- homiki.pl - https://homiki.pl -

27.02. Warszawa – „Anioły w Ameryce” (serial) w Lambdzie

Klub Filmowy Lambdy zaprasza na Anioły w Ameryce
(przed planowanym spotkaniem dyskusyjnym z polskimi aktorami, którzy „wyszli z szafy”)

(Miniserial telewizyjny, USA, 2003, reż. Mike Nichols)

Słynna sztuka Tony’ego Kushnera o perypetiach nowojorskich homoseksualistów w dobie epidemii AIDS w latach osiemdziesiątych doczekała się wielu inscenizacji, w tym także i w Polsce: w 1995 roku wystawił ją gdański Teatr Wybrzeże, a w 2000 w toruński Teatr im.Wilama Horzycy. Natomiast w 2007 – korzystając z nowego przekładu dokonanego przez Jacka Poniedziałka – nową i zdecydowanie najgłośniejszą inscenizację przygotował TR. Spektakl wyreżyserował Krzysztof Warlikowski, a występuje w nim cała plejada wybitnych i znanych aktorów, w tym Jacek Poniedziałek, który gra jedną z głównych ról, a także, m.in., Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Tomasz Tyndyk, Rafał Maćkowiak i Maciej Stuhr.
We Francji i w Niemczech wystawiono także wersję operową!

Zarówno sztuka, jak i Broadwayowskie inscenizacje zdobyły szerokie uznanie i otrzymały wiele znaczących nagród. Również trwający pięć i pół godzin miniserial uważany jest za dzieło wybitne; występują w nim tak głośni aktorzy jak Al Pacino, Meryl Streep i Emma Thompson.

Anioły w Ameryce, trwająca pięć i pół godzin teatralna symfonia kontrapunktująca uczuciowo-neurotyczne powikłania, tragiczne żniwo politycznego polowania na czarownice doby senatora McCarthy’go oraz kwestie amerykańskiego purytanizmu i epidemii AIDS, nasycona problematyką inności, wykluczenia i skrywania orientacji homoseksualnej, to dzieło, które stało się ważnym punktem odniesienia w dyskusji na temat sytuacji mieszkańca świata zachodniego na przełomie XX i XXI wieku.

Miniserial ten pokażemy w ciągu dwóch kolejnych spotkań Klubu Filmowego Lambdy: 27 lutego i 13 marca (ten marcowy termin będzie jeszcze potwierdzony).

Natomiast w połowie marca planowane jest w Lambdzie spotkanie dyskusyjne o roli i znaczeniu teatru w ukazywaniu problematyki LGBTQ. Udział zapowiedzieli, m.in., Jacek Poniedziałek, Tomasz Tyndyk, Kuba Kowalski, Bartłomiej Bobrowski, oraz inni znani aktorzy i krytycy. O dokładnym terminie spotkania powiadomimy wkrótce.

Na film i dyskusję zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki

Lambda Warszawa, sobota, 27 lutego, godz. 18.00
Żurawia 24 A, lok. 4