Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami

Okolice Parady Równości w tym roku były okazją do kilku politycznych wypowiedzi na temat przedstawianych przez nas postulatów, w tym idei związków partnerskich. Joanna Kluzik Rostowska (PiS) o idei związków partnerskich ciepło wypowiadała się podczas debaty w siedzibie redakcji Gazety Wyborczej. W programie Moniki Olejnik „Kropka nad i” w poniedziałek i środę na temat postulatów LGBTQ wypowiadali się odpowiednio Jerzy Buzek i Sławomir Nowak (obydwaj z PO) – jeden i drugi uznał ideę związków partnerskich. Co ciekawe, brak jest wypowiedzi popierających nasze dążenia ze strony lewicy – nie liczyć jak zwykle świetnej Joanny Senyszyn obecnej na paradzie.

Ze spraw świeżych – wypowiedzi Buzka i Nowaka nie mogą wprawić w zachwyt – kandydat na szefa europarlamentu kręcił nosem co do faktu odbywania się parad, Nowak zdanie wyraził po niesamowitym wręcz wyczynie Moniki Olejnik ciągnięcia za język. [nagrania obydwu rozmów w zakładce „Kropka nad i” na stronie tvn24.pl] Niemniej, warto odnotować pozytywne zmiany w postawie polityków przecież partii konserwatywnej. Co więcej, jak zauważył naczelny gejowa.pl Krzysztof Halama, Jerzy Buzek jako jedyny wypowiadający się w przedwyborczej ankiecie tygodnika Gość Niedzielny (!!) wyraził poparcie dla części postulatów LGBTQ – liderzy list SLD byli przeciw!

Dobrze, ze dyskusja o prawach LGBTQ wyszła już poza ramy „ogólnie rozumianej tolerancji”, zasady, że policja nie rozpędza naszych manifestacji a pomysł na wsadzanie nas do więzień jest skandaliczny i niedopuszczalny. Czas na omawianie szczegółów: związków partnerskich, ochrony przed nienawiścią i doskonalenia edukacji.

W tym kontekście wyjątkowo kuriozalnym jest nazwanie Jerzego Buzka homofobem i protesty przeciwko jego kandydaturze na szefa parlamentu w Strasburgu. Jeśli „homofobem” nazwiemy każdego, kto nie w pełni popiera wszystkie nasze postulaty, termin ten zatraci swój sens i znaczenie, stanie się „dekoracją”, skeczem rodem z serialu South Park. Do słów należy podchodzić poważnie, podobnie, jak do twierdzeń, że reprezentuje się „środowisko”.

Dlatego też naczelni innejstrony.pl, gejowa.pl i homików.pl zdecydowali się też wystosować komunikat:

W związku z publikacją „Dziennika” dotyczącą rzekomego sprzeciwu środowisk LGBT wobec kandydatury Jerzego Buzka na Szefa Parlamentu Europejskiego, pragniemy oświadczyć, że stanowisko cytowanego w artykule „Geje: Nie promujmy Buzka, bo to homofob!” Łukasza Pałuckiego jest jego prywatną opinią. Wypowiedzi te nie zostały szerzej skonsultowane ani poddane dyskusji. Uważamy za nierzetelne i nieuczciwe przytaczanie kontrowersyjnych wypowiedzi pojedynczych osób rzekomo działających w imieniu danej grupy.

Choć negatywne zdanie Jerzego Buzka wobec idei Parady Równości oraz zastrzeżenie instytucji małżeństwa dla par heteroseksualnych może nie wzbudzać entuzjazmu, jego wypowiedź dotycząca poparcia starań gejów i lesbijek o regulacje prawne związków partnerskich („Jestem za rozwiązaniem pewnych spraw spadkowych, za rozwiązaniem spraw formalnych(…) To trzeba jakoś usankcjonować, bo ci ludzie mają prawo do tego”) przyjmujemy jako zachętę do rzeczywistego dialogu na tak ważny dla nas temat.

Michał Minałto – red. nacz. portalu Homiki.pl
Radek Oliwa – wydawca portalu innastrona.pl
Krzysztof Halama – red. nacz. portalu gejowo.pl

(mm)

31 komentarzyJerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami

 • marco

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za ziązkami]

  I słusznie! Też się zgadzam z listem, poza tym ja sam na parady chodzę, bo się zmuszam siłą przyzwyczajenia, ale wcale nie uważam, że są potrzebne – czy to czyni mnie homofobem?
  Pomijam taki fakcik, że posłowie wiją się strasznie, gdy pada kwestia związków partnerskich…

 • Ch.

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za ziązkami]

  Mam nadzieję, że ci świetoszkowie z „Dziennika” przedrukują ten post na swoje szpalty. W końcu tak często powoływali się się na homiki, w sprawach tak ważkich jak chociażby seksapil i gejdar Olejniczaka.

  Szkoda tylko, że tą bzdurę podchywicił wczoraj nieoceniony Rymanowski w rozmowie z Palikotem. Z ust szanownego redaktora te insynuacje o rzekomej homofobii Buzka padły chyba z sześć razy.

 • teddy

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za ziązkami]

  Palucki i Adler szkodza naszemu srodowisku. swoja agresja i nieprzemyslanymi krokami rozwalaja cala lobbingowa prace, ktora prowadza orgainzacje LGBT i rozsadne portale gej and les.
  Dobrze, ze Palucki nie dostal sie do EP (gdyz uzyskal bardziej niz smieszny wynik), bo z taka polityka to daleko bysmy nie zaszli…

 • Agnieszka

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za ziązkami]

  Dzięki, super inicjatywa

 • Marek

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za ziązkami]

  Popieram !!!

 • mylilefeluke

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za ziązkami]

  http://mylilefeluke.blogspot.com/

  znowu wojna środowiskowowa ciekawe jakie ma poglądy Włoch znać życie może być gorszy jak jest z partii Berlusconinego może być większym homofobem czy mają jakiegoś trzeciego kandydata?
  gaylife nazywa się Paluckiego polskim milkiem sorry nie dorasta Pałucki jemu do pięt 5 minut sławy Pałucki chcę mieć kosztem środowiskiem

 • Andy Warhol

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za ziązkami]

  Chodzi tobie chyba o 15 minut slawy. 5 min. to jednak troche krotko.
  15 minutes of fame, albo famous for 15 minutes.

 • Szymon Goldman

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Komiczne. Facet z homofobicznej PO w kontrze do swojego prawicowego srodowiska i sprzeciwiajacego sie zwiazkom partnerskim premiera mówi, że popiera prawne uregulowanie takich zwiazkow, i w reakcji na tę wypowiedź zostaje zwyzywany. Najbardziej obrzydliwa jest postawa wydawanego za niemieckie pieniądze, skupiającego prawicowe spady dziennikarskie Dziennika.

 • Jacek Adler

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Nigdy nie uzurpowaliśmy sobie prawa do reprezentowania całego środowiska, uważamy, że tak naprawdę nikt nie ma do tego prawa gdyż społeczność lgbt jest bardzo różnorodna. Zdajemy sobie sprawę, że nasze poglądy nie zawsze są zbieżne z poglądami większości osób lgbt. Nieraz mieliśmy odwagę głosić poglądy sprzeczne z poglądami ogółu (czego też życzymy naszym oponentom) Dzisiaj kiedy większość gejów i lesbijek prawdopodobnie popiera Platformę Obywatelską protestowanie przeciwko (jeszcze nieformalnemu) kandydatowi tej partii na stanowisko Parlamentu Europejskiego wymaga szczególnej odwagi. Uważamy, że sprzeciw Jerzego Buzka wobec idei organizacji parad gejowskich (sugestie, że dochodzi tam do przekraczania norm) oraz praw do małżeństw i adopcji dzieci – które są standardem w części krajów UE dyskwalifikuje go jako kandydata na szefa Parlamentu Europejskiego. W naszej opinii funkcja ta ma znaczenie bardziej reprezentacyjne niż polityczne. Tym niemniej z radością przyjmiemy do wiadomości jasną deklarację Jerzego Buzka popierającą uchwalenie w Polsce ustawy o związkach rejestrowanych. W naszej opinii taka deklaracja znacznie poprawi jego szanse na wybór.

 • J.

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Może zacytuję fragment dyskusji z IS:

  Jerzy Buzek w sposób jednoznaczny sprzeciwił się otwarciu małżeństwa dla osób tej samej płci. Sprzeciwił się też przysposobieniu przez pary osób tej samej płci. Dla mnie postulaty w tym zakresie są oczywistością, a brak regulacji umożliwiających małżeństwo osób tej samej płci oraz przysposabianie przez pary osób tej samej płci to ustawowa homofobia – jeden z wielu przejawów homofobii, z jakim się spotykam. Dla mnie osoby, które popierają taki stan rzeczy są homofobiczne – abstrahując, z czego to wynika.

  Dla jednej osoby homofobią nie jest brak małżeństw dostępnych dla par osób tej samej płci, dla innej osoby homofobią nie jest brak związków partnerskich, dla jeszcze innej nie będą nią wystąpienia dra Paula Camerona itd.

  Nie ma konsensusu ani co do tego, czym jest homofobia – jaki jest jej zakres, nie ma nawet konsensusu co do tego, czy ona w ogóle jest (sądząc po aktywności – nawet internetowej – ludzi z branży, można odnieść wrażenie, że znakomita większość z nich uważa, że wszystko gra i nie ma żadnej homofobii). W takim stanie sprawy nie dziwi, że każdy i każda po swojemu oceniają i ustalają, czym jest (dla nich) homofobia.

  ani Buzek, ani PO, ani Palikot, który nie odebrał Hiacynta, ani Tusk, który nie chciał spotkania z KPH NIE CHCĄ żadnego dialogu, nie chcą rozmawiać i lekceważą nas. Gdybyśmy nie zrobili zadymy wokół wypowiedzi Buzka w TVN, to mieliby w nosie opinie gejów na temat Buzka.

  Żeby doprowadzić do rozmów, trzeba najpierw walnąć pięścią w stół.

  Obecny moment jest najwłaściwszy na owo walnięcie pięścią w stół, bo teraz kwestia stosunku Buzka do mniejszości LGBT może przeważyć jego szanse na stanowisko europejskie. Dlatego właśnie teraz doszło do nagłośnienia sprawy.

 • J.

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Co do samego listu i opinii jego sygnatariuszy, to zacytuję zwrot, który padł w dyskusji ostatnio:

  geje jak carscy chłopi (Sierakowski) i

  mentalność zadowolonego niewolnika

 • kasia

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Adler i Pałucki się wystraszyli, że się ośmieszyli i jak zwykle zareagowali pośpiesznie (histerycznie?), to teraz rakiem się wycofują… niestety, dopóki tych dwóch będzie mieszać się do spraw polskich LGBT, Dziennik, Rzepa i inne śmieciowe gazety będą miały z nas polewkę….
  Dlaczego tych dwóch ciągle nas w coś wplątuje? Wynosili pod niebiosa Radziszewską (licząc na zmasowany dopływ pieniędzy na kampanie świadomościowe wśród LGBT) a tu nagle cisza…. Pani Radzia ma gdzieś pedałów i nie chce sobie zawracać głowy takimi bzdetami…ręce opadają….

 • Jacek Adler

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Adler i Pałucki (…) Tu ma być merytoryczna dyskusja, a nie personalne połajanki. Dyskutujmy na argumenty, a nie na epitety.

  Dyskutujemy o sprawie Buzka, ocenie stosunku tego polityka do LGBT.

 • gaga

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  To nie jest tekst o Buzku, sygnatariusze nie chwalą Buzka, tylko stwierdzają, że jest to jakiś punkt wyjścia do rozmów. Wypunktowali słusznie, że jedna osoba nie może być „milijonem” (i ten list jest słuszny – tak na marginesie sądzę).
  Tekst Sierakowskiego też nie jest do końca ok (niech KP spojrzy w lustro), nie zgadzam się z tezami, ale to inny temat.

 • Katarzyna Formela

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  W związku z publikacją „Dziennika” dotyczącą rzekomego sprzeciwu środowisk LGBT wobec kandydatury Jerzego Buzka na Szefa Parlamentu Europejskiego pragniemy oświadczyć, że stanowisko cytowanego w artykule „Geje: Nie promujmy Buzka, bo to homofob!” Łukasza Pałuckiego jest jego prywatną opinią. Wypowiedzi te nie zostały szerzej skonsultowane ani poddane dyskusji. Uważamy za nierzetelne i nieuczciwe przytaczanie kontrowersyjnych wypowiedzi pojedynczych osób rzekomo działających w imieniu danej grupy.

  Choć negatywne zdanie Jerzego Buzka wobec idei Parady Równości oraz zastrzeżenie instytucji małżeństwa dla par heteroseksualnych może nie wzbudzać entuzjazmu, jego wypowiedź dotycząca poparcia starań gejów i lesbijek o regulacje prawne związków partnerskich („Jestem za rozwiązaniem pewnych spraw spadkowych, za rozwiązaniem spraw
  formalnych(…) To trzeba jakoś usankcjonować, bo ci ludzie mają prawo do tego”) przyjmujemy jako zachętę do rzeczywistego dialogu na tak ważny dla nas temat.

  Michał Minałto – red. nacz. portalu Homiki.pl
  * michal [at] homiki.pl

  Radek Oliwa – wydawca portalu innastrona.pl
  * redakcja [at] innastrona.pl

  Krzysztof Walpurg – red. nacz. portalu gejowo.pl
  * walpurg [at] gejowo.pl

 • Michał Zygmunt

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Sygnatariuszom listu pluje się w twarz, a oni nawet nie udają że pada deszcz- im się wydaje, że to świeża woda San Pellegrino.

  Jak napisali Sierakowski i jeden z przedkomentatorów- mentalność zadowolonego niewolnika. Shame on you.

 • antoś

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  …powiedział Michał Zygmunt, któremu nie przeszkadzała homofobia tygodnika Wprost, gdy był dla jego autorem

  😛

 • DETROLLATOR

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  [a może tak bez wycieczek osobistych? jak dzieci…]

 • Michał Zygmunt

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Homofobia tygodnika Wprost? W tym tygodniku i dla tego tygodnika pracowało kilku gejów o których wiem- i pewnie jeszcze paru, którzy się nie ujawniają.

 • Michał Zygmunt

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  …że nie wspomnę o dość żałosnym poziomie takiego przytyku- gdyby w Polsce istniał rynek mediów lewicowych, zapewniam że z radością bym dla nich pracował. Ponieważ nie istnieje- gdzieś na chleb zarabiać trzeba, choćby nie zgadzało się z poglądami politycznymi szefostwa. Co nie ma wiele wspólnego z przedmiotem naszej dyskusji. W krajach cywilizowanych wypowiedzi skierowane przeciw prawu gejów do organizowania pokojowych manifestacji i odmawiające im prawa do zawierania małżeństw są traktowane jako dyskryminacja równa np. rasizmowi. I chciałbym, żeby chociaż polscy geje zorientowali się, że to dokładnie to samo, co odmawianie np. prawa osobom ciemnoskórym do zawierania małżeństw z białymi.

 • tomtom

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Nieprawda, przesadzasz Michale, zreszta niech Sierakowski spojrzy na siebie, skoro zapraszanie na debaty Ziemkiewicza jest ok. Zreszta latwo ganic „gejow”, gdy tapla sie w „lewicowym” mainstreamie.
  Nie uwazam, ze kazdy komu sie nie podobaja parady jest homofobem, zreszta Buzek nie powiedzial, ze chcialby zakazu, a to duza roznica.
  Chyba na innej stronie wyczytalem w komentarzach, by nie naduzywac slowa homofob i ja to popieram. Gabryel, MAzurek, Rybinski to homofobowie, a nie niewyedukowany Buzek.
  I na koniec idac twoim tokiem rozumowania – Francja nie jest krajem cywilizowanym ,tam jakos malzenstw homoseksualnych nie wprowadzono. Tam rozwiazania w zakresie legalizacji zwiazkow tez sa niewystarczajace, ale czy to homofobiczne rozwiazania?

  Popieram radykalne dzialania, ale nie popieram strzelania na slepo.

 • Max Power

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Z ta cywilizacja i kultura Francuzow bym nie przesadzal. Tam rowniez jest masa xenofobow, homofobow i innych prymitywow. Poza tym przecietny Francuz sie nie myje, cuchnie czosnkiem i szczoteczke do zebow zmienia raz do roku (taka statystyka) – to nie jakies zlosliwe stereotypy.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Swoją drogą słowo „ksenofobia” po polsku pisze się przez „ks”. Jak już się wyskakuje z poniekąd ksenofobicznymi argumentami, warto umieć to słowo napisać.

 • Max Power

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Czy to twoje doczepianie sie do pisowni i poprawianie cudzych bledow to takie zboczenie zawodowe, czy bardziej hobby ?

 • Monika Czaplicka

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Kochani,
  nie czas ratować róż, gdy można sadzić lasy (że sparafrazuję).
  Wycieczki osobiste/środowiskowe/portalowe w tej sekundzie nie mają takie znaczenia, jak fakt, że mamy realną szansę na dokonanie zmiany w prawodawstwie Polskim – i na tym się skupmy.
  Czasy kłócenia się zostawmy sobie na okres kiedy nie będzie zbytnio o co walczyć i będzie to na pewno frapująca rozrywka dla większości z nas.

  Na chwilę obecną biegniemy w sprincie po związki partnerskie – nie dostańmy zadyszki i nie padnijmy przed metą. Podkładanie sobie kłód nawzajem nikomu nie pomoże.
  Bo myślę, że mimo różnic wszystkim nam zależy na prawie związkowym.

  Spróbujmy przeskoczyć więc nad osobistymi sympatiami i antypatiami i złączmy się w walce o nasze prawa (i organizację EuroPride).

 • tus

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Megamasa dobrze pisze. Nie ma tzw przyzwolenia społecznego na takie związki. Co myśli przeciętny Polak wystarczy przeczytać te komentarze:
  http://alefaceci.pl/gid,11233396,kat,1020189,title,Coming-out-gejowskich-par,galeriazdjecie.html?ticaid=583d9

 • Ricardo

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Przyznaje, ze nie przemawia do mnie Buzek mowiac o sprawach zwiazkow partnerskich w czysto ekonomicznym kontekscie.
  Podobnie nie przekonuje mnie to, ze najlepsze dla spoleczenstwa sa malzenstwa, ktore sa „dzietne”.
  Widze, ze jest to jakis krok do przodu i nie chce tutaj porowywac do przedstawicieli innych partii, bo nie jest poziom jakiego oczekuje, ale nadal Buzek nie jawi mi sie jako osoba dazaca do dialogu na tyle silnie, zeby mozna bylo byc z tego jakos zadowolonym.
  Warto tez zadac sobie pytanie dlaczego byly premier uwaza za niesluszne przyznania praw adopcyjnych parom w jednoplciowych zwiazkach partnerskich? Dlaczego uwaza, ze mamy prawo do dziedziczenia i zalatwiania spraw majatkowych, ale juz nie do wychowywania dzieci?

 • Dominik

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  tus: a kto ich wybral (Raczka i Szczygielskiego ) najpiekniejsza para roku? Krasnoludki? Na szczescie sa 2 strony medalu – przeciwnicy, ale tez coraz wiecej osob przemysliwuje swoje stanowiska i stwierdza, ze nie ma racjonalnych argumentow przeciwko zwiazkom.

 • Jacek Adler

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Jak pisał santi – brak przyzwolenia na adopcję przez pary gejowskie wynika z mrocznego przekonania, że gej to pedofil!

  Moim zdaniem pan Buzek odmawiając nam prawa do adopcji zapewne w głębi duszy podziela taki szokujący pogląd, ale go nie wypowiada, bo obawia się złamania swej europejskiej kariery politycznej.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  Będziesz grzebać Buzkowi w mózgu, żeby sprawdzić, czy nie myślał o pedofilii?
  Jak na PO i jak na większą część polskiej sceny politycznej Buzek wypowiedział się liberalnie. Uszanujmy to i nie szkodźmy jego kandydaturze. A może wolelibyście na jego miejsce Gowina?

 • Ch.

  [Re: Jerzy Buzek a sprawa parady – czyli coraz więcej polityków za związkami]

  A może pan Buzek (czy inny Kowalski) wszedł sobie przez ciekawość na gaylife (duży portal, ostro reklamowany) i nabrał podobnego przekonania…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa