IDAHO na szczytach Europy…

17 maja to obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii i Transfobii. Data ta upamiętnia wykreślenie 17 maja 1990 r. homoseksualizmu z tzw. listy chorób, czyli Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Jak już informowaliśmy, IDAHO obchodzone było i jest w Polsce w tym roku wieloma wydarzeniami i imprezami, natomiast warto zwrócić uwagę na uczczenie tego święta przez instytucje i liderów Unii. Już wczoraj przemówienie na tę okoliczność wygłosił Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, podkreślając, że prawa osób nieheteroseksualnych są zapisane w podstawowych dokumentach Unii Europejskiej, w tym w Karcie Praw Podstawowych, a homofobia (powinien dodać, że również transfobia, ale o tym niestety często się zapomina…) jest naruszeniem ludzkiej godności. Szczególną uwagę komentatorów w wielu mediach zwróciło stwierdzenie, że w kwestii praw człowieka Unia Europejska „mówi jednym głosem” – nie da się ukryć, ze w kwestii osób nieheteroseksualnych ten „jeden głos” jest mocno zróżnicowany. Całego przemówienia Jerzego Buzka można wysłuchać m.in. na kanale Vimeo Intraparlamentarnej Grupy ds. Praw Osób LGBT w Parlamencie Europejskim, a tymczasem mamy nadzieję, że Jerzy Buzek z równą stanowczością wypowie się kiedyś na temat praw osób nieheteroseksualnych w Polsce…

Z okazji szóstego IDAHO wypowiedziała się również Vivianne Reding, Komisarz UE ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa, która w swoim (długi, ale wartym wysłuchania) przemówieniu podkreśliła, jak bardzo zasmucające jest to, że w samej Unii Europejskiej wielu ludzi pada ofiarą róznych przejawów homofobii, mimo że równe traktowanie jest jedną z podstaw UE. Znana ze wsparcia dla praw osób LGBT pani komisarz podkreśliła, ze nie zawaha się przed wszczęciem tzw. postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego , jeśli jakieś państwo członkowskie naruszy w swoich przepisach zasadę niedyskryminacji.

Oświadczenia wydali również Herman van Rompuy, Przewodniczący Rady Unii Europejskiej i najważniejszy człowiek w Europie (przynajmniej formalnie) oraz Catherine Ashton, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, a także Thorbjørn Jagland, Sekretarz Generalny Rady Europy.

Tymczasem za naszą wschodnią granicą – nielegalna tęczowa demonstracja w Mińsku rozpędzona przez milicję, a w wielu miastach Rosji flashmoby z tęczowymi balonikami. Jak nie można legalnie i oficjalnie, to da się szybko, zręcznie i kolorowo.

(sass)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa