- homiki.pl - https://homiki.pl -

Mężczyzna homoseksualny (22)

[1]

… nie ma kręgosłupa. Tak przynajmniej twierdzą wzburzeni czytelnicy gejowskiego portalu queer.de. Pomimo wszystkich gróźb „cioturelle i gejątka” pojadą znowu w maju do Moskwy na Konkurs Piosenki Eurowizji i będą nabijać kabzę rosyjskim homofobom.

Powodu tego wzburzenia dostarczył swymi wypowiedziami sam burmistrz Moskwy Jurij Łużkow. Niedawno ostrzegł on wszystkich gejowskich fanów ESC (Eurovision Song Contest), by nie pokazywali się na mieście. „Mogą się bawić, nie ma problemu, ale nie będą paradować czy demonstrować na ulicach i placach. Nie zezwolimy na żadną pedalską paradę”.

Powodem tej otwartej groźby była zapowiedź rosyjskich i białoruskich aktywistów gejowskich zorganizowania w dniu rozdania festiwalowych nagród w rosyjskiej stolicy wspólnego Dnia Dumy Gejowskiej. Dzięki obecności tysięcy gejowsko lesbijskich fanów ESC z zagranicy spodziewano się szczególnej uwagi mediów oraz dodatkowej ochrony ze strony władz. W ubiegłym roku przy próbie zorganizowania takiej parady doszło do zamieszek. Prawicowcy bili demonstrujących, policja się przyglądała, Łużkow ponownie zabronił marszów. Moskiewscy aktywiści gejowscy zauważyli w tym zakazie naruszenie praw człowieka i zaskarżyli go przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Kręgosłupa nie mają także organizatorzy Festiwalu Eurowizji cytując tchórzliwie tylko połowicznie wypowiedzi burmistrza z konferencji prasowej: „Niezależnie od orientacji seksualnej wszyscy będą w Moskwie mile widziani”. Podobnie szef ESC, Szwed Svante Stockselius, już latem wyjaśnił, że jego impreza nie jest do pogodzenia i nie należy jej w żadnym razie mieszać z działaniami gejów.

Również niemieccy współorganizatorzy – kanał NDR – nie złożyli w tej sprawie żadnego protestu. Przeciwnie, Thomas Schreiber, krajowy koordynator ESC, cieszył się na „wspaniałą imprezkę“ w mieście „spragnionym rozrywki“. Nawet gejowski ekspert stacji NDR, Jan Feddersen, pisał niewinnie w swym blogu: Fakt, że geje w Moskwie nie będą się mogli serdecznie witać i publicznie całować, można w końcu przeboleć.

Pamiętać przy tym należy, że geje – co jest naprawdę rzadkością – są potęgą w ESC. Bez nich niczego by nie było. Rok w rok tysiącami zjeżdżają z całej Europy, towarzysząc festiwalowym koncertom, przesiadując na próbach, konferencjach prasowych i imprezach około-festiwalowych w ciągu wszystkich 14 dni, aż do finału, kiedy to w ostatni wieczór na oczach milionów telewidzów powiewają chorągiewkami swych państw, a kiedy wygra ich faworyt/ka wszystkie cioturelle i gejątka histerycznie wznoszą ramionka w tryumfalnym geście. Cioty uwielbiają gestykulować, lubią głośno śpiewać, ale – co wiadomo także – nie lubią głośno protestować. Gejowscy fani festiwalowi w większości czują się apolityczni i lojalni wyłącznie w stosunku do swych idoli. Mowy nie ma o jakimś tam bojkocie. Żywym przykładem takiej postawy była najbardziej prominentna ciota Europy wschodniej: Philip Kirkorow. Na konferencji prasowej burmistrza Łużkowa z zainteresowaniem przysłuchiwała się ona wypowiedziom burmistrza i nie wtrąciła ani słowa.

TAZ 23.12.2008 Elmar Kraushaar tłum. jbog

Na ilustracji: panorama Moskwy. Widać stadion, w którym odbędzie się ESC2009