Legitymacje potwierdzające tożsamość dla osób trans

To dobra wiadomość dla osób trans, mamy nadzieję, że w końcu przestaną mieć problem z odebraniem listu na poczcie czy podjęciem pieniędzy w banku.

Oto fragment artykułu z onetu.pl:

Czy polski rząd wprowadzi specjalne dowody tożsamości dla osób zmieniających płeć? Odpowiedni wniosek w tej sprawie złożą do MSWiA organizacje transseksualistów. Propozycja ma szanse, bo popiera ją Rzecznik Praw Obywatelskich – informuje serwis tvp.info.

Dr Janusz Kochanowski odnosi się do faktu, że w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych głośno było o przypadku transseksualistki Rafalali, która nie mogła zagłosować, bo komisja wyborcza nie mogła ustalić jej tożsamości na podstawie tradycyjnego dowodu osobistego.

– Komisja nie stanęła na wysokości zadania. Rozmawiałem na ten temat z organizacjami mniejszości seksualnych i doszliśmy do wniosku, że dla osób będących w trakcie zmiany płci powinno się wprowadzić specjalne tymczasowe legitymacje z dwoma zdjęciami: aktualnym i sprzed terapii. To bardzo słuszny i pragmatyczny postulat – mówi Janusz Kochanowski.

Efektem spotkania z RPO jest wniosek o wprowadzenie czasowych legitymacji z podwójnym zdjęciem na czas zmiany płci. Złoży go w najbliższych dniach do MSW Fundacja Trans-fuzja. Już dzisiaj dokument trafi do biura Rzecznika Praw Obywatelskich, które ma go zaopiniować. – Bardzo liczymy na pomoc RPO, który obiecał nam, że będzie wspierał nasze działania w tym zakresie – mówi Anna Grodzka, prezes Fundacji Trans – fuzja, działającej na rzecz osób transpłciowych.

Propozycję wspiera Robert Biedroń, członek zarządu Kampani Przeciw Homofobi. – Problem, który dotknął Rafalalę, dotyka dość sporą grupę osób, dlatego sprawę należy pilnie rozwiązać. Przykładem jest Hiszpania, gdzie w czasie zmiany płci umieszcza się drugie zdjęcie osoby transseksualnej.

Informacja skserowana z portalu Feminoteka.pl

(mt)

3 komentarzeLegitymacje potwierdzające tożsamość dla osób trans

 • lalka

  [Re: Legitymacje potwierdzające tożsamość dla osób trans]

  Kilka wyjaśnień:
  1. Treścią pomysłu jest wprowadzenie respektowanych przez państwo i policję legitymacji / identyfikatorów z dwoma zdjęciami (z męskim i żeńskim wyglądem) wydawanych dla osób transpłciowych. Dokumenty takie będą mogły wyrobić sobie osoby transpłciowe uznające zasadność jego posiadania. W żadnym wypadku nie będzie to czynność obowiązkowa. Nie będzie się też w żaden sposób dotyczyć wydawanych przez państwowe organy dowodów osobistych.

  2. Dokumenty takie zaprojektowane zostały z myślą o osobach transpłciowych w ogólności, a więc: transseksualistach, transwestytach, transgenderystach i crossdresserach. Nie zaś jedynie dla transseksualistów, którym to zresztą przydatne byłyby jedynie w okresie przejściowym zmiany płci.

  Więcej na
  http://transfuzja.org/pl/artykuly/oswiadczenia_i_komentarze/legitymacje_dla_osob_transplciowych_i_klopoty_z_prasowa_rzetelnoscia.htm

 • marcin

  [Re: Legitymacje potwierdzające tożsamość dla osób trans]

  To już duży postęp, skoro transgenderyści również są uwzględniani w projekcie, trzymam kciuki za powodzenie.

 • anka zet

  [Re: Legitymacje potwierdzające tożsamość dla osób trans]

  Gratuję! Gratuluję! Gratuluję!

  Aniu, Lalko, Wiktorze, jesteście Megawielcy i bardzo sprawczy.
  To wielki sukces.
  Życzę Wam dalszych.

  Mam nadzieję, że przywrócimy bezpłatność za operację korekty płci, którą wielkie reformy Buzka wycofały, nazywając ją „plastyczną” (skandal!!!)

  Serdecznie Państwa pozdrawiam.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa