Homicze wydarzenia na Łotwie i Ukrainie oraz w Rosji w kłopotach

Amnesty International donosi o kłopotach organizatorów tęczowych wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

Tak wydawałoby się proeuropejska Łotwa, a konkretnie Ryga, a konkretnie Rada Miejska, zakazała organizacji marszu Baltic Pride, przygotowywanego przez łotewską organizację Mozaika, Litewską Ligę Gejowską i Estońską Młodzieżówkę Gejowską. Pierwotnie, po długich ustaleniach pomiędzy organizatorami, policją i władzami miasta na temat trasy i zapewnienia bezpieczeństwa, Rada Miasta zezwoliła na organizację marszu, jednakże później, pod naciskami politycznymi („naruszanie porządku publicznego i poczucia przyzwoitości”) odwołała tę decyzję. Mimo orzeczenia sądu zezwalającego na organizację marszu jego zakaz został podtrzymany.

W Moskwie z kolei jak zwykle nie popisał się mer, oświadczając, że wydarzenia LGBT nie tylko niszczą podstawy moralne rosyjskiego społeczeństwa, ale też są świadomą prowokują i mają na celu wywołanie zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców i gości Moskwy. Organizatorzy zapowiadają, że marsz odbędzie się bez względu na zakaz. Wsparcie moralne uzyskali od holenderskiego uczestnika Eurovision, który ogłosił, że nie wystąpi w konkursie jeśli władze Moskwy nie dopuszczą do przeprowadzenia marszu.

Mykołajiw na Ukrainie po raz kolejny zakazał wyrokiem sądowym organizacji marszu oraz innych wydarzeń Wiosennego Tęczowego Festiwalu. Jak możemy dowiedzieć się z dramatycznego listu rozesłanego w świat przez organizację LiGA, organizatorzy tych wydarzeń otrzymują pogróżki i są zastraszani, również przez przedstawicieli władz. Organizatorzy apelują o międzynarodowe wsparcie, ponieważ realizacja wydarzeń Festiwalu mimo zakazu władz może skończyć się rozwiązaniem organizacji LiGA.

Od Redakcji: Biorąc pod uwagę wielość wydarzeń tego weekendu w Polsce, w różnych miastach, możemy docenić to, co ruchowi LGBTQ udało się osiągnąć w Polsce. Trzymamy kciuki za naszych wschodnich braci i siostry.

(sass)

1 komentarz do: Homicze wydarzenia na Łotwie i Ukrainie oraz w Rosji w kłopotach

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa