Nowoczesna konstytucja w Nepalu

Być może wzorując się nieco na sąsiednim Pakistanie, który w grudniu zainteresował się społecznością hidźrów, być może w nadziei na zmianę image'u tego nękanego niepokojami wewnętrznymi kraju, a być może z rzeczywistej potrzeby zapewnienia równej ochrony wszystkim, rządzący Nepalem postanowili wpisać do nowej konstytucji, która wejdzie w życie w maju, małżeństwa osób tej samej płci, ochronę przed dyskryminacją dla osób LGBTQ oraz specjalne rozwiązania prawne dla „trzeciej płci”, rozumianej jako osoby trans- i interseksualne. Będzie to najbardziej nowoczesna pod tym względem konstytucja w całej Azji.

Sunil Babu Pant, brylujący we wszystkich mediach jedyny otwarcie homoseksualny parlamentarzysta nepalski i lider nepalskiego ruchu praw obywatelskich społecznosci LGBTQ, zwraca uwagę na ekonomiczny aspekt tego zagadnienia – biura podróży będą mogły włączyć do swojej oferty zawarcie związku małżeńskiego przez gejów i lesbijki w romantycznej scenerii najwyższych gór świata, co może wielokrotnie zwiększyć ruch turystyczny w regionie. W lutym w Nepalu zorganizowana zostanie konferencja o tematyce turystycznej, na której omawiane będą konkretne sposoby przełożenia nowego – i nowoczesnego – prawodawstwa na poprawę sytuacji gospodarczej kraju. Jak powiedział Sunil Babu Pant w wywiadzie dla Daily Telegraph, większość krajów Azji nie patrzy przychylnym okiem na turystów LGBT, więc gospodarka Nepalu może odnieść znaczące zyski, potrzebne w trudnej powojennej sytuacji.

Od redakcji: tak oto Polska w kolejnym aspekcie plasuje się w ogonie cywilizowanych krajów świata, nawet za państwem azjatyckim. I to nie w obszarze, którego – jak zasobów naturalnych, sprawności sądownictwa czy skuteczności prywatyzacji -nie dałoby się szybko zmienić…

(sass)

17 komentarzyNowoczesna konstytucja w Nepalu

 • SERG

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Warto jednak przypomnieć skąd ta konstytucja. Po zamordowaniu króla Nepalu i przejęciu rządów przez nielubianego krewniaka wybuchły krwawe zamieszki. Stolicę zaatakowały wówczas bojówki komunistycznej partyzantki, do których….. przyłączyli się geje i lesbijki. W rozmowach „pokojowych” ustalających nowy ład w Nepalu na żądanie partyzantów uczestniczyli przedstawiciele tego środowiska

 • Zyzio

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Sunil Babu Pant, to niezwykle przystojny facet. A na dodatek jest on bardzo inteligentnym i dynamicznym parlamentarzysta oraz wlascicielem sporego biura podrozy przeznaczonego przede wszystkim dla gejow.

  Pant chce zorganizowac w Katmandu, w hinduskiej swiatyni, zaslubiny ksiecia Rajpipli (Gujarat), Mavendry Singha Gohila (44 lata), bardzo aktywnego dzialacza ruchu indyjskich gejow, ktory w swym kraju nie moze poslubic Prajwala Kumara Miskina (29 lat), farmaceuty, z ktorym zyje od 10 miesiecy. Data slubu jeszcze nie zostala ustalona. Chyba nie musze dodawac, ze obaj sa takze cholernie ponetni 🙂

  A moze ktos wybierze sie do Katmandu, aby zobaczyc ten slub? Moze byc wesolo. Ci, ktorzy chcieliby sie pobrac w pierwszym obozie na Mount Everest, moga tam jechac na sloniach. Ceremonia zaslubin i wesele w programie biura podrozy Sunila Babu Panta .

 • KaFor

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Jak rozumiem będą to cywilne małżeństwa zrównane z małżeństwami różnopłciowymi wg prawa nealskiego.

  Czy Polska ma umowę z Nepalem o uznawaniu małżeństw?

  Gdy ktoś będzie miał wiał wieści czy nowe prawo daje również nam możliwość zawarcia cywilnego małżeństwa w Nepalu proszę o te wieści.

 • Zyzio

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Do KaFora:
  Nie chce Cie wprowadzic w blad, gdyz nie mam pojecia o powiazaniach prawnych polsko-nepalskich. Sadzac jednak z faktu nieuznawania przez Polske jednoplciowych slubow cywilnych zawieranych w UE, nadzieje na uznanie takowego zawartego w Nepalu sa niemal zadne.

 • KaFor

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Nie w tym rzecz – co innego możliwość zawarcia ślubu cywilnego przez obcokrajowców w Nepalu, a co innego jego skutki prawne (ich brak w Polsce). Pytam o to pierwsze. 🙂 Z drugim poradzę sobie sama (my sobie poradzimy) w kolejnym kroku. :]

 • Zyzio

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Tak, maja to byc malzenstwa cywilne. Prawo do ich zawarcia maja zatwierdzic w maju, ale (podobno) nie bedzie z tym zadnych klopotow. Pierwsze na liscie chetnych do zawarcia tam malzenstwa sa dwie dziewczyny z Kanady.

 • KaFor

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Kanada ma małżeństwa więc są od nas w lepszej zdecydowanie sytuacji. 🙂

 • Zyzio

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  do KaFor:
  Pisalem z pamieci. Po sprawdzeniu jestem zmuszony uscislic podane Ci wiadomosci:

  1. Sad Najwyzszy Nepalu zezwolil na malzenstwa jednoplciowe juz w listopadzie 2008 roku, Od tego czasu odbylo sie ich kilkanascie.
  2. W maju 2010 te prawa maja byc zapisane w KONSTYTUCJI (!!!) Nepalu.

  Przepraszam za poprzednie niescislosci.

 • Zyzio

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  P.S.
  Co do polsko-nepalskich umow dotyczacych malzenstw powinnas otrzymac informacje w Ambasadzie Nepalu (najblizszej w Berlinie):
  Guerickestrasse 27, II pietro, D-10 587 Berlin-Charlottenburg,
  lub w Ambasadzie Polskiej w Delhi.
  Pozdrawiam

 • Abiekt

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  1. Serg – to nie jest prawda co napisałeś – wszystko jest efektem wyroku sądowego w sprawie o zwolnieniu i aresztowaniu przez wojskowych lesbijki pracującej w wojsku. Sąd nakazał w wyroku zmienić prawo tak by nie było różnicy między „trzecią płcią” jak oni to nazywają a heterykami.

  2. Polskie prawo nie przewiduje uznawania innych małżeństw niż heteroseksualne, gdyż jedynie taka definicja małżeństwa istnieje w Polsce.

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  W skrocie, mozna wprowadzic w Polsce malzenstwa homo przez nowelizacje KRiO. Zmiana Konstytucji _nie jest_ niezbedna. Nawet prawnicy PiSu ostatnio posrednio to potwierdzili.

  Najwieksza przeszkoda nie sa politycy (jak ich odpowiednio przycisnac to i PiS sie ugnie), tylko bledne przekonanie ze „teraz nic sie nie da zrobic” z jednej strony, niedorzeczne propozycje cwierc-srodkow typu PACS z drugiej.

 • royte_pomerantsn

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Ciekawe informacje dodatkowe znalazłam na blogu Abiekta:
  http://abiekt.blogspot.com/2010/01/bhakti-shar.html

 • KaFor

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Przeszkodą – praktyczną – Lilianne jest brak prawników, którzy odwazyli by się podjąć tej sprawy dla pary, która podejmie wysiłek pójścia na pierwszą linię.

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  „Przeszkoda jest brak prawnikow”

  Sadze ze na te 3.5 mln homo znajdzie sie paru prawnikow. A nawet wiecej niz paru. Problemem jest to ze oni rowniez najwyrazniej sa czescia grupy „nic sie teraz nie da zrobic”.

 • KaFor

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Masz jakąś propozycję wyjścia z tej sytuacji?

 • Abiekt

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Liliane – jeśli konstytucja jest nadrzędnym aktem to zmiana Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego nic nie da. I z tego też powodu akurat co do „malżeństw” to chyba nie ma o co się sądzić w Polsce.

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Nowoczesna konstytucja w Nepalu]

  Da, poniewaz w Polsce kto moze zawierac malzenstwo jest definiowane w KRiO, nie w Konstytucji. To ze 18 jest zakazem lub definicja to zwykle gebelsowskie klamstwo ktore bylo powtarzane tak dlugo ze juz prawie nikt nad tym sie nie zastanawia. Sprawa byla przerabiana ad nauseam juz wielokrotnie. Jedyny argument za „18 = zakaz” to „przeciez wszyscy to wiedza”, czyli wlasnie ksiazkowy przyklad gebelsowskiego klamstwa. A wystarczy podstawowa wiedza o lingwistyce, logice i prawie. To nie jest fizyka kwantowa, dla kazdego zdolnego do samodzielnego, logicznego myslenia – i przede wszystkim nie przyjmujacego na slepo kazdej bzdury tylko dlatego ze jest popularna – powinno to byc oczywiste. Srednio kompetentny prawnik, tak dlugo jak nie da sie wciagnac w schemat „religia wiekszosci = moralnosc publiczna -> podstawa prawa” udowodni to bez problemu.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa