

Organizator: Krakowski oddział Kampanii Przeciw Homofobii

After party po II Krakowskim Turnieju Kobiecej Piłki Kopanej
16 maja, niedziela, 18.00, Miejsce Bar Podgórze, ul. Węgierska 1

Transpłciowa rodzina
17 maja, poniedziałek, 16.00

Pewnie zdarzyło Ci się słyszeć o kimś, kto „zmienił płeć”. Może nawet nie jest Ci obce słowo „transwestyta”… Ale czy wiesz, kim właściwie są osoby transpłciowe (transseksualiści, transgenderyści, transwestyci)? Czy wiesz, jak to jest, kiedy ktoś bliski okaże się osobą transpłciową? Co można zrobić, gdy dziecko okaże się transwestytą? Co się dzieje, gdy mama lub tata jest osobą transpłciową? Albo wyobraź sobie, że nagle dowiadujesz się, że Twoja bliska osoba pragnie „zmienić” płeć. Albo co możesz czuć, gdy przez całe życie, od dzieciństwa wszyscy wmawiają Ci, że jesteś przeciwnej płci niż w rzeczywistości.
W trakcie ponad czterogodzinnych warsztatów poznasz, jak to jest być osobą transpłciową, przeżyjesz transowy coming out i na własnej skórze przekonasz się, czy rzeczywiście tak łatwo być sobą. I co to właściwie znaczy…
Zainteresowanych prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 10 maja 2010, na adres: wiktor.dynarski@transfuzja.org, w temacie prosimy wpisać „Warsztaty”. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorka: Fundacja Trans-Fuzja

Odczarowanie trans płciowości
18 maja, wtorek, 18.00, Jewish Community Centre, ul. Miodowa 24

Prezentacja Fundacji Trans-Fuzja dla zainteresowanych wiedzą, czym jest transpłciowość, czym różnią się transseksualizm, transgenderyzm, transwestytyzm, crossdressing oraz czym transpłciowość nie jest.
Podczas wykładu przyjrzymy się pojęciu płci i tożsamości płciowej z perspektywy „trans”, spróbujemy odczarować stereotypy dotyczące osób transpłciowych i postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania.

Organizatorka: Fundacja Trans-Fuzja

Inne Auschwitz
20 maja, czwartek, 18.00 – seminarium
21 maja, piątek, 10.00 – wizyta w obozie Auschwitz-Birkenau

Tematem projektu, który obejmuje seminarium oraz wizytę w obozie Auschwitz-Birkenau, jest inna historia nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Auschwitz postrzegane jest jako miejsce uświęcone męczeńską śmiercią milionów ludzi, wśród których zwykle pomija się część prześladowanych grup, między innymi osoby nieheteroseksualne.
Część pierwsza projektu, seminarium, poświęcona będzie sytuacji osób nieheteroseksualnych w nazistowskich Niemczech. Organizatorka i organizator postarają się przybliżyć uczestniczkom i uczestnikom projektu realia społeczno-polityczne, w jakich przyszło żyć osobom nieheteroseksualnym; naświetlić przestrzenie ideologiczne, w jakich funkcjonowały: seksualność (jednostki i narodu) oraz homoseksualizm; oraz wyjaśnić, jak i do jakich celów używane były oskarżenia o homoseksualizm. Planowana jest także dyskusja o współczesnych przejawach dyskryminacji ze względu na orientację i tożsamość psychoseksualną oraz uprzedzeniach względem różnych nienormatywnych praktyk seksualnych, jak również odbiegającej od ustanowionej normy ekspresji płciowej, w kontekście ideologii prawicowej i nacjonalistycznej, obecnej w polskiej polityce ostatnich 20 lat.
Podczas wizyty w obozie przewodniczka opowie o dziejach i losie więźniów, a sytuację osób nieheteroseksualnych przedstawią organizatorka i organizator.
UWAGA! Koszt całości: 5 zł.
O miejscu seminarium oraz zbiórki przed wyjazdem do obozu poinformujemy uczestniczki i uczestników w emailu.
Zainteresowane osoby prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 15 maja na adres: inneauschwitz@u-f-a.pl. Ilość miejsc ograniczona (30 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorka i organizator: Agnieszka Weseli (UFA) i Rafał Majka (Stowarzyszenie Młodzi Socjaliści)

Coś przyjemnego, czyli kilka słów o seksie
21 maja, piątek, 18.00

Stowarzyszenie Lambda Kraków zaprasza na warsztat dotyczący bezpieczniejszych zachowań seksualnych dla mężczyzn, tych młodych i tych bardziej dojrzałych.
Warsztat odbędzie się 21 maja 2010 r. (piątek) w godz. 18.00-20.00.
Podyskutujemy o :
– „z kwiatka na kwiatek” czy stały, wzajemnie wierny związek – gejowskie związki a stereotypy
– czy mężczyźni są bardziej narażeni na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową czy może oni narażają
– ryzykowne zachowania seksualne wśród mężczyzn ”homo”/„Bi”/ „MSM”
– geje, prezerwatywy i masa różnych gadgetów
– czy geje wchodzą w kontakty seksualne z kobietami?
– choroby przenoszone drogą płciową a kwestie prawne
W trakcie warsztatów będzie możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 maja 2010 do godz. 20.00 na adres email: sekswarsztat@wp.pl z dopiskiem: mężczyźni. Grupa warsztatowa będzie składać się max z 12 osób. Powiadomienie o miejscu, w którym odbędą się warsztaty roześlemy drogą emailową w dn. 20 maja do godz. 23.00.

Organizatorka: Lambda Kraków

Show z Żakliną
21 maja, piątek, 23.00, LaF, Plac Wolnica 7

Festiwalowy wieczór uświetniony występem jednej z największych gwiazd sceny drag queen w Polsce – Żakliny.

Coś przyjemnego, czyli kilka słów o seksie
22 maja, sobota, 15.00

Stowarzyszenie Lambda Kraków zaprasza na warsztat dotyczący bezpieczniejszych zachowań seksualnych dla kobiet, tych mniej i bardziej zorientowanych seksualnie.
Warsztat odbędzie się 22 maja 2010 r. (sobota) w godz. 15.00 –17.00.
Podyskutujemy o :
– „z kwiatka na kwiatek” czy stały, wzajemnie wierny związek – stereotyp lesbijki wśród lesbijek
– czy kobiety są bardziej narażone na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową
– ryzykowne zachowania seksualne wśród kobiet ”Les”/„Bi”/”WSW”
– lesbijki, prezerwatywy i masa różnych gadgetów
– czy lesbijki wchodzą w kontakty seksualne z mężczyznami?
– lesbijki a zachowania seksualne
W trakcie warsztatów będzie możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 maja do godz. 20.00 na adres email: sekswarsztat@wp.pl z dopiskiem: kobiety. Grupa warsztatowa będzie składać się max z 12 osób. Powiadomienie o miejscu, w którym odbędą się warsztaty roześlemy drogą emailową w dn. 20 maja do godz. 23.00.

Organizatorka: Lambda Kraków

Spotkanie z aseksualnością
24 maja, poniedziałek, 19.00, Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10

Czym jest aseksualność? Czy jest to kolejna orientacja seksualna? Czy osoba aseksualna może być w szczęśliwym związku? A może powinna szukać pomocy seksuologa? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w prelekcji połączonej z dyskusją.
Prowadzenie: Wojtek Rybczyk.

Organizator: Krakowski oddział Kampanii Przeciw Homofobii

Czasy Harveya Milka
26 maja, środa, 19.00, Cocon (sala Coco), ul. Gazowa 21

Pokaz filmu Czasy Harveya Milka (The Times of Harvey Milk, reż. Rob Epstein, Richard Schmiechen, 1984).

Odzyskiwanie historii LGBTQ
27 maja, czwartek, 18.00,
Jewish Community Centre, ul. Miodowa 24

Panel dyskusyjny mający na celu ukazanie dotychczasowych prób pisania historii z perspektywy LGBTQ, wskazanie na sposoby odzyskiwania historii mniejszości mające potencjał emancypacyjny i antydyskryminacyjny.

Goście:
Tomasz Nastulczyk,
Piotr Oczko,
Joanna Ostrowska,
Wojciech Szot
Prowadzenie: Piotr Wójtowicz

Organizator: Krakowski oddział Kampanii Przeciw Homofobii

Kurt von Blay – wystawa
28 maja, piątek, 20.00, Caryca – Galeria Moho,
ul. Wielopole 15, I piętro

Wernisaż wystawy pod tytułem „we have nothing to lose except our fears…” ( „nie mamy nic do stracenia oprócz własnych lęków…”). Wystawa ta prezentuje przekrój prac artysty składający się z instalacji, obiektów, fotografii oraz filmów wideo z dorobku artysty.

Organizatorka: Fundacja Teatr Wizualny

Set duetu Sissys Reiterstaffel
28 maja, piątek, 22.00, Caryca, ul. Wielopole 15, I piętro

Grający na scenach klubowych Wiednia i Kolonii duet kobiecy o oryginalnym wizerunku i nazwie zaprezentuje w klubie Caryca mieszankę minimalu, techno i hipnotycznie mrocznego elektro.

Noc z Elsoną Mega
29 maja, sobota, 23.00, LaF, Plac Wolnica 7

W ramach festiwalu, noc z gwiazdą krakowskiej sceny drag queen – Elsoną Mega.

Queerowy KAN
30 maja, niedziela, 20.00, Miejsce Bar Podgórze, ul. Węgierska 1

KAN, czyli Klub Animowanej Niedzieli to projekt który wyciąga najlepsze animacje z dusznych festiwalowych sal i zakurzonych komputerów by pokazać je światu i szerszej publiczności. W ramach krakowskiego KAN-u zapowiadamy cykliczne projekcje animacji zogniskowane za każdym razem wokół innego tematu. Wszystko w luźnej atmosferze animowanej przez Tomka Duckiego. Lokalnie przyprawiamy sztukę globalną!
Tym razem KAN w całości poświecony będzie tematyce queer.

Nie czuj się wykluczony! – warsztat twórczego pisania
29 i 30 maja, sobota/niedziela, 11.00 – 14.00,
Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4

Podczas warsztatów spróbujemy się ze strategiami pisania z marginesu, pisania, które nie prowadziłoby do samowykluczenia przy jednoczesnym „robieniu różnicy”. Będziemy dotykać zapisu doświadczenia „odmiennego”, „niestandardowego” (doświadczenia nie tylko „odmiennej” orientacji seksualnej, ale też choroby, „innych”: rodzaju, etniczności, pochodzenia społecznego i geograficznego itd.) i starać się je tak przetworzyć, ażeby unikać gettoizacji czy pisania „tylko dla swoich”. Badać możliwość wtargnięcia na scenę pisania i odbioru, bez płacenia frycowego temu, co czytelne. Mówiąc prosto, zdobywać się na odwagę. Warsztat poprowadzi Piotr Mierzwa.
Zapisy i informacje: tworcze.pisanie@onet.pl
Warsztaty są otwarte nie tylko dla „odmieńców”.

Organizatorka: Fundacja Kultura Dla Tolerancji

Bostońskie małżeństwa, krakowskie pary kobiece
31 maja, poniedziałek, 19.00,
Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4

Spotkanie będzie okazja do dyskusji o związkach miedzy kobietami i kontekstach ich funkcjonowania w historii, o współczesnym odczytywaniu kobiecych par, o potrzebie les-storii. W spotkaniu wezmą udział współautorki II tomu książki „Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek”, która ukaże się na przełomie VI i VII 2010 r. nakładem Fundacji Przestrzeń Kobiet.
Gościnie spotkania: Iwona Dadej i Justyna Struzik

Organizatorka: Fundacja Przestrzeń Kobiet w ramach projektu Krakowski Szlak Kobiet

Miasto ujawnione: queer w przestrzeni miejskiej
10-31 maja, cały Kraków

Zapraszamy do współpracy osoby indywidualne i grupy nieformalne, które pragną włączyć się w działania radykalne związane z przemianą miasta: trwałą lub tymczasową zmianą infrastruktury i przestrzeni, przygotowaniem aranżacji tymczasowych (happeningów, działań teatralnych, performance’ów) czy działań politycznych (hasła w przestrzeni miejskiej) do kontaktu z nami: linia.radykalna@gmail.com.
Dokumentacja wszystkich akcji: http://miastoujawnione.wordpress.com

Współorganizatorka: Miłość Bez Granic

Zapraszamy również na przegląd filmowy poświęcony mniejszościom seksualnym – O miłości między Innymi
23-29 maja, Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

Więcej informacji: www.queerowymaj.pl

Zapraszamy!

2 komentarzePełny program Queerowego Maja 2010

 • timofieusz

  [Re: Pełny program Queerowego Maja 2010]

  „manifestacja sprzeciwu wobec dyskryminacji pod tęczową flagą” – popieram sprzeciw, pod tęczową flagą nie powinno się dyskryminować 🙂
  a poważniej: przydałoby się popracować nad klarownością języka…

 • Goldar

  [Re: Pełny program Queerowego Maja 2010]

  Nawet nie czytam. Termin to koszmar. 10 wyjezdzam z Krakowa do chłopaka do Francji. Szkoda.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa