Powiało optymizmem

To dobry sondaż dla nas. 45 proc. poparcie warszawiaków i warszawianek opowiada się za przemarszem w ramach EuroPride. Przeciw jest 44 proc. mieszkańców.

Fundacja Równości spodziewa się 20 tys. przyjezdnych, co przy setkach tysięcy paradowiczów na Zachodzi jest może i marnym wynikiem, ale w końcu to będzie historyczna chwila, gdyż jest to pierwsze tego typu wydarzenie w bloku postkomunistycznym!

Co na to włodarze miasta?

Na pewno Europride nie otworzy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Prezydent stolicy nie uczestniczy z założenia w manifestacjach – uzasadnia rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk. – Obecność przedstawicieli miasta jest możliwa podczas merytorycznych debat, które będą się odbywać w klubach.

Stołeczne władze nie zamierzają też dofinansować Europride, choć pomogą logistycznie.

– Samorząd powinien organizować przestrzeń wolności, ale nie może włączać się w spory ideologiczno-światopoglądowe – tłumaczy Andryszczyk. – Gdybyśmy wsparli finansowo ten projekt, to inne organizacje, również kontrowersyjne, będą oczekiwać tego samego.

Bączkowski z Fundacji Równości dodaje jednak, że w miastach, które gościły Europride (Zurych, Sztokholm, Madryt, Londyn), lokalne władze otwierały pochód i dofinansowywały festiwal. – To były decyzje czysto ekonomiczne. Do Szwajcarii przyjechało 100 tys. osób, które zostawiły kilka mln euro – wyjaśnia.
Źródło: http://wyborcza.pl/1,75248,7435104.html

Tymczasem Magdalena Środa w swoim felietonie na wp.pl dość przewrotnie porównuje EuroPride do Euro 2012:

Na Euro 2012 przybędą kibice, wśród których niemałą część stanowią zwykli chuligani, skłonni do spożywania nadmiernych ilości alkoholu i demolowania ulic. Ponoć kibice cudzoziemscy są znacznie bardziej agresywni niż polscy, toteż trudno sobie wyobrazić jakie miasto pozostawią po sobie. (…)
Tymczasem Europarada przyciąga do miasta żywioł zróżnicowany, kreatywny, radosny, pozbawiony agresji. Warszawskie kluby zapełnią się artystami, intelektualistami, studentami i kolorową młodzieżą. Warszawskie ulice wypełni radosny marsz osób cieszących się wolnością, o niskim poziomie testosteronu, a wysokim endorfin. Możemy mieć nadzieję, że Europarada będzie poważnym krokiem w kierunku wzmacniania w Polsce tak zwanego kapitału kulturowego, a zwłaszcza, budowania przestrzeni kreatywności, niezbędnej dla bogacenia się społeczności.

Źródło: wp.pl

Trudno nie przyznać profesorce racji.

6 komentarzyPowiało optymizmem

 • jk

  [Re: Powiało optymizmem]

  a co optymistycznego w tym, że wladze warszawy uwazaja europride za rzecz kontrowersyjna????

 • kajkum-gajkum

  [Re: Powiało optymizmem]

  A czy miasto nie dofinansowuje aby procesji religijnych, ostatnio kościelnego happeningu niby o trzech królach, gdzie intencje cwanego katabasa w czerwieni są zbyt oczywiste?
  – Rodzi się zimowe sacropride w Warszawie, latem będą love parades – i wilk syty i owca beczy.

 • Jakbyco

  [Re: Powiało optymizmem]

  Ciekawi mnie, jak organizatorzy Europride poradzą sobie z atrakcjami dla tej potencjalnej masy gości…

  A zestawienie Europride z Euro12 – świeże i ciekawe ;). Gdybyż jeszcze można było podzielać optymizm prof. Środy, że wśród pride’owych gości będzie mało chuliganów… Zresztą, choćby się ich znalazło ze trzech, będziemy tak bardzo na cenzurowanym, że każdy wybryk nam opinia publiczna wypunktuje.

 • Re(d)aktor

  [Re: Powiało optymizmem]

  W skrócie na stronie głównej w kolumnie Info jest napisane: „Niestety stolica nie wesprze imprezy, a Hanna Gronkiewicz-Waltz – wzorem prezydentów miast zachodnich – nie otworzy parady”. To by znaczyło, że władze miast zachodnich też nie otwierały parad i Gronkiewicz naśladuje takie zachowanie, podczas gdy jest wręcz odwrotnie! Minus dla redakcji (przy całej sympatii).

  [poprawione! dziękujemy za czujność czytelniczą :). detr.]

 • sven

  [Re: Powiało optymizmem]

  Środa kolejny już raz gada głupoty. I raczej ,,trudno profesorce przyznać rację”.
  Pani profesor cierpi na jakąś obsesję anty- piłkarską i przy niemal każdej okazji zrzędzi z powodu faktu, iż Polska będzie organizowała Euro 2012. A w tym wszystkim geje to dla niej ci ,,lepsi mężczyźni”, którzy mają ,,mało testosteronu” i wolą wyjść z kwiatuszkiem wytatuowanym na dupie na paradę niż uczestniczyć w ,,samczych, piłkarskich świństwach”. Osobiście mimo mojego ironicznego tonu nie mam nic przeciwko tej paradzie, choć przyznaję, że takie imprezy mnie nie bawią. Czekam natomiast na Euro, na które pewnie przyjadą tłumy ludzi- młodych i starszych, niektórych z małymi dzieciakami, których celem będzie obejrzenie pięknego wydarzenia sportowego a nie demolowanie ulic. Ocenianie ludzi kochających football na podstawie garstki huliganów jest tak samo mądre jak ocenianie wszystkich osób broniących praw gejów lub wszystkich profesorów filozofii na podstawie Magdaleny Środy.

 • Sebi

  [Re: Powiało optymizmem]

  45% popiera to? Hahahaha, ciekawe, kto i na kim te badania robił! 😀

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa