Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!

Mija kolejny rok. Co stanie się w nowym, 2010, dowiemy się już w środę. Nasza wrocławska redakcja udała się bowiem do profesjonalnej, ba, ekskluzywnej wróżki, która wie, co nas czeka! Ale nie wyprzedzajmy wydarzeń.

Tropem lat poprzednich, oto typy homików.pl w związku z wydarzeniami LGBTQ w roku 2009!

And the winner is…

Ryszard Giersz, jego partner i najbliżsi. To sygnał, że w Polsce gejowski everyman i lesbijska everywoman przeszli Rubikon i stają po stronie swoich spraw, a nie podwijają ogony i chowają głowy w piasek. Brawo! Wreszcie nie działacz, nie osoba (para)publiczna, tylko zwykły obywatel pokazuje, czym jest gay pride. Wygrana w sprawie naruszenia dóbr osobistych pokazała też, jak powinien wyglądać „ciąg dalszy” – ceremonia ślubu humanistycznego, choć nieuznawana przez prawo, jest znakiem, że skoro Ryszard ma prawo nie być obrażany, to ma również prawo do celebracji swojego związku w sposób, jaki uznał za słuszny.

Co jeszcze?

Parady 2009. Byliśmy w Krakowie. We Wrocławiu (po raz pierwszy!). W Poznaniu. Parada w Poznaniu miała szczególny wymiar, pokazała, że można połączyć treści społeczne z radością celebrowania nieheteroseksualnej tożsamości. Szczerze radosny pochód niósł ważne hasła: szacunku, ochrony przed bezprawiem, związków partnerskich. Jeszcze jedna sprawa jest godna uwagi – organizacje LGBTQ działają dziś w każdym znaczącym mieście Polski! Brawo! W Warszawie w tym roku szły tak naprawdę dwie parady – jedna zabawowa, druga polityczna – z głośnym, wielometrowym transparentem „Żądamy ustawy o związkach partnerskich” przygotowanym przez kolektyw UFY, Lambdę Warszawa i naszą redakcję. Czy podział na „dwie parady” idące razem sprawdzi się podczas EuroPride, a może znajdziemy jeszcze inny modus vivendi?

Co ze związkami partnerskimi? Nie potrzeba wróżki, by zwrócić uwagę na dwie rzeczy: do wygranej (może) jeszcze daleko, ale rok 2010 będzie szczególny. Coraz aktywniej działa Grupa Inicjatywna (Kostrzewa + Legierski + Szypuła + Kurc), niebawem zakończy niesienie kaganka oświaty w całym kraju (cykl świetnych spotkań we wszystkich województwach). EuroPride, mobilizacja nas samych i organizacji pozarządowych zapewne sprawią, że uczynimy ważny krok w debacie wokół związków. Szkoda tylko, że zainicjowane pikiety dla związków pod sejmem chyba umarły śmiercią naturalną… Chcemy jeszcze!

Oczywiście (nieskromnie…) piszemy o rzeczach, w których sami bierzemy udział. W tym roku: sprawa ważna dla naszej redakcji i wydawcy – Stowarzyszenia Otwarte Forum – ukazała się „HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny”. Zaskoczył nas sukces frekwencyjny obydwu spacerów – tego po śródmieściu i sprzątania grobów na Cmentarzu Powązkowskim. Dziękujemy! Jesteśmy też bardzo wdzięczni za wszystkie uwagi do książki. W 2010 roku celujemy w wydanie anglojęzyczne. Serdecznie pozdrawiamy Współautorkę – Ygę Kostrzewę, Współautorów – Krzysztofa Zabłockiego, Krzysztofa Tomasika, Marcina Pietrasa, oraz oczywiście Wojtka Szot, który z roku na rok rośnie w siłę, wiedzę, umiejętności i inne doskonałe i przydatne rzeczy.

Pozostańmy przy sprawach homików – „Nasza Sprawa 2” zrodziła się z zaskoczenia i wielkiego bólu, jakim były kolejne ohydne prasowe komentarze na tematy LGBTQ. Dziękujemy za mobilizację, wyrazy wsparcia, także wsparcia finansowego. A sprawa dopiero się rozpoczyna!

Wzięliśmy jeszcze udział w Międzynarodowym Dniu Wychodzenia z szafy. Kilkadziesiąt nagrań w Internecie (comingout.blox.pl), artykuły w prasie przypomniały, jak ważnym wydarzeniem w naszym życiu jest coming out.

W 2008 roku odzyskaliśmy literkę T skrótu LGBTQ. Dziś organizacje dla osób trans są ważną częścią ruchu. Gratulacje choćby za kolejny Festiwal Tęczowych Rodzin współorganizowany z KPH!

Wybory po Parlamentu Europejskiego przyczyniły się do nieoczekiwanej sprawy, która będzie miała swój ciąg dalszy w kolejnych latach. Proces wyborczy kandydata Krystiana Legierskiego przenosi się na forum Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trzymamy kciuki!

W 2009 roku udały się dwie poważne sprawy. Mobilizacja przeciwko litewskiej ustawie, przewidującej kary za otwartą dyskusję o nieheteroseksualności, przyniosła ostatecznie złagodzenie przepisów. Nie jest to pełne zwycięstwo, ale najbardziej przerażające zapisy nowego prawa nie wejdą w życie. Zbieranie podpisów pod listem do litewskiego Sejmasa odniosło skutek!

Kongres Kobiet, pomimo wielu braków, przyczynił się do otwarcia zupełnie nowych obszarów rozmowy. Sukces obywatelskiego projektu ustawy o parytetach – zebrane 100 tysięcy podpisów pokazał, że mobilizacja jest możliwa! Szczególne brawa dla Agnieszki Grzybek i innych pozostających w cieniu. W pamięci pozostaje też interwencja Anki „Zet” Zawadzkiej podczas samego Kongresu, dzięki której temat lesbijek – nieobecny na panelu o mniejszościach – zaistniał na zjeździe.

Najważniejszym tekstem 2009 roku okazał się referat Tomka Kitlińskiego i Pawła Leszkowicza „Klęska postępowej polityki gender i queer w Polsce?” wygłoszony w REDakcji KP, a w wersji rozszerzonej „wydrukowany” następnie na naszych łamach. Krytyczny przegląd dwudziestolecia – od przełomu 1989 roku – z perspektywy kobiet, LGBTQ, innych wykluczonych, paradoksalnie, niczym zimny prysznic, daje nadzieję.
Ilustracje Mariusza Tarkawiana do publikacji Tomka Kitlińskiego nadały im nowego, jakże szlachetnego wydźwięku!

Wreszcie, bunty na uczelniach, począwszy od UMCS w Lublinie – komercyjnych fabrykach magistrów, czy miejscach dyskusji? – wyznaczają szerszy, niż tylko LGBTQ, obszar działań. Podobnie rozwój warszawskiej REDakcji Krytyki Politycznej, przemienionej w Nowy Wspaniały Świat. Nich kwitnie obywatelska inicjatywa!

Co wydarzyło się w obszarze kultury? Mamy niesamowity wysyp książek LGBTQ. „Fun Home” w Abiekt.pl – wydaniu powieści graficznej towarzyszyła niezwykle intensywna debata. Pozycja obowiązkowa: „Geje i lesbijki. Życie i kultura” w Universitas. Klasyczna „Radość seksu gejowskiego” w Czarnej Owcy. Bajka „Z Tangiem jest nas troje” w AdPublik – wraz z cyklem debat. W Portrecie „Tropiki smutku” Tadeusza Olszewskiego i „Rozpad” Kamila Gołaszewskiego. „Niosłem ci kanapeczkę” Karlisa Verdinsa w Biurze Literackim…
W ostatnich tygodniach roku ukazała się nowa powieść Maćka Millera „Cockring” w Ha!Arcie (nasz wigilijny prezent!). Wreszcie, drukiem ukazał się raport Instytutu Socjologii UW: „Naznaczeni” pod redakcją prof. Ireneusza Krzemińskiego (przeznaczony bardziej dla decydentów, niebawem napiszemy więcej).

W Gdańsku podziwiać można było wystawę „Vogue” Pawła Leszkowicza. W 2010 roku trzymamy kciuki za wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie!
W warszawskiej Zachęcie Karol Radziszewski zrobił „Siusiu w torcik”. Dzięki tej przewrotnej wystawie porno „Chłopcy Fantomowcy” zawitało do galerii sztuki współczesnej. Czyż to nie jest piękne?

Kabaret Barbie Girls poprzez okładkę Wysokich Obcasów przekroczył próg zabawy i stał się pierwszym, profesjonalnym nieheteroseksulanym kabaretem w kraju!
Wokół kultury i na salonach: tekst Adama Wiedemenna w Twórczości zmobilizował Kingę Dunin i Igora Stokfiszewskiego (eksa Wiedemanna) do zabawnej, choć wywołującej lekki rumieniec wiwisekcji życia seksualnego tego ostatniego.
Skoro o Kindze Dunin mowa – jej felietony w WO, znów pod szyldem Tenisówek, są ważną tubą dla spraw dna nas ważnych. Nagroda dla Dunin!

Dyskusje wokół kultury wewnątrz świata LGBTQ: artystyczny fotoreportaż Hanny Jarząbek (http://www.hannajarzabek.com/autoviewer_proj09/index.html) o polskich kobietach nieheteroseksualnych pt. „Posuńcie się, my też tu jesteśmy” wywołał olbrzymią dyskusję o wizerunku lesbijki niemal we wszystkich mediach LGBTQ, zakończoną satyrą „Jak godnie reprezentować środowisko LGBT?” wspominanej już Anki Zet.

W Warszawie wystąpili Anthony and the Johnsons. Na OpenAirze – Beth Ditto. We Wrocławiu Genesis P-Orridge i Psychic TV.
W kinach oglądaliśmy „Obywatela Milka” Gusa Van Santa. W polskich filmach (i serialach) pojawiają się bezpretensjonalne i niemartyrologiczne wątki homicze: „Rewers”, „Dom zły”, „Ranczo”… W „Barwach szczęścia” wątek homoseksualny ma (jeszcze) wymiar edukacyjny, lecz i tu gej jest już oswojony (jakże daleko odeszliśmy od podstępnego uwodziciela z „M jak Miłość” iks lat temu!).

Odszedł aktor Igor Przegrodzki. Nie ma też profesora Zbigniewa Hołdy – wielkiego przyjaciela LGBTQ.

Co nas w 2009 roku rozczarowało?
Tradycja nagrody „Hiacynta” wręcz pogrzebana poprzez nietrafny wybór Janusza Palikota, wyróżnionego „na zachętę”. Po co? Nie znęcajmy się jednak nad biednym kwiatem.
Ohydne tournee czołowego homikożercy Paula Camerona, wielkiej gwiazdy do lat 1980tych, obecnie szukającego poklask tylko w bardziej „egzotycznych” państwach, jak Polska. Niepokoi entuzjazm niektórych młodych studentek i studentów, niepokoi kadra wyższych uczelni (często okołokatolickich!) dumna, że może ogrzać się w piekielnym blasku „szacownego gościa”. Kompromitacja Camerona pokazała, że oszołomeria się nad Wisłą i Odrą nie przyjmuje.

Co zrobił rząd, co politycy? Premier Donald Tusk udaje, że nas nie ma i że nie ma tematu. Wielokrotnie proszony, by włączyć się w dyskusję ignoruje ją. Jego podwładna minister Radziszewska jest ucieleśnieniem groteski, niekompetencji – jej „praca” to marnowanie czasu i powietrza.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nadal honoruje niepoważne podręczniki do „wychowywania w rodzinie” ukazujące nieheteroseksualność jako osobistą tragedię.

Czy Rzecznik Praw Obywatelskich powinien wylądować tu, w rozczarowaniach, czy może jednak otrzymać wyróżnienie? Lawiruje pomiędzy stanowiskami: „tak” dla ochrony przed mową nienawiści, ale już nie, gdy tego typu sprawa – Ryszarda Giersza – pojawia się w świecie rzeczywistym. Spotyka się w sprawie związków, chce konkubinatów, ale na pozorach się kończy. „Tak” dla adopcji pod warunkiem, że osoba homoseksualna obłudnie powie, że jest osobą samotną. Cóż z tym zrobić?

2010 pokaże?

**********
Homiki.pl w nowym, 2010 roku liczą na przeprowadzkę na zupełnie odnowioną stronę z lepszym layoutem, bardziej czytelną i przyjazną. Nie, nie chcemy być „jak inni”, chcemy pozostać tymi homikami, jakich znacie dziś. Jednakże generalny remont naszej internetowej „norki” – planowany od dawna, na pewno się przyda.

Możesz nam w tym pomóc a nawet uciec od podatku!

Dziękujemy za darowizny na konto naszego wydawcy: Stowarzyszenia Otwarte
Forum (SOFa). Przypominamy, że homiki.pl są czasopismem niekomercyjnym i społecznym, niezamieszczającym reklam, utrzymującym się z darowizn i pracy woluntarystycznej Redakcji i Przyjaciół.

Jak dokonać darowizny?
Wystarczy wpłata na nasze konto:
Stowarzyszenie Otwarte Forum
81 2130 0004 2001 0460 1332 0001 (Volkswagen Bank)
tytułem:
„darowizna na cele statutowe”

W tej sam sposób możesz też (nadal) wesprzeć działania Naszej Sprawy 2.

UWAGA!

Jeśli dokonasz darowizny do końca grudnia, będziesz mógł dokonać odliczenia od dochodu, a więc zapłacisz niższy podatek!
To szczególnie ważne, jeśli „grozi” Ci wejście w drugi próg podatkowy!

W ten sposób możesz odliczyć 6% dochodu (jako osoba prywatna, a także jako działalność gospodarcza / spółka)

Dla rozliczenia w twoim PIT (lub CIT – jeśli działalność) zachowaj nasz NIP 5242666165 oraz przedmiot darowizny zgodny z ustawą (art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; trzeba wskazać w formularzach PIT lub CIT w przypadku działalności gospodarczej): nr 12, nauka, edukacja, oświata i wychowanie.

W razie potrzeby pisz na adres michal(at)homiki.pl

22 komentarzeZanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!

 • antoś

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  na+ wg mnie: kphy i lambdy w bydgoszczy, z górze, rzeszowie etc, olsztynie!

  na – : radziszewska, tusk i inni politycy.

 • Adam

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  Czy kwestia darowizn dotyczy również Lambdy Warszawa?

 • emma

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  całkiem sensowne to podsumowanie! zgadzam się z wyborem procesu Ryszarda jako najważniejszego wydarzenia! dla mnie przełomem osobistym była „HomoWarszawa”, znakomita sprawa! Życzę wam, żebyście wyprodukowali w 2010 roku jak najwięcej działań, które będą wodą na młyn dla pewnego redaktora z eksluzywnego portalu. To świadczy o tym, że robicie rzeczy ważne!
  Warto dodać dwa blogi, które stały się opiniotwórcze i ważne dla środowiska: Ewy Tomaszewicz i Wojtka Szota.

 • antoś

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  tak, każdego ngo
  ja dam sofie, zasłużyła!

 • pit

  [Podsumowanie 2009 roku!]

  Moje subiektywne podsumowanie roku, trzy najważniejsze wydarzenia w naszym świecie..

  3. Ekspansja i prężna działalność KPH, założenie nowych oddziałów.
  Dziś oddziały Kampanii są obecne w każdym województwie i działają coraz prężniej.

  2. Coming out Ani Grodzkiej i działalność Trans-fuzji.
  Dzięki Ani problemy osób transseksualnych, transwestytycznych, transpłciowych oraz transgenderowych pojawiły się w przestrzeni publicznej i zaczęły być dostrzegane.

  1. Ryszard Giersz i wygrany proces o własną godność i prawa.
  To nie wymaga chyba komentarza ! Gratulacje za odwagę !

  Dobrego 2010 roku !!!

 • malkontent

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  jaki coming out Anny Grodzkiej?? Przepraszam bardzo, ale ja ją kojarzę z wcześniejszych działań. Anna Grodzka nie wzięła się nagle z kosmosu. I gdzie dokonała coming outu?? W Replice pewnie, więc co to za skala?1 To że w audycji Lepiej późno niż wcale Mariusz Kurc się zachwycał coming outami w 2009 roku, które dokonały osoby, których NIKT NIE KOJARZY, to o czym my mówimy. Jak się zachwycać coming outem Mosiewicz, skoro po tylu latach (od 2004 roku) milczała, a przecież była przewodniczącą najbardziej zagejonej partii. Czego się obawiała. Jak tu głosować na Zielonych, kiedy wyłazi taki koniunkturalizm i strach, zupełnie nieuzasadniony!

  W ogóle ta audycja traci kiedy prowadzi ją superprzygotowany MK i nadrabiający braki wiedzy zbyt wyluzowaną formą wypowiedzi KL. W połowie wyłączyłem z zażenowiania. Aż szkoda mi gości, których zaprosili, bo jednak rozsądnie mówili.

 • Arc-en-terre

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  Czy redakcja czytała „Rozpad” Gołaszewskiego, czy tylko tak sobie o tym napisała, bo samo wydawnictwo informuje iż zawiera „wątek”?

  Nie jest to książka o tematyce LGBT, wręcz przeciwnie – dla mnie ma wprost homofobiczny charakter.

 • Arc-en-terre

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  Czy redakcja czytała „Rozpad” Gołaszewskiego, czy tylko tak sobie o tym napisała, bo samo wydawnictwo informuje iż zawiera „wątek”?

  Nie jest to książka o tematyce LGBT, wręcz przeciwnie – dla mnie ma wprost homofobiczny charakter.

 • Angel

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  zdecydowanie oddzialy KPH w calej Polsce – to najwieksze wydarzenie tego roku. Szkoda, ze Redakcje przeszla obok tego tak obojetnie….. ;((((
  Napiszcie cos na ten temat! Przeciez to historyczne wydarzenie!

 • Marcin Teodorczyk

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  do Arc-en-terre – Z książką Gołaszewskiego nie jest tak prosto, a trudno wydawnictwo Portret posądzić o homofobię, czytałaś pewnie wywiad u nas z Bernadettą Darską, redaktorką i szefową wydawnictwa Portret, recenzja pojawi się u nas po nowym roku. Niemniej uważam, że książka jest bardzo interesującym przykładem w ogóle niezakładanego przez nas punktu widzenia, mianowicie dziecka, które musi poradzić sobie z odkryciem homoseksualizmu ojca i lawirować w rodzinie między matką, która „nie wie” o tym, jest oszukiwana, a ojcem, który również nie wie, że syn wie… Do tego autor jest bardzo młodą osobą, a debiutantów trzeba wspierać. Osądy moralne sytuacji nigdy nie są biało-czarne. Gej też może być czarnym charakterem, zwłaszcza ten krzywdzący swoją rodzinę. Zresztą może podeślesz nam swoje spostrzeżenia, bo może wyjść z tego ciekawa rzecz.

  do Angel – rankingi są z założenia subiektywne. Niemniej pozdrawiam członków KPH, Lambdy, Krytyki Politycznej z „całej Polski”, część zaangażowanych osób poznaliśmy osobiście :). Póki co, narodowego zrywu nie ma… Daj działaczom i działaczkom lokalnym czas na zorganizowanie się, nabranie doświadczenia, utrwalenie struktur, które zdążą się milion razy rozsypać w początkowej fazie, bo tak to działa. O historyczności chwili zadecyduje za nas historia – na szczęście 🙂 Dla mnie osobiście absolutnym bohaterem roku jest Ryszard Giersz.

 • Arc-en-terre

  [Do Marcina Teodorczyka]

  Wydawnictwo Portret rzeczywiście trudno posądzić o homofobię (w ogóle nie śmiałabym nawet pomyśleć o tym, że jest homofobiczne!), dlatego bardzo dziwi mnie obecność tej książki w jej dorobku wydawniczym.

  Rzeczywiście debiut jest interesujący, temat jest bardzo interesujący, ale uważam, że Gołaszewski nie wykorzystał ani swojego talentu (bo niewątpliwie go ma), ani tematu. Być może po prostu podjął się zbyt wielkiego wyzwania jak na początek.

  Powiem szczerze, że gdyby nie to, że dostałam egzemplarz od wydawnictwa to bym nie przebrnęła przez tę książkę w całości, a jej lektura bardzo mnie zmęczyła. Bohater stworzył na mnie wrażenie zagubionego psychopaty (w tak młodym wieku!). Opisy gdy pluje ojcu do kompotu, albo otwarcie mówi o tym, że chciałby go zamordować za to, że jest homoseksualny… sceny w autobusie, gdy celowo jedzie autobusem przystanek dalej, byle tylko staruszkowie dłużej postali, albo onanizuje się w damskiej toalecie szkolnej, wąchając zużytą podpaskę i smarując klamkę swoją własną spermą z dziką satysfakcją myśląc o tym, że dziewczęta będą musiały tej klamki dotknąć. Sorry, ale to dla mnie przesada… I nie chodzi tu o zmysł estetyczny – chociażby Witkowski już dawno zadbał o to, bym pogodziła się, że w literaturze nie wszystko ma być piękne i pachnące. A mimo to w „Rozpadzie” mnie to niesamowicie drażni! Może dlatego, że nic z tej książki nie wynika. Zupełnie nic. Do końca nie wiadomo dlaczego ten młody człowiek się tak nienormalnie zachowuje. Bo co, bo ojciec był homoseksualny? (Jak tak, to jest to skrajnie homofobiczna książka). Bo po prostu miał niepoukładane w głowie?

  Naprawdę mam wielki dylemat… Bo wydawnictwo nie jest homofobiczne, bo autor ma wielki talent. A tu taki „kwiatek”, któremu nijak nie da się przypiąć łatki LGBT, bo nawet jeśli uznać, że nie jest to książka homofobiczna, to homoseksualizm w niej… jest tak samo mdły i nie na swoim miejscu jak wszystko inne.

 • KaFor

  [śluby]

  zagłosujcie w sondzie: co sądzisz o ślubach osób tej samej płci?

  http://film.onet.pl/zwiastuny/0,67863,9,,322,fotonews.html

 • KaFor

  [teraz Argentyna]

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7403784,Pierwsze_homoseksualne_malzenstwo_w_Ameryce_Lacinskiej.html

  [detr. docenia działalność informacyjną, ale prosi o respektowanie zasad nieumieszczania linków bez komentarza oraz komentowania na temat.]

 • KaFor

  [śluby]

  Aktualne zapowiedzi:

  – 5 lutego 2010 – Agnieszka i Kamila, Bukówka
  – 26 czerwca 2010 – Agnieszka i Kamila, Gdańsk
  – 8 sierpnia 2010 – Ewa Terszel i Agnieszka Wojciechowska, Gdynia

  – 8 sierpnia 2011 – Jolanta Karpacz i Aneta Feliszek, Warszawa

  http://ceremoniehumanistyczne.pl/zapowiedzi.html

 • Arc-en-terre

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  KaFor, a Ty jesteś infobrokerem, że tak wyszukujesz informacje po internecie?:)

 • ech...

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  albo jest organizatorem ślub i dlatego wie co i jak, same „śluby” lesbijskie, nie ma pary gejowskiej w planach? i jeszcze zapowiedzi? jak w kościele. Po co to powielać, skoro racjonaliści się od kościoła odcinają. ech…

 • uff

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  Brawo, homiki! Bardzo trafne podsumowanie!!!

 • KaFor

  [2010]

  Podsumowanie ok. 🙂
  2010 tuż, tuż!

  http://kampanianazywo.pl/relacja/mission-impossible/

  W programie Lis na żywo w TVP2
  „Jerzy Szmajdziński poparł rejestrację związków partnerskich ale bez prawa
  do adopcji dzieci. Wspomniał o pewnych wychowawczych powodach dla których
  osoby tej samej płci nie powinny wychowywać dziecka.”

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  W takim razie szacun dla Szmajdzińskiego

 • KaFor

  [Re: naszasprawa2]

  [komentarz usunięty. naruszenie zasady nieumieszczania linków bez komentarza. detr.]

 • do KaFor

  [Re: Zanim nastąpią wróżby… Podsumowanie 2009 roku!]

  Z lewej strony jest kontakt tam wysyłaj linki. Dżaźni mnie to już.

 • KaFor

  [Re: ]

  proszę sie jeszcze podpisać bym miała wiedzę kto nie panuje nad swoimi emocjami

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa