Niebieskoocy w Lambdzie

Klub Filmowy Lambdy zaprasza na Niebieskookich (USA, 1996) – słynny film antydyskryminacyjny ; scenariusz i reżyseria Bertram Verhaag (wersja polska opracowana przez Stowarzyszenie Kobiet Konsola i Fundację Autonomia)

Skąd biorą się stereotypy i uprzedzenia? Jak to się dzieje, że wybieramy jakąś negatywną cechę i przypisując ją konkretnej grupie, np. etnicznej, lub religijnej, zaczynamy postrzegać indywidualnych jej przedstawicieli wyłącznie przez pryzmat tej cechy? Uczymy się być rasistami, to znaczy że możemy się również nauczyć jak nimi nie być. Rasizm nie jest genetyczny. To wszystko kwestia władzy – mówi bohaterka filmu dokumentalnego Niebieskoocy.

Środowiska dyskryminowane (takie jak LGBTQ) również nie są wolne od uprzedzeń dotyczących płci, wieku, czy tzw. homonormy – określającej jaki powinien być „dobry” gej, czy lesbijka. W najbliższą sobotę pokażemy film opowiadający o eksperymencie amerykańskiej prekursorki treningów antydyskryminacyjnych, Jane Elliott, nauczycielki, która w dzień po zabójstwie Martina Luthera Kinga postanowiła pokazać dzieciom ze swojej klasy jak w praktyce działa rasizm i jak czuje się osoba napiętnowana.

Eksperyment wywołał wiele kontrowersji, można dyskutować nad etycznością włączenia w eksperyment dzieci, na pewno jednak przyczynił się do tego, że obecnie w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach świata przeprowadza się dziesiątki tysięcy szkoleń antydyskryminacyjnych rocznie.

Na film i dyskusję o własnych doświadczeniach z nietolerancją i sposobami stawienia jej czoła zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki

21 listopada (sobota), godz. 18.00
Stowarzyszenie Lambda Warszawa, ul. Żurawia 24A, lok.4 (domofon)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa