Sobotnie spotkanie wokół HomoWarszawy

Wczoraj, czyli w sobotę 10 października, w siedzibie Lambdy Warszawa odbyło się spotkanie i dyskusja wokół książki ?Homowarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny?, poprowadzone przez Joannę Ostrowską z ?Krytyki politycznej?. Siedmioro autorów książki zasiadło naprzeciwko niezbyt licznej, ale za to zaangażowanej publiczności, opowiadając o sobie, swoich doświadczeniach Warszawy i pomysłach, z których zrodził się sam przewodnik. Na początku redaktorzy Homików wspominali skąd w ogóle wziął się pomysł spaceru po homoWarszawie ? a mianowicie z chęci uczczenia piątych urodzin portalu homiki.pl, którego grono redakcyjne to serce zespołu autorskiego przewodnika. Z pomysłu spaceru i wydania okolicznościowej broszurki pierwotne grono autorskie niepostrzeżenie przeszło do zaproszenia kolejnych osób, co spowodowało, że jedna trasa spaceru rozrosła sie do kilku, a broszurka do książki, której rozmiar trzeba było w pewnym momencie zacząć okrajać.

Krzysztof Tomasik zwrócił uwagę na ważny aspekt powstania Homowarszawy ? na potrzebę zapisania bardzo ulotnych losów polskiego ruchu i społeczności LGBTQ, które w wolnej Polsce działają otwarcie już od kilkunastu lat, a nie doczekały się żadnego usystematyzowanego spojrzenia ani naukowego utrwalenia. Tak samo ważne jest jego zdaniem zapisywanie współczesności ? efemeryczność lokali LGBTQ, organizacji, grup nieformalnych powoduje, że istnieje ryzyko zapomnienia, wypaczenia, przeinaczenia. Abiekt (Wojciech Szot) opowiadając o trudnościach związanych z przygotowaniem książki wspomniał podobny aspekt ? nietrwałość pamięci rozmówców, tendencje do przeinaczania, łączenia różnych osobnych motywów, zmyślania. Autorzy zwrócili też uwagę, że ?Homowarszawa? jest tak naprawdę nie tylko przewodnikiem, ale też pierwszym (choć nie pretendującym do kompletności) kompendium wiedzy o historii LGBTQ w Polsce, ponieważ zgromadzono w niej nie tylko rozproszone, trudnodostępne materiały pisemne, ale i utrwalono nietrwałą, szybko znikającą i zmienną oral history, wspomnienia osób, które wiedzą dużo, które są kopalniami informacji, ale nigdy ich nie spiszą ani nie przekażą w żadnej spójnej formie następnym pokoleniom. Abiekt zaapelował, by traktować ?Homowarszawę? jako projekt otwarty, do którego można nawiązywać, opierać się na nim i korzystać z niego, pisząc homohistorie innych polskich miast, zbierając więcej informacji historycznych, włączając wiedzę z ?Homowarszawy? do planów wycieczek itp. (okazało się zresztą, że na spacerze po homoWarszawie, zorganizowanym tydzień wcześniej, pojawiło się wielu przewodników miejskich, wyrażających zadowolenie, że wreszcie mają skąd zaczerpnąć materiały i informacje, które będą mogli wykorzystać oprowadzając ? głównie zagraniczne ? wycieczki żądające informacji o homomiejscach w Warszawie.

Zachęceni przez prowadzącą autorzy nie szczędzili anegdot związanych z pisaniem książki, wątków pobocznych, które w książce się nie zmieściły, podkreślali także wielokrotnie, jakie trudności musieli pokonać, by dotrzeć do różnych źródeł i skompilować zdobyte informacje w spójną całość. Dużo mówiono o tym, że nie udało się zebrać niemal żadnych informacji od lesbijek (poza informacjami ze źródeł pisanych), stąd w całej książce wątek kobiecy jest słabo reprezentowany ? zarówno Abiekt, jak i Yga Kostrzewa podkreślali, że miejsc kobiecych było zawsze w Warszawie mniej, ale też nie udało im się znaleźć chętnych rozmówczyń, które opowiedziałyby o historii lesbijek i ich życiu towarzyskim.

W drugiej części spotkania, będącej już raczej swobodną rozmową w gronie i autorów, i publiczności, ci pierwsi dzielili się swoimi doświadczeniami (homo)przyjazności Warszawy. Na inne kwestie zwracali uwagę warszawiacy przyjezdni (jak Marcin Teodorczyk), na inne ci ?z urodzenia?, na jeszcze inne z kolei ci z doświadczeniami mieszkania w miastach za granicą (Krzysztof Zabłocki). Wszyscy podkreślali wielowymiarowość Warszawy, to że tak naprawdę odbiór miasta zawsze filtruje się przez własne doświadczenia – ale również na ogólną nieprzyjazność naszej stolicy wobec wszystkich ludzi. Na koniec prowadząca przywołała kwestie polityczności książki ? autorzy zwrócili uwagę, że w polskim społeczeństwie już wypowiedzenie słów ?gej?, ?lesbijka? jest polityczne i budzi emocje. Wskazano też na inny polityczny aspekt przewodnika ? pisze się w nim o politykach i osobach publicznych (choć nie zawsze wskazując je z imienia i nazwiska), o polityce wokół warszawskich parad, o historii ? akcji Hiacynt.

Końcem spotkania były bardzo przyjemne pogawędki kuluarowe, omawianie planów na przyszłość, zbieranie autografów i inne działania towarzyskie toczące się w przyjaznej atmosferze. Jako przedstawicielka Stowarzyszenia Otwarte Forum i Homików pozwolę sobie bardzo serdecznie podziękować publiczności za obecność, autorom za ciekawe wypowiedzi, prowadzącej za poruszenie interesujących zagadnień. Nieobecni niech żałują.

Tymczasem autorzy zapraszają już na oficjalne, poważne i duże spotkanie promocyjne, które odbędzie się 19.11 w TR Warszawa. Szczegóły wkrótce

(sass)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa