Apel o ratowanie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

Austriackie Forum Kultury przy warszawskiej ulicy Próżnej stało się ważnym adresem dla polskiego ruchu LGBTQ. Dziś grozi mu niekorzystna zmiana lokalizacji. Poprzyj apel o zachowanie Centrum!

Od dwóch lat Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie grozi zamknięcie. Placówka ta znana jest powszechnie w Warszawie jako „Instytut Kultury Austriackiej” i to nie tylko wśród osób zainteresowanych kulturą, bowiem niejednokrotnie odgrywała ona także niecodzienną rolę w kontekście kwestii ogólnospołecznych, m. in. angażując się na rzecz opozycjonistów lub dyskryminowanych grup społecznych. Nie bez znaczenia jest szczególne położenie Instytutu przy jedynej zachowanej do dziś żydowskiej ulicy Warszawy, a do programu Instytutu należy również działalność prowadzona we współpracy z warszawską gminą żydowską mająca na celu wskrzeszenie kultury żydowskiej w Warszawie. Każdy, kto kiedykolwiek otrzymał od Austriackiego Forum Kultury w Warszawie zaproszenie na tournee literackie w Polsce, wie, jak doskonale zorganizowane te podróży i jak niezwykle wysoka jest frekwencja publiczności na spotkaniach autorskich.

19 stycznia br. rozpisano „niepubliczny konkurs ofert na realizację” projektu nowego gmachu ambasady Austrii i Forum Kultury w Warszawie. Planuje się ponowne utworzenie Forum w innym miejscu, w nowym budynku ambasady austriackiej, położonej na skraju miasta. Jest to z pewnością bardziej ekonomiczne rozwiązanie, jednakże jest on równoznaczne z likwidacją Forum, gdyż cisza dyplomatycznej samotni bez wątpienia nie jest miejscem spełniającym oczekiwania i potrzeby sztuki i kultury oraz zainteresowanej publiczności. Austriacki Związek Zawodowy Pisarzy (IG Autorinnen Autoren ) opowiada się stanowczo za utrzymaniem „Austriackiego Forum Kultury” / „Instytutu Kultury Austriackiej” w dotychczasowym miejscu lokalizacji. (Uchwała Walnego Zgromadzenia Związku Zawodowego Pisarzy z dnia 22.2.2009 r.)

Poprzyj inicjatywę Austriackiego Związku Zawodowego Pisarzy dla ratowania Austriackego Forum Kultury w Warszawie.

Wyślij mejla o treści:

Opowiadam(y) się za utrzymaniem „Austriackiego Forum Kultury” /
„Instytutu Kultury Austriackiej” w dotychczasowym miejscu lokalizacji.

na adres: gr(małpa)literaturhaus.at (Gerhard Ruiss) z odpowiednimi danymi: imię, nazwisko, zawód/stanowisko, funkcja/rodzaj instytucji, miejscowość, data.

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

1 komentarz do: Apel o ratowanie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

  • adam

    [Re: Apel o ratowanie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie]

    To chyba jedyny zagraniczny instytut kultury, ktory tak zaangazowal sie w obrone naszych praw i walki o normalnosc w Polsce!
    Teraz my mozemy sie odwdzieczyc!
    Popieram!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa