- homiki.pl - https://homiki.pl -

Nagle, zeszłej zimy w Krytyce Politycznej

Jeśli myślicie, że Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym kwestia legalizacji związków partnerskich wywołuje paranoiczne reakcje, koniecznie musicie zobaczyć dokument „Nagle, zeszłej zimy”.

Zimą 2006/2007 r. rządząca wówczas we Włoszech centrolewicowa koalicja wystąpiła z projektem ustawy, która regulowałaby status prawny konkubinatów, także jednopłciowych. Żyjąca ze sobą od ośmiu lat para trzydziestopięciolatków, Gustav Hofer i Luca Ragazzi postanowiła sprawdzić, z jakim odzewem spotkał się ów projekt w kraju, w społeczeństwie, w świecie polityki, w Kościele katolickim, jak wpłynął na ich własne życie. Twórcy odbyli rozmowy z parlamentarzystami, z ministrami, z przywódcami i uczestnikami ruchów religijnych, ale też z przypadkowymi ludźmi na ulicy. Chodzili z kamerą na parady gejowskie, na faszystowskie marsze, zarejestrowali wiece przeciwników ustawy. Skierowali obiektyw także na samych siebie – to oni są głównymi bohaterami i narratorami filmu. Powstał żywy i dowcipny dokument, pokazujący jednak kilka niewesołych prawd, chociażby tę, że Włochy wciąż znajdują się w cieniu Watykanu.

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Trwa 85 minut.
Po seansie zapraszamy na dyskusję

Seans „Nagle, zeszłej zimy” odbędzie się 28 maja (czwartek) o godz. 18 w siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie przy ul. Chmielnej 26/19 (III klatka, domofon: 319). Wstęp wolny. Zapraszamy!

Prowadzenie: Bartosz Żurawiecki i Mariusz Kurc