- homiki.pl - https://homiki.pl -

Jak sprzedać niusa?

Gazeta.pl podaje:

Jean-Charles (jego nazwiska nie podano do wiadomości) w zeszłym roku poszedł na urlop jako wysportowany mężczyzna z ogoloną głową. Po kilku miesiącach wstępnej terapii farmakologicznej wrócił do zajęć w swojej szkole podstawowej z wyraźnymi oznakami kobiecości: makijażem, kolczykami i długimi włosami.

„Dzieci są inteligentne i wrażliwe, więc zadawały pytania. Mówiłem, że tak się lepiej czuję – opowiadał nauczyciel w wywiadzie dla telewizji RTL-TVI. – Jestem zwykłym nauczycielem gimnastyki, z tą różnicą, że jako dziecko dostałem nie takie ciało, jak trzeba”.

W szkole odbyły się spotkania ekspertów z rodzicami i okazało się, że rodzice pozytywnie zareagowali.

Na razie nie skontaktował się ze mną ani jeden rodzic, który byłby oburzony całą sytuacją. Jesteśmy w szkole, która jest naprawdę otwarta i trzeba okazać akceptację bez uprzedzeń. Nauczyciel nie złamał żadnego prawa i to on teraz najbardziej potrzebuje pomocy” – powiedział przewodniczący komitetu rodzicielskiego Olivier De Bruyne. Jego zdaniem, kiedy nauczyciel zmieni płeć tak, jak zamierza, „będzie się czuć lepiej w swoim ciele i w swoim sercu i to będzie z korzyścią dla całej szkoły”.

Ale to nie wszystko. Gdy sprawa stała się znana w Belgii, do akcji włączył się również minister edukacji:

Rodzicom i uczniom, którzy nie chcą zaakceptować nauczyciela-transeksualisty, mają pomóc wezwani za zgodą minister edukacji Marie-Dominique Simonet (chadecja) specjaliści z zewnątrz: pedagodzy i psychologowie, dostępni na każde zawołanie. Eksperci mają wytłumaczyć, że transeksualizm jest zaburzeniem identyfikacji płciowej, powodującym wielkie cierpienie u dotkniętych nim osób, na co odpowiedzią jest leczenie hormonalne i chirurgiczne w celu zmiany płci. I że w żaden sposób zmiana płci nauczyciela nie naraża na szwank procesu wychowawczego w szkole.
źródło: gazeta.pl [1]

Cała ta sprawa to dobry przykład działań systemowych i przychylnych reakcji, które pozwalają zwalczyć transfobię i szerzyć idee tolerancji, począwszy od małej szkoły, skończywszy na udziale przedstawiciela rządu. Właściwie cały tekst ma pozytywny wydźwięk, gdy tymczasem gazetowy nagłówek „o oburzeniu rodziców” narzuca interpretację do tego stopnia, że owo oburzenie czytelnicy sobie w głowach projektują automatycznie: „bo jaka może być reakcja na osoby trans?”… A tymczasem może nie warto czarować rzeczywistości, tylko oprzeć się na faktach? Dopisek do tytułu niusa „Rodzice akceptują” mógłby odnieść lepszy skutek i bardziej zachęcić do lektury tekstu.

Nauczycielce z Belgii życzymy szybkiego powrotu do pełnej aktywności po operacjach i sukcesów w pracy zawodowej!