Warszawa: Klub Filmowy LGBT zaprasza na wtorek 24 marca!

Prawdziwy rarytas!

W Klubie Filmowym LGBT pokażemy pierwszy anglojęzyczny film, w którym padło z ekranu słowo „homoseksualista”. Pierwszy otwarcie podejmujący tematykę homoseksualizmu.
Bohaterem nakręconej w 1961 roku „Ofiary” („Victim”) jest adwokat, Melville Far, ukrywający się gej. Podąża on tropem szantażysty, który obrał sobie za cel mężczyzn hołdujących – jak napisał Oscar Wilde – „miłości, która nie śmie wypowiedzieć swego imienia”.

Przypomnijmy – film powstał w czasach, gdy „akty sodomii” były w Wielkiej Brytanii zakazane. Otworzył publiczną debatą na temat homoseksualizmu, a ta doprowadziła sześć lat później do wykreślenia z kodeksu kar za jednopłciowe stosunki seksualne między dorosłymi osobami. Reżyserem „Victim” był Basil Dearden, w Melville’a wcielił się zaś wybitny angielski aktor, Dirk Bogarde. Przyjęcie tej roli było obarczone dużym ryzykiem – kilku innych aktorów odmówiło jej zagrania w obawie o swoje kariery, ponadto Bogarde cieszył się wówczas sporą popularnością dzięki rolom w lekkich komedyjkach. Opłaciło się – aktor otrzymał za występ w „Ofierze” nominację do nagrody BAFTY i przestał był kojarzony z filmową konfekcją. Dziesięć lat później zagrał kolejnego bohatera z homoseksualnymi inklinacjami – Gustava von Aschenbacha w „Śmierci w Wenecji” Luchina Viscontiego. Co ciekawe, Bogarde bardzo długo publicznie zaprzeczał, że sam jest gejem. Dopiero pod koniec życia (zmarł w 1999 roku) przyznał, iż tworzył wieloletni związek ze swoim menadżerem, Anthonym Forwoodem.

Film zostanie pokazy w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Trwa 96 minut.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję.

Film pokażemy we wtorek, 24 marca 2009 r. o godz. 18.00. w siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie przy ul. Chmielnej 26/19 (III klatka, domofon: 319). Wstęp wolny. Zapraszamy!

Prowadzenie: Bartosz Żurawiecki i Mariusz Kurc

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa