- homiki.pl - https://homiki.pl -

Parę groszy ni priczom… (Metarefleksja)

[1]

Po raz pierwszy zetknąłem się ze słowem homoseksualizm we wczesnych latach szkolnych: usłyszałem wtedy od mamy, że to coś tak strasznego, że nie może mi powiedzieć co ono znaczy… Gdy nieco podrosłem dotarło do mnie, że niektórzy panowie lubią jakieś wyuzdane igraszki z „chłopcami” (choć nie zastanawiałem się nawet, na czym miały polegać), i już wiedziałem, że „pederaści” to artyści – Violetta Villas, Rena Rolska, Kazimierz Brusikiewicz z Lidią Korsakówną, czy Lucjan Kydryński z Haliną Kunicką – czyli taki stały ówczesny zestaw, który wciąż wyjeżdżał do Ameryki, by tam na czołowych scenach Broadwayu (i koniecznie w paryskiej Olimpii) zarabiać cenne dewizy i przywozić zachodnie auta coupé koniecznie w kolorze czerwonym. A jeśli nawet nie ci wymienieni, to na pewno większość pozostałych.

Był jeszcze znajomy pan Jurek, kierowca, którego zwolniono z pracy w ważnej instytucji, bo chodził na chłopców. No tak, bo przedtem pracował w „Estradzie” i tam się nauczył. Tak mówiła mi mama.

No i balet. Zaświadczały o tym dokumenty filmowe Stanisława Barei czy Jerzego Gruzy. I spotykany na mokotowskiej uliczce solista Teatru Wielkiego Stanisław Szymański, gdy wyprowadzał swego srebrzystego pudelka na różowej smyczy.

I sławny pisarz Jarosław Iwaszkiewicz – ale literaci, tacy wyrafinowani, to wiadomo, zwykłe relacje z kobietą już mogą im nie wystarczać.

Arystokracja także: świadczyła o tym postać barona Humaniewskiego z Zaklętych rewirów. Ale klasa pasożytnicza była zawsze dobrym podglebiem dla zboczeńców.

Kucharze i… rzeźbiarze. Tak przeczytałem w pewnym starym angielskim poradniku seksuologicznym znalezionym na sekretnej półce ojca. No i że jest to śmiertelny grzech. Tak, ja nigdy tego grzechu nie popelnię (choć nawet nie wiedziałem, na czym miałby polegać); nie warto ryzykować piekła na wieczność.

Pederaści – nawet samo to słowo brzmiało odstręczająco. Kojarzyło mi się – excusez le mot – ze słowem pierdzieć. Z kolei szkolny kolega łączył je etymologicznie ze słowem pedikiur: pedes to stopa, więc pederasta, to coś „niskiego”.

Oto typowe mentalne uwarunkowanie odebrane w całkiem cywilizowanym dzieciństwie, w całkiem cywilizowanym kontekście. Jeśli nie „żoliborskim”, to „mokotowskim”. Czy więc trudno się dziwić?

I gdy teraz wydajemy wspólnie HomoWarszawę, a moi współautorzy nie istnieli w tamtych latach nawet w sferze zamiarów, to… zaprawdę, powiadam Wam, myślę, że nasza książka jest cholernie potrzebna. Bo czymże jest człowiek bez historii?

Do czego będą mogli odwoływać się ci, którzy są jeszcze młodsi, którzy stawiają pierwsze pytania? TE pytania… Gdzie będą się mogli dowiedzieć, że ich zainteresowanie osobami tej samej płci to coś całkiem normalnego, to powód nie do rozpaczy i wstydu, lecz do radości i dumy? Odpowiadam: będą mogli sięgnąć choćby do naszego Spacerownika. Gdzie zobaczą, że człowiek jest istotą złożoną, że każdy jest inny, i że TO jest normą, i TO jest TEŻ normą, jak powiedział Tomasz Raczek. I że i CI, i CI, to tacy sami mieszkańcy Warszawy, tacy sami współobywatele i współtwórcy Polski.

George Orwell napisał w Roku 1984: Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość. Nie wspomniał jednak o braku przeszłości. Bo gdy jej w ogóle brak, to nawet nie ma czego kontrolować. To nie ma nic, i nie będzie nic, jak powiedziałby Kononowicz.

Wypełniamy ten brak, tak jak „na dzień dzisiejszy” potrafimy – niech to będzie ten pierwszy krok, zapewne niedoskonały, ale zawsze musi być ten pierwszy raz… Bo inaczej dalej będzie nic, czyli DUPA. Tak DUPA, i tak DUPA. Wiadomo, pedały…

Krzysztof Zabłocki anglista, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacz literatury angloamerykańskiej i francuskiej, autor szkiców, członek zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa; wielbiciel jamników, Indii, kina Viscontiego, Kazi Szczuki, campu, Pałacu Kultury i Karl-Marx-Allee w Berlinie

Autorzy:

zdjęcie Krzysztof Zabłocki

Krzysztof Zabłocki [2]

Anglista, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacz literatury angloamerykańskiej i francuskiej, autor szkiców, członek zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa; wielbiciel jamników, Indii, kina Viscontiego, Kazi Szczuki, campu, Pałacu Kultury i Karl-Marx-Allee w Berlinie.