Mężczyzna homoseksualny…

… czeka w tym tygodniu na czwartkową noc. O drugiej czasu środkowoeuropejskiego w Vancouver na start pójdą najlepsi z najlepszych w dyscyplinie, która się mężczyźnie homoseksualnemu najbardziej podoba – w jeździe figurowej na lodzie…

Największe nadzieje gejowskiego światka pokładane są w Johnnym Weir. Jak nikt nigdy dotąd, ten 25-letni Amerykanin (re)prezentuje element gejowski na lodowej tafli. Weir stawia na taniec, doznania artystyczne i ekstrawaganckie kostiumy. Mniej interesuje go zawrotna pogoń od jednego skoku do następnego, o wiele ważniejsze dla niego są elementy przejścia, których dokonuje z wdziękiem i elegancją.

O tym, że sam jest divą, Weir mówi publicznie bez ogródek. „Po pierwsze” oznajmił Johnny zaraz po przyjeździe do Vancouver w ubiegłym tygodniu: „Kupię sobie różową matę kąpielową do pokoju w wiosce olimpijskiej. Ponadto potrzebuję wszędzie dużo świeczek i to pachnących!”.

Weir ma nadzieję na medal, dlatego potrzeba mu spokoju i koncentracji. W najbliższym programie jazdy dowolnej zrezygnował z występów w futerku. A jeszcze w trakcie kwalifikacji narodowych w styczniu startował w szykownym futrze z liska, lekce sobie ważąc protesty aktywistów ruchu obrony praw zwierząt.

Coś jeszcze musiał Weir po swoim przybyciu wyjaśnić: „To, że jazda figurowa na lodzie mężczyzn jest sportem gejowskim, to wielkie nieporozumienie – nawet jeśli męska populacja Ameryki jest o tym przekonana. Wśród nas jest wielu heteryków. I to oni muszą zmagać się ze gejowskim image tej dyscypliny“.

„Wystarczy, że spojrzę na moich konkurentów“ – mówi francuski mistrz Brian Joubert – „ i już wiem, dlaczego jazdę figurową na lodzie traktuje się na sport dla kobiet”. – Sekunduje mu jego poprzednik Philippe Candeloro: „Często musiałem ukrywać przed przyjaciółmi, co robię na lodzie. Dla nich łyżwiarstwo figurowe było zawsze sportem dla ciot“.

W przededniu igrzysk olimpijskich kanadyjski związek łyżwiarstwa Skate Canada zapoznał się z tym problemem i zainicjował kampanię mającą nadać tej dyscyplinie nowy wizerunek. Aktywiści winni podkreślać w wypowiedziach o jeździe figurowej: „siłę, wytrwałość, i tempo”- takie są oficjalne zalecenia działaczy sportów łyżwiarskich. Prócz tego nie należy zapominać, że łyżwiarze figurowi są szybsi niż hokeiści, wyżej skaczą niż koszykarze, a ich upadki są boleśniejsze niż piłkarzy. Figurowi powinni też zrezygnować z fatałaszków i piór, bo to nadaje się raczej na scenę czy do show, a nie do sportowej rywalizacji. Przyczynami tej kampanii są: spadająca oglądalność i aktualny spór o dalszy rozwój łyżwiarskich dyscyplin sportowych: atletyka kontra wrażenia artystyczne.

Kiedy kanadyjscy aktywiści gejowscy skrytykowali wyniki powyższej debaty, spotkali się ze strony działaczy sportowych zaledwie ze wzruszeniem ramion: „A czego wy właściwie chcecie? Jazda figurowa na lodzie jest przecież jedyną dyscypliną sportu, w której można być równocześnie gejem i sportowcem odnoszącym sukcesy”. Być może działacze mają tu rację. My w każdym razie trzymamy kciuki za Johnnego Weir!

taz.de 15.02.2010 ELMAR KRAUSHAAR TŁUM.JBOG

***
Od Redakcji: Skoki narciarskie to jedyna konkurencja zimowej Olimpiady, w której zabrania się współzawodniczyć kobietom! Fundamentalna zasada ruchu olimpijskiego jest w tym przypadku pogwałcona. Niech kobiety skaczą na nartach, jeśli tego chcą! Czy to nie jest dyskryminacja kobiet w XXI wieku ?
Możesz podpisać petycję w tej sprawie : http://www.thepetitionsite.com/2/let-women-ski-jump-in-2010
(źródłó: RC – lista gender)

162 komentarzeMężczyzna homoseksualny…

 • Reinchard

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  Geje tu, geje tam, geje w sporcie, geje w polityce, geje w kuchni…, w salonie, modzie i TV… , skaczą, tańczą, krzyczą, śpiewają – są wszędzie… – a kiedy będą geje w kosmosie???

 • krytyk

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  Gdyby geje byli wszędzie, to nikt by o nich nie pisał, bo zniknęliby w tłumie, a orientacja nikogo by nie interesowała, niestety, nie jest tak różowo, zauważ, że pisze się wyłącznie o ewenementach, a to jest garstka ujawnionych osób. Także nie pisz takich głupot.

 • [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  Ja tam pamiętam, że już jako dziecko bardzo mnie fascynowało męskie łyżwiarstwo figurowe i moje gapienie się wtedy w ekran TV było jednym z poważnych czynników dających mi do myślenia nt. mojej ewentualnej rzeczywistej orientacji 😉 Jaka szkoda, że w piątek wieczorem mam randkę (a może nie szkoda…) — chętnie bym obejrzał Johnny’ego.

 • Soniasonia

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  Do zawodów w skokach narciarskich nie dopuszczono kobiet, gdyż anatomia kobiecego ciała (mniejsza masa mięśniowa i więcej tłuszczu podskórnego) nie pozwala im osiąganie wyników porównywalnych z męskimi skoczkami – przy takiej budowie skoki mogłyby być wręcz niebezpieczne dla nich! (O ile jestem dobrze poinformowana, dotychczas w Szwecji przez eliminacje przeszła jedna kobieta, która i tak zakończyła je na 30. miejscu). A, mniej poważnie sprawę ujmując, popatrzmy na skoczków – wszyscy są niesamowicie chudzi i łykowaci. Nie sądzę, by kobiety zainteresowane ewentualnym treningiem w tym kierunku chciały tak wyglądać.

 • marcin

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  Mnie zainteresował ten temat i pogooglałem:

  Włączenie kobiecych skoków narciarskich do programu igrzysk w Vancouver w 2010 roku mogłoby obniżyć rangę olimpijskich medali, bowiem zbyt mało zawodniczek uprawia tę dyscyplinę – uważa szef MKOl Jacques Rogge.
  O wprowadzenie kobiecych skoków zabiegali organizatorzy igrzysk, a nawet kanadyjscy politycy, walczący o równouprawnienia w świecie sportu.

  żródło: gazeta.pl [wiadomosci.gazeta.pl]

 • favst

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  A ja, gej, nie lubię łyżwiarstwa figurowego w wydaniu czysto męskim.

 • Sven

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  Łyżwiarstwo figurowe jest najobrzydliwszym sportem jaki można sobie wyobrazić. Cekiniasty, kiczowaty i tandetny pokaz tańca nie do rytmu wykonywany przez panów i panie w strojach w guście rosyjskiej prowincji. Rzygam na sam widok.

  Najlepszy jest hokej:) Fajne są też wszystkie dyscypliny narciarskie i snowboardowe.

  W kwestii skoków Redakcja raczy chyba żartować. Wystarczy już, że jest damski hokej, którego nie da się oglądać w mniej więcej podobnym stopniu jak piłki nożnej pań.
  Wszystkim zwolennikom damskich skoków narciarskich na olimpiadzie polecam zresztą pójście o krok dalej i prowadzenie rozpoczętej już przez niektóre feministki batalii o totalną równość- czyli zniesienie kategorii płci. Niech panie walczą z panami. Być może dopiero wtedy, kiedy faceci jako silniejsi i szybsi zgarną wszystkie medale, niektórzy zrozumieją, iż istnieją jednak pewne różnice między płciami.

 • Rchcz

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  to wcale mozliwe- obawiam sie jednak ze w przypadku koedukacyjnych sparingow wprowadzonyby jakies przeliczniki masy/wzrostu/sily zeby walka byla ‚sprawiedliwa’ albo jakies podobne reguly /punkty dodatkowe itp/, ktore te feministyczne fantazje by ‚zracjonalizowaly’ …

 • Uschi

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  uwaga nieco nie na temat – nieodmiennie mnie zaskakuje natężenie występowania konserwatywnych poglądów (głównie konserwatywnych pod względem społecznym, bo o gospodarczym powinna się Lilianne wypowiedzieć 😉 ) wśród polskich gejów. skąd to u Was??? 😉

 • Sven

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  @Rchcz

  Mężczyźni i tak zawsze będą lepsi w sporcie, bez względu na jakiekolwiek przeliczniki. Nawet jeśli przyjmie się jakiś ,,punkt wyjściowy” to i tak w każdym sporcie istnieje np. trening siłowy i w ramach tego treningu kobieta musiałaby ćwiczyć kilka razy więcej aby uzyskać taki efekt jaki uzyskują mężczyźni. To by się skończyło śmiercią z wycieńczenia niektórych zawodniczek, złożonych w ofierze społecznej utopii.

  Punkty dodatkowe? Dobre. To taki mały parytet w sporcie. I ciekawy sygnał: ,,jesteście oczywiście takie same jak mężczyźni, ale musicie uzyskać parę punktów na wstępie”.

  Być może kiedyś dojdziemy do takich komedii. Na razie wystarczy hokej kobiet- hokej, w którym nie wolno ,,grać ciałem”. Czyli taka montypythonowska ,,mielonka bez mielonki”. Choć trzeba przyznać o wiele śmieszniejsza niż Monty Python. Żal mi tylko biednych komentatorów sportowych, którzy ,,gentlemańsko” muszą mówić: ,,to było dobre zagranie”, chociaż zagrania w kobiecym hokeju są na poziomie męskich drużyn czternastolatków.

 • Sven

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  @Uschi

  Ja nie jestem ,,polskim” gejem tylko ,,polsko-holenderskim” a w kwestii poglądów może nawet bardziej ,,holenderskim”, bo wychowałem się w Holandii. W Polsce jestem od niedawna.

  W tym pięknym kraju pełnym wiatraków nie bardzo lubimy feministyczne utopie:) Niezależnie od orientacji seksualnej. Pewnie dlatego jestem w szoku widząc stopień ,,połączenia” środowisk feministycznych z gejowskimi w Polsce. Nawiasem mówiąc w Holandii jeden z najlepszych antyfeministycznych pamfletów napisał transseksualista Maarten ‚t Hart 🙂

  P.S. Czy to, że jestem gejem ma oznaczać ,,z automatu”, że mam wierzyć w możliwość równej konkurencji sportowej bez podziału na płeć czy też zachwycać się damską piłką nożną? Otóż ani nie wierzę ani się nie zachwycam.

 • Uschi

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  @Sven – fakt, zapomniałam, że Ty nie jesteś czystyyym Polakieeeeem ;P
  a uwaga o konserwatyzmie polskich gejów naprawdę była nie ad temat sportu, tylko bardziej wskutek lektury wielu komentarzy w dłuższym czasie…
  peace 🙂

 • Rchcz

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  @Uschi- jako ‚czysty polak’ /pisze to bez ironii/ nie lubie po prostu […]a takimi wydaja mi sie feministki i np dzialacze gejowscy /i jeszcze inne grupy/ … jako ‚czysty polak’ wole sam walczyc o swoje i siebie i to polecam innym i za to innych szanuje

  [następnym razem za wulgaryzmy wykasuję komentarz. z szacunkiem, detr.]

 • r

  [Re: Mężczyzna homoseksualny…]

  Polecam artykuł: „Geje w Bydgoszczy” -reportaż o parze gejów z Bydgoszczy.

  http://www.mmbydgoszcz.pl/374480/2011/6/9/przed-parada-rownosci-geje-w-bydgoszczy-reportaz?category=magazyn

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa