Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!

Wiceprezydent z ramienia PIS, obudził się nagle i wypowiedział publicznie o Festiwalu Bez Tabu, który już się odbył w Olsztynie i zdążył okrzepnąć. Tymczasem lokalne media zamieściły komentarze prawicowego polityka: „Takie imprezy nie powinny być finansowane za miejskie pieniądze” oraz „O tym festiwalu czytałem tylko relacje prasowe w Gazecie Olsztyńskiej. Nie mam jednak wątpliwości, że miasto nie powinno współfinansować występów facetów przebranych w damskie stroje” (Olsztyn.wm.pl). Pierwsze, co przeraża, to nieświadomość pana Szmita, że podatnikami są także geje i lesbijki. Ich pieniądze również dokładają się do miejskiej kasy.

Argument „publicznych pieniędzy” obnaża podejście polityków do osób homoseksualnych. Jak się okazuje, jesteśmy obywatelami drugiej kategorii, skoro Festiwal o Nas jest czymś, czego nie powinno się robić za publiczne. Publiczne, to znaczy, jakie? Jeśli Jerzy Szmit wystąpi o zwolnienie mnie z płacenia podatków chętnie zgodzę się z jego teoriami, do tej pory jest to po prostu żenujące. Jego kolejna wypowiedź to: „Jest duże oburzenie. Głosy krytyki dotarły do mnie choćby ze strony przedstawicieli Akcji Katolickiej – mówi Jerzy Szmit. – Miejska scena nie jest odpowiednim miejscem, żeby propagować ideologię gejowską. Nie ma moralnego przyzwolenia dla takich rzeczy. (gazeta.pl). Ja naprawdę rozumiem, że trzeba ciągle powtarzać, aż do znudzenia, o jakiej moralności mówimy? Festiwal był o wykluczonych, w tym także gejach i lesbijkach. Bardziej niemoralne wydaje mi się przynależność do partii, która tworzyła koalicję w Sejmie z LPR i Andrzejem Lepperem – to jest dopiero wstyd.

Oświadczenie KPH Olsztyn:
Kampania Przeciw Homofobii w Olsztynie z dużym zaniepokojeniem odebrała słowa wiceprezydenta Olsztyna Jerzego Szmita dotyczące współorganizowanego przez Kampanię festiwalu Bez Tabu (Gazeta Wyborcza Olsztyn, 5-6 grudnia 2009).
Jako współorganizator imprezy protestujemy przeciw nazywaniu jej “propagowaniem ideologii gejowskiej”. Jeśli festiwal propagował cokolwiek, były to: dialog, otwartość, tolerancja, solidarność z wykluczonymi. Czterodniowy cykl imprez – zgodnie z nazwą – poruszał tematy, o których na co dzień nie mówi się; skierowany był do wszystkich mieszkańców Olsztyna, ze szczególnym uwzględnieniem grup społecznie wykluczonych. Olsztyniacy mieli okazję do dyskusji między innymi o seksualności osób niepełnosprawnych, aborcji, homoseksualizmie. Dyskusja to jednak nie to samo, co propagowanie czy promocja. Propagowanie “ideologii gejowskiej” byłoby tak samo trudne jak propagowanie “ideologii niepełnosprawnych”.
Budzący oburzenie Pana prezydenta występ drag queens, którego zresztą Jerzy Szmit nie widział, przyciągnął do sali kameralnej amfiteatru tłumy mieszkańców Olsztyna. Przez ostatnie dziesięciolecia drag queen urosło w kulturze Zachodu do zjawiska z pogranicza rozrywki i sztuki – wolelibyśmy jednak, aby artystyczny wymiar tego wydarzenia ocenili widzowie oraz krytycy sztuki, nie politycy inspirowani przez katolickie organizacje.
Lesbijki, geje, osoby bi- i transseksualne stanowią statystycznie 3%-10% populacji Olsztyna. Chcemy, by oferta miejskich instytucji uwzględniała ten fakt. Dlatego jesteśmy wdzięczni Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, że festiwal “Bez Tabu” odpowiedział na potrzebę dyskusji o problemach osób nieheteroseksualnych. Jako organizacja walcząca z nietolerancją będziemy aktywnie działać, by kolejna edycja festiwalu jeszcze skuteczniej wypełniła jego bezcenną ideę.
Kampania Przeciw Homofobii w Olsztynie

PS: I Ty możesz coś zrobić:

Wyślij maila w obronie festiwalu BEZ TABU w Olsztynie. Festiwal organizowany Przez Miejski Ośrodek Kultury i Kampanię Przeciw Homofobii w Olsztynie nie spodobał się wiceprezydentowi miasta; największe oburzenie wywołały występy drag queens. Jerzy Szmit (PiS) twierdzi, że od mieszkańców dostaje same głosy krytyczne dotyczące imprezy.

Zmień to!

Wyślij mail na adres: szmit.jerzy@olsztyn.eu w treści wpisz:

Panie prezydencie, festiwal Bez Tabu, który tak mocno krytykuje Pan w mediach i który nazywa „propagowaniem ideologii gejowskiej”, jest artystycznie ciekawą i społecznie ważną inicjatywą. Nie może Pan zabraniać Miejskiemu Ośrodkowi Kultury organizowania jakichkolwiek imprez, zwłaszcza tych, w których nie brał Pan udziału. Różnorodność i wielogłosowość, które przyświecały festiwalowi, nie są „ideologią”, ale podstawowym wyznacznikiem demokracji. Niniejszym, informuję Pana, że nie mogę doczekać się kolejnej edycji festiwalu Bez Tabu.

(niebieski)

15 komentarzyWyślij maila – usuń homofoba z ratusza!

 • Agnieszka

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  Słuszna inicjatywa! Inne organizacje też powinny wysłać swoje protesty!

 • marcin

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  wysłane!

 • Krzysztof

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  Wyslane, ale uzylem swojego tekstu.

 • Uschi

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  Stowarzyszenie Otwarte Forum też wysłało oficjalnego maila, nie tylko do władz Olsztyna, ale i do jego miast partnerskich.

  Nie wolno przepuszczać homofobicznych wypowiedzi!

 • schizoafekt

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  http://religiapokoju.blox.pl/2009/11/Moj-pierwszy-raz.html#ListaKomentarzy

  czym się różnicie od tego pana?

 • Uschi -> schizoafekt

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  proszę, sprecyzuj, bom bardzo ciekawa, o co Ci chodzi 😉

 • schizoafekt

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  o to, iż już nie trzeba wzywać do aktów przemocy, by być uznanym za szerzącego nienawiść homofoba. Im lepsza jest wasza sytuacja, tym bardziej zależy wam na ograniczaniu swobód obywatelskich, a jednocześnie praw człowieka metodami terroru. Nienawiścią jest dzisiaj podobno na przykład opisywanie zbrodni „honorowych”, bo to szerzy nienawiść do muslimów, jeśli dziś nie może jakiś pośledni urzędniczyna stwierdzić, że propagowanie ideologii gejowskiej jest propagowaniem ideologii gejowskiej, jutro Wy nie będziecie mogli pisać o morderstwach dokonywanych na homoseksualistach przez muslimów.
  chwila, już dzisiaj nie piszecie. Czemu? Ano z powodu ideologii gejowskiej, która musi być zbiezna z trendami lewicy, a te nie pozwolą nawet feministkom walczyć o prawa kobiet w religii proroka-pedofila (vide referendum w Szwajcarii).
  Spróbujcie odbyć debatę o prawie do życia dla homoseksualidtów w Islamie, a zobaczycie, jak wygląda ten knebel.
  (opieram się tutaj głównie na fakcie, iż rozpisujecie się o zbrodniach litewskich parlamentarzystów, a nie piszecie o lekkich przewinieniach irańskich i arabskich sędziów
  względem kamieniowanych i wieszanych ludzi)

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  Nie ma czegos takiego jak „ideologia gejowska”.

  Owszem, _czesc_ srodowisk LGBT jest zwiazana z lewica, ale nie reprezentuja wszystkich ani nawet wiekszosci.

  Za to jest w chrzescijanstwie cos takiego jak „nie bedziesz skladal falszywego swiadectwa” a w prawie cos takiego jak „pomowienie”.

  Innymi slowy, jesli jakies oszolomy chca zyc nienawiscia do nas to prosze bardzo, ale nie ma i nie bedzie zgody na rozpowszechnianie falszywych informacji takich jak na przyklad istnienie „gejowskiej ideologii / lobby” albo rzekomej nadreprezentacji pedofili wsrod homo, albo na falszowanie historii i przedstawianie homo jako czegos nowego i marginalnego.

 • schizoafekt

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  nie znam człowieka, więc nie wiem, może rzeczywiście to oszołom, może rzeczywiście dyszy nienawiścią. Może rzeczywiście informacja, iż 1/3 pedofili to homoseksualiści jest nieprawdziwa. Może rzeczywiście to ciągłe mówienie o LGBTQ, zaskarżanie każdej wypowiedzi nieprawomyślnej do sądu, wyrzucanie z pracy ludzi siejących nienawiść, rozmowy „środowisk” z RPO, zaciemniły obraz na tyle, iż mógł on pomyśleć, że te organizacje to lobby. Ale należy mu wtedy wyjaśnić pomyłkę, a nie twierdzić, że pomawiał – mógłbym powiedzieć, ze o pomówienie oskarża tylko winny.
  Niektórzy wiedzą ode mnie lepiej, co ten człowiek powiedział, ja za to wiem, co mówił pewien… chyba nie działacz gejowski bo twierdzenie, ze są działacze gejowscy to pomówienie, hmm. pewien były poseł SLD o określonej orientacji. I mwiem, że tak, jak nie pozwolisz mówić im takich rzeczy, tak mi nie pozwolisz mówić, że ów pan B. mówił źle. Bo przecież „wszyscy” tak mówią.
  OK, donoś sobie komu chcesz na tego urzędnika, tylko najpierw donieś na tego byłego posła, na urzędniczkę w Wielkiej Brytanii o określonej orientacji za szerzenie nienawiści do osób niepełnosprawnych. Doniesiesz? Wątpię, przecież działali w słusznej sprawie. I to jest właśnie owa ideologia homoseksualna.

 • schizoafekt

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  ok, już łapię, pomówienie jest wtedy, gdy gej Robert B. mówi brytyjskim gazetom, że tysiące gejów opuściło Polskę z powodu prześladowań, a twierdzi tak wyłącznie dlatego, że wyjechało milion osób, a 5% społeczństwa to geje. To co, pozywamy?

 • grrrrrrrrrr

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  schizoafekt jak zwykle nie w temacie…

 • schizoafekt

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  jak najbardziej w temacie – skoro drzecie japę na kogoś, kto niby fałszuje historię homosiów, to czemu mamy tolerować kogoś, kto wzywa do nienawiści do każdego, łącznie z homoseksualistami, którzy mają inne spojrzenie na świat.
  jak można zwalczać mainstream, a tolerować jednocześnie ekstremistów?

 • schizoafekt

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  grrrrr, Twoje podejście jest mniej więcej takie, jak milicjanta, który na stwierdzenie, że za mocno bije żonę, mówi, aby nie wpierdzielać się w politykę.
  Ja chcę tylko by ktoś, kto ma chęci, by pisać maile do wszystkich gazet, gdzie publikuje Krauze, by napisał chociaż kilka słów komentarza. to nie polityka, tylko ciekawość, jak można jednocześnie bić żydów i być chrześcijaninem (metafora, żeby nie było, że znów forum pomyliłem).

 • grrrrrrrrrr

  [Re: Wyślij maila – usuń homofoba z ratusza!]

  grrr…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa