- homiki.pl - https://homiki.pl -

Vogue

[1]

Wystawa sztuki współczesnej pt. Vogue poświęcona jest tematowi mody męskiej w polskiej sztuce współczesnej. Jest to również ekspozycja homoerotycznej wrażliwości w polskiej kulturze wizualnej. Vogue koncentruje się na tym, jak moda i strój tworzą zmienną tożsamość wizualną i seksualną mężczyzn. Wciąż nie ma polskiej edycji magazynu „Vogue”, proponujemy zatem przedsmak luksusu i zmysłowości w postaci sztuki, przewrotnie chodzi jednak o dekadencję i przepych męskości.

Obok fascynacji modą męską drugim tropem wystawy jest estetyzacja i fetyszyzacja męskości, która dokonuje się poprzez ubiory i akcesoria. „Vogue” jako czasopismo zawsze inwestowało w idealizacje i erotyzacje ciała kobiecego, a potem i męskiego. Podobne podejście reprezentują dzieła sztuki zaprezentowane w CSW Łaźnia. Jest to lekcja stylu i gry z męskością skupiona na poszukiwaniu męskiej atrakcyjności i seksualności oraz jej wizualnych fikcji tworzonych przez reklamy i czasopisma mody.

Zobaczymy filmy z pokazów mody Arkadiusa oraz najnowszy projekt Karola Radziszewskiego łączący ciuchy, modeli i homoerotyzm. Fetysze męskiego stroju i ciała wyeksponują Anna Nawrot, Tomasz Kawszyn i Leszek Knaflewski. Na fotografiach Tomasza Kitlińskiego eklektyzm mody połączy się z różnorodnością współczesnej kultury. Piotr Żyliński skupi się na ofiarach mody w czasach kapitalizmu i… komunizmu, a performerska Grupa Bergamot zamówi męski striptease. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek pokażą zdjęcia ze swych sesji mody męskiej.

Męskość jako kreacja i autokreacja estetyczna i seksualna wyłania się z dzieł artystów, które są równocześnie symptomem momentu w polskiej kulturze, gdy męskość została tak zdominowana i określona przez modę i jej gry, jak niegdyś kobiecość. Jest to znak czasów liberalizacji, emancypacji i docierającej w końcu tutaj rewolucji seksualnej. Podkreślone zostaje jak w modzie męskiej odzwierciedlają się kwestie polityczne, ekonomiczne i ideowe naszej epoki, jej konflikty i rozkosze, które zostaną ubrane w ekscytujące stroje/fetysze skrojone przez artystów.

Vogue
Gdańsk, CSW Łaźnia
18 czerwiec – 19 lipiec 2009
Wernisaż 18 czerwca, godz. 18.00

Artyści biorący udział w wystawie: Arkadius, Grupa Bergamot (Raman Tratsiuk i Volha Maslovskaya), Anna Nawrot, Tomek Kawszyn, Tomek Kitliński, Leszek Knaflewski, Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek, Oiko Petersen, Karol Radziszewski, Piotr Żyliński.

Kurator: Paweł Leszkowicz
Współpraca ze strony CSW Łaźnia: Jola Woszczenko

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
www.laznia.pl [2]

***

Prace Tomka Kawszyna na Vogue:

ENFANT TERRIBLE 5

ENFANT TERRIBLE 6

SOCCER

TRZY GRACJE

ENFANT TERRIBLE 8

ENFANT TERRIBLE 9

KOŁATKA1#

Autorzy:

zdjęcie Paweł Leszkowicz

Paweł Leszkowicz [3]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 102; nazwa: pawelleszkowicz