„Coming Out” Klubu Filmowego LGBT

Z okazji 20 rocznicy upadku Muru Berlińskiego, Klub Filmowy LGBT pokaże film, którego losy splatają się z tamtym wydarzeniem.

„Coming Out” to pierwszy i zarazem ostatni film produkcji Niemieckiej Republiki Demokratycznej podejmujący temat homoseksualizmu. Głównym bohaterem jest Philipp (Matthias Freihof), młody nauczyciel związany ze swoja koleżanką z pracy, Tanją (Dagmar Manzel). Pewnego razu „przypadkiem” odwiedza bar gejowski, gdzie poznaje 19-letniego Matthiasa (Dirk Kummer). Niedługo potem spędzają ze sobą noc, ale Philipp nie zamierza rezygnować z kamuflażu, jakim jest dla niego Tanja.
Film – wyreżyserowany przez zmarłego w 1997 roku Heinera Carowa i kręcony m.in. w autentycznych barach gejowskich, które istniały we wschodnim Berlinie – miał premierę wieczorem 9 listopada 1989 roku. Projekcję przerwano, by poinformować publiczność, że otwarte zostały granice między Wschodnimi i Zachodnimi Niemcami. Podobno większość widzów zdecydowała się jednak zostać do końca projekcji, a dopiero potem poszła pod Mur świętować jego upadek.
W 1990 roku na festiwalu w Berlinie – pierwszym, który odbywał się po obu stronach wciąż podzielonego miasta – „Coming Out” otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia. W uzasadnieniu werdyktu jury pod przewodnictwem wybitnego operatora, Michaela Ballhausa wyraziło swój „głęboki szacunek dla kwestii tolerancji, humanizmu i praw człowieka” oraz podkreśliło, że film Carowa „z wrażliwością mówi o dylematach mniejszości”. „Coming Out” zdobył także na festiwalu berlińskim nagrodę Teddy dla najlepszego filmu o tematyce gejowsko-lesbijskiej.

Na projekcję zapraszamy w poniedziałek, 23 listopada o godz. 19 do siedziby „Krytyki Politycznej” – Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, ul. Nowy Świat 63 (skrzyżowanie Nowego Świata z ul. Świętokrzyską)

Wstęp wolny. Po seansie dyskusja.

Zapraszają Mariusz Kurc i (zaocznie) Bartosz Żurawiecki.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa