- homiki.pl - https://homiki.pl -

Pochwała wolności seksualnej

[1]

Jamye Waxman jest seksuolożką i rzeczywiście pisanie o seksie wychodzi jej znakomicie. Gorzej jest, kiedy próbuje bawić się w filozofkę i uzasadniać kobiece fascynacje erotyczne innymi kobietami.

„Kobiety kochają kobiety” to na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjna (dosłownie i w przenośni) książka. Duże, estetyczne zdjęcia, kilka krojów i rozmiarów czcionki, umiejętny dobór kolorów tła i ramek – wszystko to składa się na całość może nie artystyczną, ale na pewno dobrze skomponowaną. Drugie wrażenie jest niestety znacznie gorsze – pierwsze trzydzieści stron książki to rojące się od truizmów przynudzanie o tym, dlaczego właściwie kobiety miałyby uprawiać seks z kobietami. Przytoczę kilka fragmentów:
„Pokochanie innej kobiety to jak postanowienie, by odnaleźć nowy sposób pokochania samej siebie.”

„Lubimy to, co znajome. Woń naszych ubrań, zapach naszego domu, otoczenie złożone z ludzi, na których nam zależy. Dzięki temu wszystkiemu czujemy się spokojne i odprężone. I właśnie z tego powodu łatwo ulec urokowi najlepszej przyjaciółki, współpracownicy, nauczycielki czy też obcej kobiety, która ma w sobie ‘to coś’”.

„Zbliżenie z drugą kobietą ma w sobie coś instynktownego, matczynego – to coś pierwotnego, naturalnego”.

Dla mnie dodatkowym elementem zniechęcającym do dalszego czytania był fakt, że owe pierwsze strony wyraźnie określają perspektywę autorki – kobiety utrzymującej kontakty seksualne zarówno z kobietami, jak i mężczyznami, a piszącej do kobiet heteroseksualnych, które chciałyby doświadczyć seksu z inną kobietą.

Kiedy jednak przebrnęłam przez przydługi wstęp, książka Waxman okazała się być lekturą zarówno bardzo ciekawą i wartościową, jak i naprawdę dobrze napisaną. Dużo miejsca poświęca takim aspektom fizyczności kobiet jak smak i zapach (jak również czynnikom nań wpływającym i mogącym je zmienić), kwestii dotyku, stref erogennych (łącznie z punktem G, U oraz sferą AFE). Szczegółowo opisuje pieszczoty oralne i manualne, techniki i pozycje (również w trójkątach). Zachęca do poznawania swoich ciał, przedstawia erotyczne zabawki, nie zapomina też o umyśle, który nazywa najważniejszym organem seksualnym. Radzi, jak poznawać potrzeby swoje i partnerki, jak wzmagać pożądanie i co robić, gdy coś idzie nie tak. Pociesza i uspakaja.

Dodatkowy walor „Kobiety kochają kobiety” to po wielokroć powtarzające się stwierdzenie, że możemy robić cokolwiek, na co mamy ochotę (o ile oczywiście nie krzywdzimy przy tym drugiego człowieka), a jeżeli ktoś nam z tego powodu robi wyrzuty, to jest to jego problem, nie nasz. To płynące z całej tej książki przekonanie, że nie ma powodu, aby się w jakikolwiek sposób ograniczać, że lepiej żałować, że coś się zrobiło, niż że się czegoś nie spróbowało.

Poradnik Waxman, mimo początkowych deklaracji autorki, okazał się być świetną książką nie tylko dla zainteresowanych tematem kobiet heteroseksualnych, ale również dla lesbijek i biseksualistek, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o sobie. To też dobry poradnik dla heteroseksualnych mężczyzn (sprawdziłam), którzy chcieliby się dowiedzieć „czego naprawdę pragną kobiety”.

Jamye Waxman, Kobiety kochają kobiety. Odkrywanie piękna erotycznych kontaktów miedzy kobietami, MUZA SA, Warszawa 2009

Ewa Tomaszewicz Rocznik '77. Na stałe już tylko w kabarecie Barbie Girls. Muzyka: lesbijskie piosenkarki folkowe, prasa: tylko w internecie, książki: oprócz Winterson czeka na Rawińską, marzenie: Michigan Womyn's Music Festival, wyznanie: SEO.
Współpracuje z tymi, których lubi.
Blog autorki: http://trzyczesciowygarnitur.blogspot.com [2]

Autorzy:

zdjęcie Ewa Tomaszewicz

Ewa Tomaszewicz [3]

Ewa Tomaszewicz – rocznik ’77, założycielka bloga http://trzyczesciowygarnitur.blogspot.com, współtwórczyni kabaretu Barbie Girls. Dziennikarka. Niezrzeszona, wspiera tych, których lubi. Muzyka: (polityczny) folk (kobiecy), prasa: tylko w internecie, książki: oprócz Winterson czeka na Rawińską, marzenie: Michigan Womyn’s Music Festival, wyznanie: SEO.