Wreszcie coś się ruszyło!

Kampania Przeciw Homofobii przygotowała raport dotyczący homofobicznej mowy nienawiści. W najbliższą środę odbędzie się debata w tej sprawie (szczegóły podamy w odrębnym tekście). Rzecznik Praw Obywatelskich z inspiracji KPH wystosował pismo do Ministra Sprawiedliwości o uwzględnienie proponowanych zmian w nowelizacjach Kodeksu karnego.

Jest to przełom, dlatego, że nie tak dawno temu RPO deklarował, że nie pomoże tej organizacji w lobbowaniu na rzecz zmian, po drugie – wreszcie mamy szansę otrzymać prawo, które będzie nas chroniło przed mową nienawiści.

Oto fragment uzasadnienia RPO:

Kampania Przeciw Homofobii, jedna z wiodących organizacji społecznych
przeciwdziałających dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT), przedstawiła postulat dokonania zmian w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. nr 88, poz. 553, z późn. zm.) (dalej: kk), które miałyby na celu wzmocnienie ochrony godności osób LGBT oraz poszanowania ich nietykalności cielesnej. Według Stowarzyszenia, polskie prawo karne nie chroni w odpowiedni sposób przed homofobiczną mową nienawiści i przestępstwami nienawiści wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej. Kampania Przeciw Homofobii wnosi o zmianę następujących przepisów Kodeksu karnego: art. 119 § 1, w ten sposób, aby karalne stało się stosowanie przemocy i gróźb ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, art. 256 § 2 i 3, gdzie karalne stałoby się rozpowszechnianie lub publiczne prezentowanie treści mogących wywołać nienawiść na tle orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej oraz art. 257, gdzie penalizowane byłoby publiczne znieważanie grupy ludności albo poszczególnej osoby na tle orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.

Wobec dość licznych, niepokojących przypadków występowania aktów przemocy
werbalnej lub fizycznej wobec osób LGBT oraz doniesień o niewystarczających środkach ochrony prawnej pozostających w dyspozycji osób pokrzywdzonych, wydaje się, że na szczególną uwagę zasługują postulaty zmiany art. 256 § 2 i 3 i art. 257 kk. Przepisy te penalizują obecnie nawoływanie do nienawiści oraz publiczne znieważanie na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy religijnych.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Trzymamy kciuki za pozytywny obrót sprawy! Proponowane zmiany prawne niewątpliwie są nam potrzebne.

13 komentarzyWreszcie coś się ruszyło!

 • royte_pomerantsn

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  No, RPO wykazał się wreszcie jakąś odwagą cywilną i inicjatywą. Rzadkie, tym cenniejsze 😉

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Brawo dla Rzecznika!
  Myślę, że siedzi już na tyle długo na swoim stołku, że w końcu zdał sobie sprawę, że może się uniezależnić od Kaczorów. W każdym razie gratuluję odwagi.

 • K.

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Nareszcie coś się dzieje w kwestii zmiany prawa na naszą korzyść 🙂

 • brak

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  RPO na prezydenta!
  😉

 • Dominik

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Trzymamy kciuki! za RPO:-)

 • Dominik

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Na stronie RPO jest tez zapytanie jakie wystosowal un do p.prorektora UKSW. Jestem bardzo ciekaw tej odpowiedzi, poniewaz jesli powodem odwolania konferencji jest szum w mediach to okazal sie on chyba zbyt strachliwy, wszak reklama w mediach moze przyniesc korzysci, jesli reklamuja one rzecz sluszna. Albo pan Prorektor zauwazyl, ze media reklamuja cos zlego i dlatego postanowil odciac swaja Uczelnie od tego przedsiewziecia.

 • Marcin

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Moglibyście jako portal zapytać poszczególnych partii jak ustosunkowują się do proponowanych zmian. Myślę, że dla wielu osób byłaby to cenna wskazówka przed wyborami.

 • też marcin

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Marcinie, a czy uważasz, że to konieczne? Chyba mamy dość wskazówek do tego, by podjąć decyzję stosowną:) Platforma przed wyborami przecież nie wypowie się na ten temat, by nie tracić wyborców homofobicznych.

 • Marcin

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  @też marcin

  no ja jednak nie wiem czy platforma jest skłonna poprzeć taki zapis a cały czas waham się między po i sld

 • Marcin

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Wreszcie !!! Wreszcie !!! Oby się udało !!! Bo ile do licha można czekać? Powinniśmy być równie wobec prawa wszyscy i nie tylko w teorii !…

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  do Marcina: ja bym się nie łudziła co do Platformy. Zapewne ludzie z ich lewego skrzydła, ot taki Palikot, poparliby taką zmianę czy np. ustawę o związkach partnerskich. Ale inni? Pamiętaj, że na 😉 Platformie jest i p. Gowin. Albo taka historia: na poprzedni prima aprilis wrocławska Gazeta.pl wymyśliła taką historię: Wrocek wprowadza gejowskie i lesbijskie ceremonie zaślubin, „oczywiście” ze względu na prawo krajowe bez mocy prawnej, ale ważne w sferze symbolicznej. Cytowano jakieś wymyślone wypowiedzi polityków, m.in. dość przychylną wypowiedź radnego PO Skoczylasa… Na co Skoczylas się śmiertelnie oburzył, że ktoś śmiał go posądzać o niebycie homofobem. Wysłał list do gazety, strzela sobie w stopę, byle nikt go nie posądził o przychylność dla praw gejów i lesbijek… Więc nie mam wątpliwości, że w sferze obyczajowej Platforma to PiS-bis.
  Jednocześnie jestem skłonna się zgodzić, że w obecnej sytuacji politycznej głosowanie na PO może być racjonalne, choćby jako wybór mnniejszego zła i przede wszystkim – trzymanie PiS z dala od władzy. POPiS raczej już nigdy nie dojdzie do skutku, tuskomanię Kaczora da się wytrzymać – ważne, żeby nie dać im wrócić do władzy.

 • megamasa

  [Re: Wreszcie coś się ruszyło!]

  Niech mi ktoś wyjaśni – bo nie rozumiem. Czy jeżeli ktoś mnie pobije, znieważy czy grozi to mniej mnie to boli niż homoseksualistę? Kopniak w mordę to kopniak w mordę – jest na to paragraf – po co kombinować? Nawet powiem więcej – jeżeli ktoś do mnie powie „pedale” mam prawo czuć się bardziej obrażony niż pederasta, bo takowym nie jestem.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa