Zapis debaty o prawach środowisk LGBT

Debata została przygotowana przez portal lewica.pl. Poniżej jej fragment:

Co w ciągu tych 20-stu lat udało się zrobić dla szerzenia w Polsce tolerancji, a gdzie jeszcze potrzebna jest wytężona praca?

Szymon Niemiec: W III RP udało się nam wprowadzić jeden zapis zakazujący dyskryminacji w prawie pracy. To bardzo mało jak na 20 lat demokracji. Osiągnięciem, które naprawdę jednak coś znaczy było doprowadzenie w końcu do szerokiej, społecznej debaty na temat praw osób homoseksualnych. Szkoda tylko, że debata ta w żaden sposób nie przełożyła się na działania legislacyjne, co dowodzi, że politycy w Polsce nie słuchają swoich wyborców.

Yga Kostrzewa: Potrzebna jest praca na co dzień, codzienna ciężka praca. Głównie widzę, iż największy skutek odnosi praca w swoim małym środowisku – rodzina, znajomi, koleżanki z pracy. Małe coming outy – jeśliby ich przeprowadzić naraz choćby 10 tysięcy, Polska zmieniłaby się znacznie. Ujawnianie się znanych osób też jest ważne, bo stanowią one autorytety dla młodych i nieujawnionych. Praca organizacji LGBT też jest bardzo ważna, pomagają wielu osobom i instytucjom, pracują w pewnych środowiskach. Pracy jest dużo, na lata całe… W ciągu minionych 20 lat odkopaliśmy trochę pewne „trupy”, a mianowicie okazało się, iż Polska nie jest tak jednolita jak nam mówiono. Że w kraju żyją różnie mniejszości, etniczne, narodowe, seksualne, że są niepełnosprawni. To pewien początek, bo trzeba tu jeszcze zrobić wiele, ale już coś zostało dotknięte, temat się pojawił. Wprowadzono trochę przepisów, edukacji do szkół, choć dla nas to ciągle za mało. Za wolno się zmieniamy, doganiamy pewne standardy. Potrzebna jest jeszcze lepsza edukacja i troska o młode osoby, aby zobaczyły jeszcze więcej kolorów z otaczającego ich świata.

Anna Zawadzka: To smutne, że we wprowadzanie postaw tolerancji zaangażowane są przede wszystkim organizacje pozarządowe. Martwi mnie, że rząd jako gwarant istniejących praw nie dba o utrzymanie równych praw dla wszystkich obywateli. Z pewnym niepokojem odnotowuję, że w podręcznikach nauczania do wychowania społecznego (przygotowania do życia w rodzinie) zamiast zgodnych ze stanem wiedzy informacji o tym, że orientacja homoseksualna i biseksualna jest tak samo naturalna i wolna od dochodzenia jej etiologii jak orientacja heteroseksualna, są wprowadzane treści informujące młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, że homoseksualność to choroba, z której, pod okiem terapeuty lub zaufanego duszpasterza, można się wyleczyć (przoduje w tym wydawnictwo Rubikon) tudzież wymieniają w jednym ciągu homoseksualność, nekrofilię i zoofilię. Uważam, że pozytywistyczną pracę uświadamiającą wykonały media, szczególnie w okresie ostatnich kilku lat, dzięki którym dociera do części społeczeństwa informacja, że osoby nieheteroseksualne są takie same i żyją z tymi samymi radościami i smutkami jak osoby hetersoseksualne. Jeśli jesteśmy przy mediach, to fantastycznie byłoby, gdyby Telewizja Polska SA wprowadzała cykliczne programy o mniejszościach seksualnych oraz o osobach transgender (należy zwrócić uwagę, że to wynika z jej misji).

Robert Biedroń: Udało się przede wszystkim pokazać, że Polska jest różnorodna i ta różnorodność nie ma swojego zrozumienia w społeczeństwie i u rządzących. Nadal bowiem panuje filozofia, zgodnie z którą to większość podejmuje decyzje bez poszanowania praw mniejszości. Tak jest w sprawie praw reprodukcyjnych, wolności działania innych kościołów, mniejszości etnicznych, narodowych czy gejów i lesbijek.

Całość przeczytasz tutaj.

(mt)

4 komentarzeZapis debaty o prawach środowisk LGBT

 • megamasa

  [Re: Zapis debaty o prawach środowisk LGBT]

  O co chodzi? Przecież mamy równe prawa. Ja, podobnie jak Wy, też nie mógłbym zalegalizować związku z facetem. No i dlaczego nie stawiać na równi zoofilów, nekrofilów, pederastów i ludzi żyjących w związkach kazirodczych? Czy związek faceta z samicą innego gatunku jest mniej normalny niż dwóch samców w obrębie tego samego gatunku?

 • seven

  [Re: Zapis debaty o prawach środowisk LGBT]

  Czym się różni „znieważenie za orientację seksualną” od „znieważenia po prostu”?

 • taki ktoś

  [Krótko]

  W Polsce jesteśmy (LGTB) pariasami, których można legalnie zwalczać, obrażać, zabijać, zastraszać… I żadne „aliganckie bułkę przez bibułkę” nic nie pomogą. Kolejny – wg mnie WSTRZĄSAJĄCY – przykład, do czego są zdolni homofobi w Polsce A.D. 2009. Na pewnym otwartym forum internetowym, założonym, prowadzonym i administrowanym przez BAPTYSTÓW (nie KATOLIKÓW!) czytamy wypowiedź pewnej młodej rzymokatoliczki:
  „Ja nadal uważam, że homoseksualizm to skutek zranienia i braku akceptacji – jak po rozmowach z odpowiednimi terapeutami nie pomoże to (jak już mówiłam Krukowi) jestem, za faszystowską metodą „tłumaczenia” (przewód pod prądem itp… nie chrześcijańskie? zwisa mi to odkąd twarzą w twarz stanęłam z tym co homoseksualiści jawnie i prawnie wyrządzają dzieciom… straciłam jakie kolwiek skrupuły)”.

  http://www.kosciol.pl/comment.php?mode=display&format=threaded&order=ASC&pid=40122

  Gdzie jest prokurator? Gdzie są organizacje LGTB? Gdzie prasa? Gdzie Rzecznik Praw Obywatelskich? I proszę mi nie mówić, że jak się czuję dotknięty zacytowanym wzywaniem do rażenia homoseksualistów prądem, to sam powinienem złożyć doniesienie do prokuratury. Dlaczego nie życzę sobie takiego dictum? A no to proszę sobie wyobrazić, co by to było, gdyby zacytowane słowa o „leczeniu prądem” dotyczyły …Żydów. W ciągu jednej godziny ów portal miałby na karku policję, sąd, TVN24 i „Gazetę Wyborczą”, nie mówiąc o Sławomirze Sierakowskim i „Nigdy Więcej”. Tymczasem minęło 10 godzin – i nic. Wisi kalafiorem. Wszystkim.

 • Taki ktoś

  [Re: Zapis debaty o prawach środowisk LGBT]

  Ktoś Taki, nie bądz naiwny. Żydzi de facto żądzą tym krajem, są świetnie zorganizowani a wspierają ich służby specjalne, podobno najlepsze na świecie. A co do głupot które ktoś głosi, to nie wiem czy pozwanie za to tej idiotki do sądu miałoby jakikolwiek sens, raczej znalazłoby się stado innych idiotów, którzy zaczeliby krzyczej o cenzurze, zamordyźmie itd…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa