Węgierska pułapka

Homiki.pl obszernie relacjonowały dyskusję o ustawie o związkach partnerskich na Węgrzech (zobacz w archiwum). Madziarzy i tak mają nie najgorzej, ponieważ ich porządek prawny opisuje sytuację konkubinatu – podstawowe prawa są więc i tak zagwarantowane.

Projekt ustawy, przedłożony i przegłosowany w parlamencie, przyznawał partnerkom i partnerom te same prawa, co małżeństwom, za wyjątkiem prawa do adopcji. Upadł w trybunale konstytucyjnym – nie spodobało się, że obejmuje też… pary różnopłciowe. Dobry projekt upadł przez heteryków, niezłe!

Tymczasem jest kolejna propozycja. Wbrew temu, co podaje innastrona.pl, nie jest to kalka poprzedniej propozycji a wiele rozwiązań wywołuje przerażenie i rozczarowanie LGBTQ. Po pierwsze, odpowiedzialność za zawarcie związku partnerskiego przestaje być domeną urzędów stanu cywilnego, mają się tym zajmować… notariusze. O możliwościach wykorzystania notariusza w Polsce jako narzędzia zabezpieczenia swoich potrzeb niedawno pisaliśmy. Nie jest to tym samym żadna rewelacja. Po drugie, w przypadku dziedziczenia pierwszeństwo mają mieć krewni – w żaden sposób zawarcie związku nie zabezpieczy partnerki / partnera na wypadek śmierci. Wreszcie, poprzedni projekt przewidywał możliwość przejęcia nazwiska drugiej partnerki / drugiego partnera. W nowej wersji jest to wyraźnie zakazane.

Tym razem zadbano, by heterycy – w imię „ochrony rodziny” nie mieli dostępu do związków. Myślę nawet, że projekt, uzasadniając wszem i wobec, że nie jest to „rodzina” ani nawet „rodzina bis” ubliża osobom homoseksualnym wprowadzając dość niebezpieczne i archaiczne kategoryzacje.

Przykład Węgier jest dla nas ciekawą lekcją. Wierzę, że niebawem podobna dyskusja na dobre wybuchnie w Polsce (ale to od nas zależy, przede wszystkim!). Nie można wtedy „zaakceptować” pierwszego lepszego rozwiązania noszącego nazwę „związki partnerskie”. Są one bez sensu, jeśli staną się tylko dekoracją, nie zaspokajającą naszych potrzeb.

(mm)

5 komentarzyWęgierska pułapka

 • renia

  [Re: Węgierska pułapka]

  rzeczywiście wtopa

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Węgierska pułapka]

  Dlatego wlasnie jestem przeciw polsrodkom :/

  Lepiej poczekac troche dluzej na prawdziwe malzenstwa homo niz zadawalac sie ochlapami tylko po to zeby pozniej ich zmiana byla prawie niemozliwa bo wszyscy sa przekonani ze problem jest rozwiazany i dalszych zmian nie potrzeba.

 • rysiu

  [Re: Węgierska pułapka]

  pamietam na homikach ankiete gdzie wyszlo, ze my polacy jestesmy za malzenstwami.

  domagamy sie malzenstw!

 • ojciec tomasz

  [Re: Węgierska pułapka]

  detrollator nie publikujemy nieopisanych linków!

 • Racjonalista

  [Re: Węgierska pułapka]

  Może wreszcie srodowiska LGBTQ wreszcie się zmobilizują i zrobią ostrą pikietę pod Sejmem tak jak to czynia inne grupy.Bo parady widać mało wpływają na reakcję polityków.Jestem członkiem RACJI i chętnie nasza partia przyłaczy się do manifestacji.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa