Festiwalowo w Lublinie!

Kampania Przeciw Homofobii Oddział Lublin i Stowarzyszenie Homo Faber zapraszają na

Festiwal Filmu Queer „a million different loves!?”.

Na projekcje filmów i wydarzenia towarzyszące zapraszamy od wtorku 16 lutego do soboty 20 lutego.

Festiwal Filmu Queer „a million different loves!?” istnieje od 2006 roku jako projekt podejmujący problematykę tożsamości, płci i seksualności w kulturze audiowizualnej. W Lublinie odbywa się po raz drugi. Podczas festiwalu będą miały miejsce projekcje filmów z całego świata, dyskusje, wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, ekspertami oraz imprezy towarzyszące.

Projekcje filmów odbywają się każdego popołudnia w siedzibie Homo Faber (ul. Krakowskie Przedmieście 39). Zapraszamy także na dwa wernisaże: w poniedziałek w „Chatce Żaka” wystawa fotografii „Niech nas zobaczą”, autorstwa Karoliny Breguły z 2003 r., a w środę w Tekturze wystawa prac Jej Performatywności – intrygującej i kontrowersyjnej lubelskiej artystki…
W czwartek bawimy się razem w Klubie Obsesja, a w piątek w Place. Także w piątek spotkanie z „Furią”, czyli redakcją nieregularnika lesbijsko- feministycznego. Natomiast w sobotę otwarta debata o związkach partnerskich z udziałem m.in.Ygi Kostrzewy (Lambda Warszawa, Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich).
Na wszystkie wydarzenia – oprócz imprez w klubach – wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Z tęczowym pozdrowieniem, zapraszają organizatorzy:
Kampania Przeciw Homofobii Oddział Lublin
Stowarzyszenie Homo Faber

Program:

Wtorek 16.02.2010

17:00 pokaz filmów. Blok tematyczny „Queerowi pionierzy”

Hołd złożony dwóm pionierom homoseksualnego ruchu w USA. Dzięki ich wizjonerskiemu zaangażowaniu w sprawy społeczności oraz olbrzymiej wytrwałości udało się przetrzeć szlak i wywalczyć wiele praw, przywilejów oraz możliwości prowadzenia upragnionego stylu życia dla społeczności LGBT w USA oraz wielu innych miejscach na świecie.

575 Castro St
Reż. Jenni Olson, U.S.A., 2008, 7 min. 575 Castro St. to gra światła i cienia na ścianach scenografii Castro Camera Store do filmu Milk Gusa Van Santa. Ujęcia pozbawione są niemal całkowicie ruchu i dźwięku. Są ciche i nieruchome. Wszystko po to, by tym lepiej oddać spektrum emocji zawartych w słowach Harvey'a Milka dobiegających spoza kadru. Ścieżka dźwiękowa została wycięta z 13-minutowego zapisu słów Milka na kasecie magnetofonowej, nagranej w jego sklepie piątkowego wieczoru, 18 listopada 1977 (kilka tygodni po jego wyborach do Rady Miasta San Francisco, co uczyniło go jednym z pierwszych ujawnionych gejów piastujących wysokie stanowiska państwowe w USA). Taśma została podpisana słowami: Nagranie ma zostać odtworzone jedynie w przypadku mojej śmierci w zamachu. Delikatność 575 Castro St. sprawia, że cofamy się w czasie do stylistyki dziesiątek gejowskich i lesbijskich filmów krótkometrażowych nakręconych w latach 70. na taśmie Super 8, które trafiały do rąk Harvey'a Milka, a następnie były wywoływane w jego sklepie Castro Camera Store.

Sex Positive
Reż. Daryl Wein, U.S.A., 2008, 76 min. Sex Positive przygląda się życiu Richarda Berkowitza, kontrowersyjnej amerykańskiej męskiej prostytutce BDSM, który w 1980 został aktywistą profilaktyki AIDS, i którego olbrzymi wkład w opracowanie praktyk bezpieczniejszego seksu nigdy nie został odpowiednio upamiętniony. Berkowitz zaistniał w epicentrum epidemii AIDS, domagając się przeciwdziałania gwałtownie rozprzestrzeniającej się chorobie, nim gejowska społeczność czy mainstream zaczęły w ogóle rozważać takie działania. Obecnie samotny i bez środków do życia opowiada swoją historię światu, który nigdy nie chciał słuchać.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

19:30 wernisaż wystawy „Niech nas zobaczą”

Pierwsza w Polsce społeczno-artystyczna kampania mająca przeciwdziałać homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Wystawa została zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii w 2003 roku, prezentowała trzydzieści par gejów i lesbijek na fotografiach pokazywanych na billboardach i w galeriach. Autorką zdjęć jest Karolina Breguła.

Miejsce: ACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16

Środa 17.02.2010
17:00 pokaz filmów. Blok tematyczny Queerowe ciała, queerowe spektakle

Trzy różne filmy dokumentalne, które mierzą się z powszechnymi poglądami na temat pożądania, dodając queerowe spojrzenie na obrazy ciała, performance, reprezentacje rasowe oraz kobiecą seksualność.

Chubb Rubb: A Fat Cabaret
Reż. Alexis Mitchell, Kanada, 2006, 10 min. Potężne zarówno pod względem gabarytów, jak i posiadanej władzy, Fat Femme Mafia z Toronto smagają ostrymi, zaangażowanymi politycznie słowami. Chubb Rubb śledzi poczynania Fat Femme Mafia oraz ich współkonspiratorów i sprzymierzeńców w dniach poprzedzających pierwszy, niezwykle wyczekiwany występ. Wywiady, próby i występy to podstawa pracy tych zapalczywych pączuszków; ich postawa inspiruje, a jak wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Circus Geeks and Sideshow Freaks
Reż. Tori Foster & Alexis Mitchell, Kanada, 2008, 12 min.
Circus Geeks śledzi, jak duet queerowych klownów, the Hobo Homos, przemienia przestrzeń artystyczną w spektakularne przedstawienie cyrkowe. Ten skandaliczny, seksowny i zabawny film bierze na warsztat potrzebę zaistnienia w queerowej społeczności ostrej formy ekspresji, czemu ma służyć odzyskanie znaczenia słowa „dziwadło” („freak”).

Smutek w tobie / Blu in You
Reż. Michelle Mohabeer, Kanada/Tryinidad i Tobago, 2008, 50 min. Akademicki w podejściu, eseistyczny w zamyśle i eksperymentalny w estetyce Smutek w tobie przedstawia rozmowę między kuratorką sztuk wizualnych a pisarką, rozmowę, która łączy historyczne i nowoczesne reprezentacje czarnego, queerowego, kobiecego, erotycznego ciała oraz seksualności.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

19:30 Wystawa Jej Performatywności

Nietuzinkowa wystawa Pokaźnej Artystki, reprezentacja najciekawszych, zarazem najwybitniejszych dzieł Jej Performatywności. Penetracja obrazów, które cechuje nie tylko skala doniosłości, ale także estetyka wykonania. Spojrzenie na Lublin oczami Kobiety-Artysty.

Miejsce: Przestrzeń Działań Twórczych Tektura, ul. Wieniawska 15a

Czwartek 18.02.2010
17:00 pokaz filmów. Blok tematyczny Męskie sekrety

Współwięzień, kolekcjoner, prowadzący podwójne życie brat, sąsiad- podglądacz… Każdy z nich skrywa swój szczególny sekret i jest w stanie poświęcić bardzo wiele, by się odsłonić i wprowadzić go w życie.

Zakazane
Reż. Bartosz Paduch, Polska, 2004, 9 min. Akcja tego filmu rozgrywa się w areszcie śledczym. Nowoprzybyły osadzony próbuje odnaleźć swe miejsce w całkowicie męskim świecie.

Heiko
Reż. David Bonneville, Portugalia, 2007, 13 min. 71-letni esteta wchodzi w specyficzną relację z młodym chłopakiem imieniem Heiko. Fetyszowa znajomość rozwija egzotyczną erotykę aż do ekstremum.

Cadillac Blues
Reż. Mazen Khaled, Liban, 2003, 26 min. Trzy dni z życia dwóch libańskich braci, Omara i Ryana. Obaj są sobie bliscy. Razem spędzają czas. Mają wspólnych przyjaciół. Dzielą przestrzeń życiową, telefon komórkowy i wielkiego starego Cadillaca. Ale pomimo tej bliskości i wszystkiego, co ich łączy, Omar trzyma w tajemnicy swe nocne życie, poniekąd związane z narkotykami. Sekret Ryana jest jeszcze większy. Każdy z nich do trwania w swym tajemnym życiu używa właśnie wspomnianego Cadillaca.

Własność / Possession
Reż. Hervé Joseph Lebrun, Francja, 2007, 24 min. Historia nieodwzajemnionej miłości, pełnej bólu, czułości i umęczenia. Po wielu godzinach spędzonych na podglądaniu, pewien mężczyzna postanawia porwać swego sąsiada, aby wprowadzić swe fantazje w życie.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

20:00 Impreza afterowa

Impreza afterowa w Klubie Obsesja. W programie między innymi „Tęczowe karaoke”, dyskoteka. Będzie można również porozmawiać z osobami organizującymi Queer Festiwal.

Wstęp: 5zł

Miejsce: Klub Obsesja ul. Cicha 2

Piątek 19.02.2010
18:00 pokaz filmów. Blok tematyczny Retrospektywa Claudii Morgado Escanilli

Urodzona w Santiago de Chile, Claudia Morgado Escanilla ukończyła studia w Concordia University w Montrealu w 1991 z odznaczeniem za znaczące dokonania filmowe. Od tamtej pory wyprodukowała, napisała scenariusze i wyreżyserowała ponad 10 filmów, które zdobyły międzynarodową sławę i nagrody na całym świecie, m.in. podczas berlińskich Teddy Awards w 1996 za film Unbound. Jej filmy były wyświetlane na takich dużych festiwalach, jak Berlinale, Sundance czy Festiwal w Toronto. W 2000 roku odbyła program rezydencjonalny dla reżysera w Canadian Film Centre, gdzie zrealizowała film Maritirio (Powierzchnia). Żyje i pracuje w Vancouver, zajmując się postprodukcją i nadzorem scenariuszy. Obecnie przygotowuje swój pierwszy film pełnometrażowy Patagonia.

Angustia
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1996, 5 min. Zmysłowy portret kobiety uwodzącej poezją i muzyką.

Niespętane / Unbound
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1995, 19 min. Unbound to dokument, w którym 16 kobiet różnej narodowości, rasy i ideologii wyzwala się z definicji społecznych, stereotypów oraz ograniczeń stanika. Aktowi uwolnienia towarzyszą dowcipne i wnikliwe wypowiedzi bezpośrednio do kamery na temat znaczenia piersi w życiu i różnych kulturach. Prezentując serię wyśmienicie podkoloryzowanych, ekscytujących tableaux nawiązujących do dobrze znanych prac DaVinci, Caravaggia, Velázqueza i Kahlo, film przełamuje ograniczenia tradycyjnej kinematografii oraz kobiecych ciał.

Bez bikini / No Bikini
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 2007, 9 min. Siedmioletnia, zadziorna Robin decyduje się wziąć udział w letnim obozie, choćby bez bikini… z zaskakującym rezultatem!

Smakuj mnie / Sabor a Mí
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1998, 22 min. Smakuj mnie to erotyczna medytacja nad zmysłowymi tęsknotami, wstydliwą przyjemnością podglądania oraz tajemnym współudziałem w pożądaniu. Dwie kobiety w sekrecie wzajemne podglądają swe najbardziej intymne chwile. Przypadkowe spotkania wkrótce stają się zamierzonymi, a kobiety odkrywają wzajemną tęsknotę.

Miejsce: Siedziba Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39 (wejście w bramie)

19:00 spotkanie z redakcją nieregularnika „Furia” – Anną Laszuk oraz Małgorzatą Mazur i dr Barbarą Smoczyńską

„Furia” to nieregularnik lesbijsko- feministyczny. Wydawany z Fundacją Feminoteka, dzięki wsparciu Fundacji Heinricha Bolla.
Tworzymy nową przestrzeń dla kobiet nie-heteronormatywnych, a więc piszemy tak o lesbijkach, jak biseksualistkach, osobach drag czy queer.
www.furia.org.pl/

21:30 Impreza W Klubie Place

Najświeższe, w pełni multimedialne miejsce na mapie Lublina. Klub Place został stworzony przez profesjonalistów, wystrój zaprojektował szwedzki projektant J.G. przy współpracy czołowych projektantów z Polski. Klub jest otwarty na wszelkie odmienności a jego profesjonalna obsługa dba by każdy czuł się w nim swobodnie i bezpiecznie. Klub posiada dwa poziomy i trzy w pełni profesjonalne bary. Strefa VIP to oddzielne miejsce w Klubie z własnym barem, łożami i parkietem tanecznym.

Miejsce: Klub Place ul. Okopowa 5

Sobota 20.02.2010
13:30 pokaz filmów oraz debata. Blok tematyczny Opowieści spoza szafy

Począwszy od animowanych historii opowiedzianych w pierwszej osobie kończąc na zmaganiach z homofobicznym najlepszym przyjacielem. Młode kobiety i młodzi mężczyźni w tych trzech filmach reprezentują różne podejście do nieprzewidywalnego i zdradliwego procesu konfrontacji z własną seksualnością oraz ujawniania się przed przyjaciółmi i rodziną.

Coming Out po polsku / Coming Out in Poland
Reż. Sławomir Grunberg, USA, 2008, 18 min. Coming out po polsku to film-pilot większej całości, którą mieszkający i pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych reżyser chce zrealizować w Polsce. Troje bohaterów „Coming out… ” opowiada o swoich doświadczeniach związanych z publicznym ujawnieniem orientacji seksualnej. Znany dziennikarz, działaczka organizacji LGBT i jej partnerka, nauczycielka zwolniona z pracy ze względu na nieukrywanie swojej tożsamości opowiadają, jaka była ich motywacja, jaka jest cena ich decyzji i jak zmieniło się ich życie po „wyjściu z szafy”.

14:00 Debata na temat związków partnerskich

Debata dotycząca postulatu wprowadzenia w Polsce związków partnerskich. W debacie udział wezmą między innymi: Kampania Przeciw Homofobii oddział Lublin, Zieloni2004, Iga Kostrzewa (Lambda Warszawa, Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich). Więcej informacji o debacie na stronie http://www.zwiazkipartnerskie.info/

17:00 dalsza część projekcji filmów

Cyprian, ja i inni / Cyprien, Moi, et les Autres
Reż. Jean-Baptiste Dumont, Belgia, 2006, 34 min. Autor filmu szuka odpowiedniego sposobu, by powiedzieć swemu homofobicznemu przyjacielowi, że jest gejem…

Poza szafą / Beyond the Closet
Reż. Christine Engel, Kanada, 2009, 23 min. Korzystając z różnorodnych technik, twórczyni Christine Engel w niezwykły i innowacyjny sposób przedstawia doświadczenie ujawniania własnej orientacji wielu młodych mężczyzn i kobiet.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa