Martwi geje i żywe lesbijki w warszawskich Ustach Mariana – Klub Filmowy LGBT

21 października o 20.00 pokażemy w klubie Usta Mariana w Warszawie film „Martwi geje i żywe lesbijki” – dokument słynnego niemieckiego reżysera Rosy von Praunheima.

Siła dzieła Von Praunheima tkwi w prostocie formy i niezwykłości homoseksualnych bohaterów i bohaterek, którzy/które szczerze, odważnie, a nierzadko i z humorem opowiadają o sobie.

Poznajemy więc m.in. wydawczynię lesbijskiego magazynu „L-mag” i producentkę lesbijskich filmów porno, mieszkającą w Berlinie Turczynkę – DJ-kę, która bez żenady wyznaje, że seks nie musi łączyć się z uczuciem, by był fantastycznym przeżyciem, czy też parę lesbijek, których połączyła pasja odkrywania historii kobiet w obozach koncentracyjnych, a później również wspólnie wychowywane dziecko.

Są też i geje – mocno starsi panowie, z których każdy w roku premiery filmu (2008) – zgodnie z tytułem – już nie żyje. Ich historie nieodzownie krążą wokół doświadczenia życia w nazistowskich czasach. Szczególnie interesujące (a dla wielu wręcz szokujące) są wyznania pewnego 90-latka – wielbiciela seksu S/M.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję. Spróbujemy zastanowić się, skąd akurat taki dobór bohaterów i bohaterek, co mówią ich historie ułożone chronologicznie itp. Pokusimy się też o porównanie filmu von Praunheima z dokumentem Roberta Glińskiego „homo.pl” – podobnym w formie, a jakże innym w treści.

Film pokazany zostanie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej z polskimi napisami. Trwa 84 minut.

Pokaz filmu odbędzie się 21 października (środa) o godz. 20.00. w klubie „Usta Mariana” przy ul. Brzozowej 237 (wejście od strony Barbakanu), w sali na dole. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Prowadzenie: Mariusz Kurc oraz Krystian Legiersk

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

2 komentarzeMartwi geje i żywe lesbijki w warszawskich Ustach Mariana – Klub Filmowy LGBT

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Martwi geje i żywe lesbijki w warszawskich Ustach Mariana – Klub Filmowy LGBT]

  Miałam okazję widzieć tylko kawałek tego filmu, ale też czytałam w recenzjach, jacy to ci geje żyjący przeszłością, a lesbijki pełne życia… Nie chcę zarzucać bądź co bądź gejowskiemu reżyserowi manipulacji, powiedziałabym raczej, że dobrał postacie w ten sposób DLA EFEKTU. Nie da się zestawić na tej samej płaszczyźnie gejów, którzy przeszli przez kacety, i współczesnych lesbijek – czy raczej proszę bardzo, można zestawiać, ale trudno z tego wysnuć cokolwiek bardziej uniwersalnego na temat losów gejów i lesbijek. Nie odmawiam filmowi wartości, ale uważam, że ten „efekt” odbiera mu część wartości poznawczej.
  A swoją drogą fajnie by było, gdyby pokazać kiedy w Polsce także inne filmy von Praunheima. Niedawno w Kinie Lab mżna było obejrzeć „Einsteina seksu”, gdyby tak gdzieś pokazać legendarne „Nicht der Homosexuelle ist pervers, sondern die Situation, in der er lebt”…

 • anka zet

  [Re: Martwi geje i żywe lesbijki w warszawskich Ustach Mariana – Klub Filmowy LGBT]

  A ja byłam na projekcji i przyglądałam się reakcjom ludzi. Otóż, z ogromnym śmiechem przyjęto wyznani mężczyzny, który opowiadał o swoich doświadczeniach S/M. Temat opowieści nie był zabawny, zatem podejrzewam, iż to po prostu reakcja obronna ludzi, dla których jest to mało znany temat. Hm…

  A już stwierdzenia typu „żyję oczywiście w monogamicznym związku” po prostu ścinają mnie z nóg, jak bardzo chcą niektórzy przypodobać się tej normie społecznej, która jest rzekomo (!!!) monogamiczna.

  A ja jestem pewna, że po wprowadzeniu ustawy o związkach partnerskich wprowadzimy ustawę o poligamii!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa