- homiki.pl - https://homiki.pl -

Klub Filmowy Lambdy Warszawa zaprasza na Marzycieli Bernardo Bertoluccieg

W najbliższą sobotę zapraszamy na Marzycieli (The Dreamers) w reżyserii Bernardo Bertolucciego; film koprodukcji francusko-brytyjsko-włosko-amerykańskiej powstał w 2003 roku.

Bertolucci (ur.1940) zdobył rozgłos filmami o tematyce polityczno-społecznej (m.in.głośna Strategia pająka, 1970). W 1972 nakręcił skandalizujące Ostatnie tango w Paryżu z Marlonem Brando i Marią Schneider w rolach głównych. Potem powstały, m.in., Ostatni cesarz (1987), Pod osłoną nieba (190), czy Mały Budda (1993).

Rok 1968: Matthew (Michael Pitt) , amerykański student z „prowincji”, przyjeżdża do Paryża, aby poznawać francuską kulturę, a zwłaszcza film. Spotyka francuskie rodzeństwo Isabelle (Eva Green) i Théo (Louis Garrel), pasjonatów kina, a zarazem niezwykle „wyzwolonych” młodych ludzi, których zachowanie nieco go szokuje. Gdy rodzice Isabelle i Théo (ojciec jest znanym pisarzem) wyjeżdżają na wakacje, rodzeństwo zaprasza amerykańskiego chłopaka, by z nimi zamieszkał w ogromnym paryskim mieszkaniu.

Francuzi rozpoczynają seksualną zabawę, którą Matthew jest coraz bardziej zaniepokojony; prowokuje go nie tylko Isabelle, ale także Théo. Powstaje prawdziwie queerowski układ. Tymczasem w tle rozgrywają się wydarzenia paryskiego maja 1968…

Rolę Matthew miał pierwotnie grać Leonardo di Caprio; jednak Michael Pitt jest naprawdę rewelacyjny, podobnie jak i para aktorów francuskich.

Autorem scenariusza (na podstawie powieści o tym samym tytule) jest znany brytyjski pisarz Gilbert Adair; wcześniej na podstawie innej jego powieści powstał uroczy i klimatyczny film Miłość i śmierć na Long Island, swoisty pastisz Śmierci w Wenecji.

Sobota, 30 maja, godzina 18.00;

ul. Żurawia 24 A. lok. 4

Na pokaz zapraszają Mateusz Urban i Krzysztof Zabłocki. Po filmie zapraszamy na dyskusję.

(kz)