- homiki.pl - https://homiki.pl -

Czysta perwersja w Klubie Filmowym Lambdy

Czysta (artystycznie!) perwersja w Klubie Filmowym Lambdy: Satyricon Federico Felliniego (Włochy, 1970, 150 min.)

Sobota, 8 maja 2010, godz.18.00
Lambda Warszawa, ul. Żurawia 24 A, lok.4

W najbliższą sobotę – na życzenie szeregu naszych widzów – pokazujemy zapomniany nieco, ale z pewnością wart przypomnienia Satyricon Federico Felliniego. Ta piękna artystycznie i bardzo swobodna adaptacja prapowieści Petroniusza (powstałej w czasach Nerona) wprowadza nas w wyuzdaną obyczajowo epokę starożytnego Rzymu, znaną skądinąd choćby z Sienkiewiczowskiego Quo Vadis – powieści rzadko już chyba czytanej, a poznawanej co najwyżej za pośrednictwem filmu Jerzego Kawalerowicza sprzed dziesięciu laty.

Satyricon to historia dwóch pięknych młodzieńców (Martin Potter i Hiram Keller) rywalizujących o względy ślicznego chłopca (Max Born) w wyuzdanym, sprośnym i amoralnym, po części rzeczywistym, po części odrealnionym świecie; film można postrzegać jako metaforę pustego życia w pogoni za fantazmatycznym erotycznym spełnieniem epoki rewolucji obyczajowej drugiej połowy XX wieku.

Efekt niesamowitej, szokującej i urzekającej zarazem, nasyconej homoerotyzmem fantasmagorii wzmaga zmysłowa, przepojona motywami orientalnymi muzyka Nino Roty, twórcy porywających ilustracji muzycznych do Amarcorda i Ojca chrzestnego.

Satyricon wyprzedza i zapowiada słynne dzieła Piera Paolo Pasoliniego: Dekameron, Opowieści kanterberyjskie, Kwiat tysiąca i jednej nocy czy Salo, czyli 120 dni Sodomy…

Na film i dyskusję zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki

Sobota, 8 maja 2010, godz.18.00
Lambda Warszawa, ul. Żurawia 24 A, lok.4

Wstęp wolny