Stonewall w Klubie Filmowym LGBT w Krytyce Politycznej

W tym roku cały świat obchodzi 40. rocznicę wydarzeń w nowojorskim barze Stonewall, gdzie w czerwcu 1969 roku grupa homoseksualistów, transseksualistów i drag queens dała odpór policji robiącej „tradycyjny” nalot na miejsce spotkań „odmieńców” seksualnych. Także w Polsce tegoroczne Dni i Parada Równości nawiązywały do tamtej historii.

Mamy jednak wrażenie, że niewiele osób wie, co naprawdę zdarzyło się w Stonewall i jakie miało to znaczenie dla walki o prawa osób LGBT.

Dlatego też w najbliższą środę w naszym Klubie Filmowym pokażemy, zrealizowany dla BBC w 1995 roku, film „Stonewall” – fabularną rekonstrukcję wypadków. Opowie o nich „La Miranda” (Guillermo Diaz), piękna latynoska drag queen, stała klientka baru, zakochana w Mattym (Fred Waller), „młodym gniewnym”, który przyjeżdża do Nowego Jorku z amerykańskiej prowincji, by szukać w metropolii lepszego życia i lepszego świata wolnego od homofobii.

Nakręcony przez Nigela Fincha „Stonewall” otrzymał nagrody publiczności na festiwalach w Londynie i San Francisco.

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Trwa 95 minut.
Po seansie zapraszamy na dyskusję

Seans „Stonewall” odbędzie się 24 czerwca (środa) o godz. 18 w siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie przy ul. Chmielnej 26/19 (III klatka, domofon: 319). Wstęp wolny. Zapraszamy!

Prowadzenie: Bartosz Żurawiecki i Mariusz Kurc

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa