Dzieci Harveya Milka

W 1978 r. Harvey Milk został pierwszym amerykańskim radnym, który nie tylko otwarcie mówił o swej homoseksualności, ale również walczył o równe prawa dla gejów i lesbijek. Dziś, 31 lat później, w wielu krajach ludzie nie ukrywający homoseksualnej orientacji piastują wyższe polityczne urzędy – sekretarzy stanu, ministrów, burmistrzów miast (Berlin, Paryż). Rok 2009 przyniósł pierwsze premierostwo dla osoby homoseksualnej – na czele islandzkiego rządu stanęła otwarta lesbijka Jóhanna Sigurðardóttir. W Polsce tylko kilka otwarcie homoseksualnych osób próbowało swych sił w wyborach (Robert Biedroń, Krystian Legierski) – jak dotąd niestety bezskutecznie. W oczekiwaniu na pierwszego polskiego Harveya Milka prezentujemy sylwetki najważniejszych obecnie polityków i polityczek na świecie, którzy dokonali coming outów.

Tammy Baldwin (ur. 1962) – amerykańska kongresmenka z ramienia Demokratów ze stanu Wisconsin. W 1998 r. po raz pierwszy wybrana do Izby Reprezentantów (zasiada tam do dziś). Pierwsza polityczka amerykańska, która ujawniła swoją orientację homoseksualną, zanim została wybrana do Kongresu, i pierwsza lesbijka w Kongresie.

Andrew Barr (ur. 1973) – pierwszy jawny gej w randze ministra (obecnie sprawuje urząd) w Australii. Wyoutował się jeszcze w latach 90., gdy przeciwnicy polityczni próbowali wykorzystać jego ukrywane wtedy gejostwo.

Volker Beck (ur. 1960) – poseł z niemieckiej Partii Zielonych. Przez 10 lat rzecznik Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów Niemiec (LSVD); nazywany ojcem legalnych związków homoseksualnych w Niemczech. Z jego inicjatywy w centrum Berlina powstał pomnik poświęcony homoseksualnym ofiarom nazizmu. Niestrudzony uczestnik zakazywanych polskich Parad Równości i gejowskich demonstracji w Moskwie (W 2006 r. został zraniony przez jej przeciwników). Żyje w zarejestrowanym związku ze swym partnerem.

Allison Brewer (ur. 1954) – kanadyjska polityczka i aktywistka społeczna, w latach 2005-2006 przewodnicząca Nowej Partii Demokratycznej Nowego Brunswicku. Założycielka i długoletnia dyrektorka kliniki aborcyjnej w Fredericton, organizatorka parad równości i lobbystka na rzecz praw osób homoseksualnych. Pierwsza otwarta lesbijka na stanowisku szefowej prowincjonalnej partii. Ma trójkę dzieci.

Nicholas Hugh Brown (ur. 1950) – brytyjski minister (w pierwszym rządzie Tony’ego Blaira). Wyoutował się pod naciskiem tabloidów, za to w uroczy sposób – powiedział mianowicie: „Cóż za piękny dzień, słońce wyszło z ukrycia, i ja też wychodzę” („It’s a lovely Day. The sun is out – and so am I”.

Christine Callaghan Quinn (ur. 1966) – amerykańska polityczka, członkini Demokratów, od 2006 roku przewodnicząca rady Nowego Jorku. Pierwsza kobieta i pierwsza otwarta lesbijka wybrana na to stanowisko. W 2007 roku „New York Post” określił ją jako trzecią najbardziej wpływową kobietę Nowego Jorku. Związana z Kim Catullo. Wsławiła się zbojkotowaniem dorocznej parady z okazji Dnia św. Patryka, gdy organizatorzy wykluczyli z marszu osoby nieukrywające swojej homoseksualności.

Andreas Carlgren (ur. 1958) – pierwszy jawny gej w randze ministra (środowiska) w Szwecji, obecnie sprawuje urząd. We wczesnych latach 90. rozwiódł się (ma troje dzieci) i zrobił publiczny coming out. Obecnie w zarejestrowanym związku.

Bertrand Delanoë (ur. 1950) – ujawnił się w programie TV w 1998 r. – na 3 lata przed objęciem merostwa Paryża (które sprawuje do dziś). Potencjalny kandydat na prezydenta Francji w 2012 r. W 2002 r. szaleniec chciał go zabić (ostatecznie ranił) z nienawiści do „polityków, partii socjalistów oraz homoseksualistów”.

Wolfgang Erichson (ur. 1955) – burmistrz Heidelbergu (Niemcy). W lutym 2009 r. pozwał do sądu własne miasto. Erichson i jego partner nie otrzymali dodatku małżeńskiego. Wg władz miasta, dodatek przypisany jest wyłącznie małżeństwom hetero. Czuję się dyskryminowany. Związki homoseksualne są traktowane na równi z małżeństwami pod względem obowiązków, ale praw nie mają już takich samych. Jeżeli ja, jako burmistrz, nie uczynię nic dla równouprawnienia, to kto ma to zrobić? – powiedział, zaznaczając, że nie walczy o pieniądze, a równouprawnienie.

Per Kristian Foss (ur. 1950) – pierwszy jawny gej w randze ministra (finansów) w Norwegii. Sprawował urząd w latach 2001-2005. Pozostaje w zarejestrowanym związku.

Barney Frank (ur. 1940) – drugi w historii jawny gej (coming out w 1987 r.!) zasiadający w amerykańskiej Izbie Reprezentantów (pierwszym był kongresmen Gerry Studds w 1983 r.). W latach 90. walczył o usunięcie z Aktu Imigracyjnego USA zapisu o „wykluczeniu ze względu na preferencje seksualne”. Od lutego 2009 r. Frank jest jednym z trzech (obok Tammy’ego Baldwina i Jareda Polisa) jawnych gejów zasiadających w amerykańskim Kongresie. W kwietniu 2009 r. znalazł się na pierwszej pozycji najbardziej wpływowych homoseksualnych polityków w USA (w magazynie „Out”).

Claude Janiak (ur. 1948) – szwajcarski polityk pochodzenia polskiego (ma podwójne obywatelstwo), pierwszy otwarty gej na stanowisku prezydenta Szwajcarskiej Rady Narodowej (2005/2006) (w praktyce – prezydenta Szwajcarii).

Patria Jimenez (ur. 1957) – w 1997 r. została pierwszą otwarcie homoseksualną osobą wybraną do Kongresu Meksyku. Długoletnia przewodnicząca lesbijskiego stowarzyszenia Sister Juana’s Closet.

Roger Karoutchi (ur. 1951) – sekretarz stanu w kancelarii premiera Francji, odpowiedzialny za relacje z parlamentem. Jest pierwszym we Francji gejem na stanowisku sekretarza stanu, który podczas sprawowania urzędu ujawnił orientację seksualną (styczeń 2009 r.). Powiedział w wywiadzie, że do coming outu zachęcił go sam prezydent Sarkozy (zapraszając go na oficjalne bankiety z partnerem).

Wenche Bryn Lowzow (ur. 1926) – polityczka norweskiej Partii Konserwatywnej, członkini parlamentu od 1977 do 1985 roku. Kiedy Norwedzy zalegalizowali związki partnerskie, Lowzow i jej partnerka, pisarka i aktywistka Karen-Christine Friele były jedną z pierwszych par, które sformalizowały swój związek.

Ulrike Lunacek (ur. 1957) – członkini austriackiej partii Zielonych, posłanka od 1999 roku, pierwsza otwarta lesbijka wybrana do austriackiego parlamentu. Od 2006 roku współprzewodnicząca Europejskiej Partii Zielonych.

Agnès Maltais (ur. 1956) – członkini Zgromadzenia Narodowego Quebecu, w latach 1998-2001 Ministra Kultury i Komunikacji. Wyoutowała się w 2003 r. podczas wykładu na Uniwersytecie Laval i tym samym została pierwszą otwartą lesbijką w Zgromadzeniu Narodowym.

Lord Peter „Mandy” Mandelson (ur. 1953) – brytyjski minister w rządzie Gordona Browna (obecnie). Zasiada w Izbie Lordów. W 2004 r. sprawował funkcję Brytyjskiego Komisarza UE ds. Handlu. Wyoutowany w programie telewizyjnym przez innego polityka, otwartego geja, Mathew Parrisa.

Corine Mauch (ur. 1960) – od 2009 roku burmistrzyni Zürichu. Pierwsza kobieta i pierwsza otwarta osoba homoseksualna wybrana w Szwajcarii na stanowisko burmistrza miasta.

Magdalena Mosiewicz (ur. 1967) – współprzewodnicząca partii Zielonych od 2003 do 2008 roku, członkini Rady Krajowej Zielonych i Zarządu Europejskiej Partii Zielonych. Jako jedyna przedstawicielka partii z Europy Środkowo-Wschodniej wybrana przez Europejskich Zielonych do Green Dream Team podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego. W wywiadzie dla „Repliki” 4 miesiące temu powiedziała: „Mam dziewczynę – o ile tak można powiedzieć o osobie czterdziestoparoletniej – i tyle mam do powiedzenia.”

Kanako Otsuji (ur. 1974) – japońska aktywistka LGBT, jedna z 7 kobiet i najmłodsza w historii członkini Zgromadzenia Osaki (2003-2007). Pierwsza w Japonii otwarta lesbijka polityczka – wyoutowała się w 2005 roku, na dzień przed Tokyo Pride. W 2007 wzięła symboliczny ślub z Maki Kimurą.

Louise Pratt (ur. 1972) – reprezentantka Zachodniej Australii w Senacie od 2008 r., członkini Partii Pracy. Druga otwarta lesbijka wybrana do australijskiego parlamentu. Jest związana z transgenderowym partnerem Aramem Hosie. Długoletnia działaczka na rzecz praw gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderowych.

Jóhanna Sigurðardóttir (ur. 1942) – premierka Islandii od 1 lutego 2009 roku, pierwsza na świecie otwarta osoba homoseksualna zajmująca stanowisko szefa/szefowej rządu. W 2002 r. zawarła związek partnerski z dramatopisarką Jóníną Leósdóttir. Ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa z Torvaldurem Johannessonem. W latach 1987-1994 była ministrą polityki społecznej. W 1994 roku przegrała w wyborach na przewodniczącego Partii Socjaldemokratycznej i, wygłosiwszy słynne już zdanie „Mój czas nadejdzie” odeszła z rządu i partii. Założyła Ruch Ludowy, a następnie, z trzema innymi partiami lewicowymi partię – Sojusz. W 2007 została ministrą polityki społecznej i bezpieczeństwa socjalnego. W 2009 r., gdy na skutek kryzysu gospodarczego i protestów społecznych doszło do upadku rządu i rozwiązania koalicji rządzącej Partii Niepodległości i Sojuszu, została mianowana premierką rządu przejściowego. W marcu została przewodniczącą Sojuszu, a w kwietniu, po zwycięstwie tej partii w wcześniejszych wyborach parlamentarnych, ponownie premierką Islandii.

Gro Skartveit (ur. 1965) – norweska polityczka, członkini Partii Liberalnej. Wcześniej należała do Chrześcijańskiej Partii Demokratycznej, ale opuściła ją w 2001 roku, po tym, jak odkryła się jako lesbijka. Posłanka do parlamentu w latach 2005-2009.

Guido Westerwelle (ur. 1961) – od 2001 r. przewodniczący niemieckiej liberalnej partii FDP. Zrobił coming out w 2004 r. przychodząc na uroczystość pięćdziesiątych urodzin Angeli Merkel ze swym partnerem.

Penelope Ying-yen Wong (ur. 1968) – australijska polityczka Partii Pracy, pierwsza otwarta lesbijka i pierwsza Azjatka na stanowisku ministra Australii. Reprezentantka Południowej Australii w Senacie od 2002 r. W 2007 r. powołana pierwszą ministrą na rzecz zmiany klimatu i ochrony wód. Oddana chrześcijanka, członkini Kościoła Unitariańskiego.

Klaus Wowereit (ur. 1953) – od 2001 r. burmistrz Berlina. Wyoutował się słynnymi już dziś słowami: „Jestem gejem i to jest w porządku” podczas przemówienia na konwencie swojej partii SPD. Po kilkusekundowej ciszy nastąpiły oklaski. Z ramienia swojej partii pełnił też funkcję prezydenta Bundesratu w kadencji 2001/2002. Wowereita wspomina się wśród potencjalnych kandydatów na przyszłego kanclerza Niemiec. Jest stałym uczestnikiem berlińskich parad gejowskich, przy jego wsparciu działa też najważniejszy festiwal filmów LGBT na świecie (sekcja Berlinale z nagrodami Teddy).

Pedro Zerolo (ur. 1960) – hiszpański polityk, obecnie zasiada w radzie miasta Madryt. Pod jego kierunkiem do rządu hiszpańskiego wpłynęła inicjatywa wprowadzenia małżeństw homoseksualnych w 2005 r. W 2007 r. wezwał do wyrzucenia Polski ze struktur UE za politykę edukacyjną prześladującą homoseksualistów (po propozycji wiceministra Orzechowskiego, by nauczycielom gejom zakazać prawa do wykonywania zawodu) . W tym samym roku wziął udział w polskiej Paradzie Równości. Od 2005 r. ma męża – Jesusa Santosa.

Oprac. Bartosz Reszczak, Ewa Tomaszewicz.

Zestawienie pochodzi z najnowszego numeru Repliki. Na okładce seksowny gejowski Gary Cooper prowadzi nas do Wolności.

„Replika” dostępna jest w najlepszych klubach gej-les w Polsce oraz prenumeracie. Magazyn będzie można otrzymać także podczas tegorocznej Parady Równości. Do zobaczenia 13 czerwca w Warszawie!

Prenumerata (6 numerów) kosztuje tylko 48 zł. Co dwa miesiące otrzymasz „Replikę” prosto do domu. Wpłat na prenumeratę należy dokonywać na: Kampania Przeciw Homofobii, numer konta: 35 2130 0004 2001 0344 2274 0001, z dopiskiem: Replika – prenumerata (darowizna) oraz podaniem dokładnego adresu do przesyłania magazynu.

Strona Repliki: http://www.replika.kph.org.pl

1 komentarz do: Dzieci Harveya Milka

  • Janusz

    [Re: Dzieci Harveya Milka]

    W bio Barney’a Franka jest napisane „Tammy’ego Baldwina”, poczas gdy wcześniej wspomniano, że Tammy Baldwin jest kobietą (co akurat się zgadza). Po drugie jeżeli dobrze pamiętam, Gerry Studds został wyoutowany podczas swojej kadencji (z racji oferowania niedwuznacznych propozycji gońcom (pages) w swojej kancelarii), podczas gdy Barney Frank był bodajże wyoutowany zanim zasiadł w Izbie Reprezentantów (nie jestem tego do końca pewien). Z góry przepraszam za wykoślawioną polszczyznę, ale od bardzo wielu lat mieszkam w USA i nawet pisząc tego posta myślę po angielsku 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa