Poznań 13.06 festiwal sztuki miejskiej Urban Legend

LEGENDY MIEJSKIE czyli POZNAJ POZNAŃ INACZEJ

Festiwal sztuki w przestrzeni publicznej
Legenda Miejska / Urban Legend

Poznań 13 czerwca 2009

„Urban Legend” – festiwal sztuki w przestrzeni publicznej Poznania odbędzie się w sobotę, 13 czerwca 2009 roku. Tego dnia artystki i artyści zaproszą publiczność do odkrywania alternatywnych opowieści o Poznaniu stworzonych lub odtworzonych w blisko trzydziestu projektach zrealizowanych w mieście. Będzie to propozycja poznania Poznania inaczej, jednodniowy performance dla mieszkańców, którego ambicją jest odkrycie innego oblicza miasta i przypomnienie jego legend.

Powrócimy do renesansowego Poznania i historii łączącej powstanie pręgierza z kobiecą zazdrością. Ponownie straszyć będą czarownice z Chwaliszewa, a poruszać opowieści o sierotach ze Starego Miasta. Podczas Festiwalu ulicami miasta jeździć będzie tajemnicza ciężarówka wypełniona piaskiem i owiana dymem. Zobaczymy jaki rodzaj rozrywki kryją poznańskie parki i kluby. Artyści stworzą także własne legendy: o kulistym piorunie, straszącym drzewie, wędrującym moście i nieszczęśliwym romansie.

Część projektów dotyczyć będzie konkretnych przestrzeni. W ten sposób ożyje niegdyś kultowe, a dziś nieistniejące kino, a sztuka wideo zawita do mięsnego sklepu. Park Sołacki zakwitnie paradą ślubnych par. Nie zabraknie również sławnego słonia Ninio z maltańskiego ZOO. Powstanie nowa internetowa mapa miasta.

Historie obyczajowe, historie kryminalne, straszne, zabawne i pikantne, prowokacyjne i banalne, wszystkie one ożywią miasto tego niezwykłego dnia.


Poznań jak każde miasto ma swoje legendy, swoje miejsca szczególne. Niektóre mają swoje początki w czasach piastowskich, inne dopiero się rodzą. Jedne i drugie tworzą zagadkową siatkę zdarzeń niezwykłych, intrygujących i tajemniczych. Festiwal sztuki „Urban Legend” to wędrówka szlakiem intuicji i doświadczeń współczesnych artystów czerpiących z miejskich legend Poznania. Jako zjawisko kulturowe – „urban legend” – to z pozoru prawdopodobne informacje rozpowszechniane w historycznych podaniach, mediach, bądź w kręgach towarzyskich, które budzą wielkie emocje u odbiorców i znajdują się na granicy faktów i fikcji. Z tego połączenia – już niebawem – 13 czerwca – powstanie unikalne wydarzenie sztuki w mieście.

Sztuka współczesna posłuży tu alternatywnemu mapowaniu miasta oraz odkrywaniu jego psychologii i mitologii. Poprzez dzieła sztuki odsłaniane będą nieznane warstwy kulturowe i społeczne Poznania. Powstaną również jego nowe małe historie, obrazowane i opowiadane za pomocą języka sztuki, a odnoszące się do konkretnego miejskiego kontekstu np. ulicy, budynku, dzielnicy, placu, pomnika, podwórza, mostu, centrum handlowego, dworca, parku, rzeki itd.

Legendy miejskie mogą zawitać nagle i do Twojego „fyrtla”.


W ramach Festiwalu „Urban Legend” artyści zaproponują indywidualne spojrzenie na miasto, kreowane na nowo poprzez działa sztuki, zakorzenione jednak w specyfice miejsca. Dzięki „sztuce legend miejskich” miasto ożyje, ludzka wyobraźnia przekształci je w nową urbanistykę imaginacji. Zmieni się również stereotypowe doznawanie miasta i poruszanie się po nim. Poznań ujawni się jako wielowarstwowa sfera mityczna i społeczna, gdzie oficjalna organizacja przerywana jest przez głęboko osobiste przeżycia i refleksje mieszkańców.

Powrócą wyparte, nieznane, zapomniane i problematyczne aspekty miasta, jego anioły i demony, psychologia i polityka. Sztuka będzie w ten sposób zachętą do współuczestnictwa w demokratycznej sferze publicznej debaty. Festiwal sztuki „Urban Legend” jednego dnia doprowadzi do eksplozji wszystkich tych sił, z nadzieją na odmianę naszego spojrzenia na Poznań i pobudzenia refleksji i rozrywki w mieście.

Poszczególne projekty będzie można oglądać uczestnicząc w specjalnej autokarowej wycieczce szlakiem powołanych legend miejskich lub samodzielnie – korzystając z map opublikowanych w prasie i Internecie. Szczegółowy plan Festiwalu oraz wycieczki autokarowej zamieszczony zostanie na stronie Festiwalu: www.urbanlegend.pl.

Ukoronowaniem dnia będzie koncert legendarnej gwiazdy rodem z You tube – Gracjana Roztockiego (wraz z muzykami z formacji Napent i Mr. Mama TV), który specjalnie na Festiwal napisał piosenkę o Poznaniu oraz impreza taneczna z GREATEST HEATS dj set.
.

Artyści biorący udział w Festiwalu:

Mirosław Bałka, grupa Bergamot, Piotr Bosacki, Sylwia Czubała, Jakub Czyszczoń i Honza Zamojski, Wojtek Duda i Rafał Jakubowicz, Daria Giwer, Izabella Gustowska, Leszek Knaflewski, Piotr Kurka, Agnieszka Lech, Paweł Leszkowicz, Agata Michowska, Justyna Misiuk, Przemysław Nowak, Franciszek Orłowski, Katarzyna Podgórska-Glonti, Gracjan Roztocki + Napent & Mr Mama Tv, Aleksandra SKA, Sławomir Sobczak, Jarosław Solecki i Agata Stanisz, Andrzej Syska, Magdalena Szczurzewska, TASAK, Maria Toboła, VIRGINS DELUXE EDITION (Alexis Anorexis, Marija Hysterija), Marek Wasilewski, Alicja Wysocka

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania – „Poznań Europejska Stolica Kultury 2016”.

Kuratorzy:
Izabella Gustowska, Paweł Leszkowicz, Raman Tratsiuk

Koordynatorki:
Dorota Grobelna, Mira Skrudlik, Katarzyna Czarnecka

Organizator:
Fundacja ASP w Poznaniu

Patronat Honorowy
Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego
i Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Prof. Marcina Berdyszaka.

Główni Partnerzy:

Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Patroni Medialni:
Gazeta Wyborcza, AMS, WTK, epoznan.pl, radio Afera, Onet.pl, digart.pl, Wydawnictwo Miejskie IKS, CM System, MPK Poznań, Ledscreen.pl, LEDIA BOSACKI
Czas Kultury, Obieg, Arteon, Architektura-murator, Bęc Zmian, Ha!art

Partnerzy Projektów:
Dariusz Bąkowski/Poznański Kupiec, Politechnika Poznańska
Restauracja Meridian, Cukiernia Koperski, Koło Naukowe Ogrodników, Szkółka Byczkowscy, Prosiaczek, Grupa PKP, Muzeum Narodowe w Poznaniu, galeria Stereo, SQ Klub, Stary Browar, Art Stations Foundation, Buddha Bar, NG-Invest, Connector, CES, IEiAK UAM, Laboprint, studio mabit


Więcej o Festiwalu: www.urbanlegend.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa