Uganda: Kara śmierci za homoseksualizm.

Jak można się zakwalifikować? Tego jeszcze nikt nie wie. Pomysłodawcą jest Dawid Bohami, który należy do partii rządzącej. Jego „inicjatywę” podobno popierają też niezależni posłowie: „Reporter BBC w Kampali Joshua Mmali mówi, że projekt nowej ustawy ma bardzo duże szanse stać się obowiązującym prawem. Jego zdanie potwierdzają także niezależni deputowani zasiadający w ugandyjskim parlamencie” – onet.pl

Szacuje się, że w Ugandzie żyje około pół miliona osób homoseksualnych. Obecnie jest on nielegalny i grozi karą grzywny, albo dożywocia. Jeśli zajdzie zmiana w prawie, to karane będzie także „promowanie” postaw homoseksualnych. I tutaj rodzi się związek Litwa – Uganda, Uganda – Litwa i pewnie niektórych z nas to nie obchodzi. Jakaś Afryka, gdzieś tam na południu, albo Litwini… A jednak to się dzieje tutaj i teraz. Pół miliona osób musi się ukrywać, siedzieć w więzieniu czy umierać, bo są homoseksualni. Każda z tych osób przeżywa swój dramat. Na Litwie ich zaszczuto, w Ugandzie nie są już nawet ludźmi.

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

5 komentarzyUganda: Kara śmierci za homoseksualizm.

 • Krzysztof Zabłocki

  [Litwa]

  ciekaw jestem, jaka jest de facto obecna sytuacja na Litwie. Czy „zaszczuto” to wlasciwe okreslenie. Ja bym sie nie czul zaszczuty, co najwyzej zywil pogarde do „ustawodawcow”. Zreszta prawo na Litwie nie weszlo jeszcze – o ile wiem – w zycie.

  Gdy w Polsce rzadzili blizniacy i giertych, mnie to w ogole nie ruszalo – dla mnie reakcja na lpr byla jedynie wzgarda.

  Ale trzeba byc czujnym. Niestety w Ugandzie sprawa moze byc powazniejsza. Podobnie jak jest w Iranie, itp. Tak to bywa – vide nazizm. Swiat zawsze byl okrutny, straszny, itp. Tak powiedzial kiedys sam Iwaszkiewicz” „swiat jest straszny, i jedynie uprawianie kultury przynosi pocieszenie”.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Uganda: Kara śmierci za homoseksualizm.]

  Czy jest w Warszawie ambasada Ugandy? W końcu za pokojowy protest pod bramą nic nam nie zrobią.

 • Loth

  [Re: Uganda: Kara śmierci za homoseksualizm.]

  Żywić jedynie pogardę mogą Ci, którzy czują się pewnie i bezpiecznie, natomiast osoby nie mające „takich” warunków, np wchodzące w okres dojrzewania czy pochodzące z jakiś mniejszych litewskich miast, pewnie mogą poczuć się lekko osaczeni…

 • L

  [Re: Uganda: Kara śmierci za homoseksualizm.]

  Dziekuje, ja sie czuje wystarczajaco zaszczuta, osaczona i odczlowieczona tutaj (Warszawa, jedna z „lepszych” dzielnic).

 • a

  [Re: Uganda: Kara śmierci za homoseksualizm.]

  najblizsza niestety w berlinie

  Ambasada Republiki Ugandy
  Axel-Springer-Strasse 54 a, 10117 Berlin
  tel. (0-0 49 30) 24 04 75 56
  fax (0-0 49 30) 24 04 75 57
  e-mail: ugembassy@yahoo.de

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa