Uwaga na niebezpieczne randki!

W ostatnim czasie do grup świadczących pomoc prawną dla osób LGBTQ zaskakująco często zgłaszają się osoby poszkodowane na „internetowej randce”. Uwaga, niebezpieczeństwo! Apel o ostrożność nadsyła KPH:

Prawnicy KPH w ostatnim czasie otrzymują coraz więcej próśb o pomoc prawną od mężczyzn homoseksualnych pobitych, okradzionych lub szantażowanych przez osoby poznane poprzez randkowe i społecznościowe serwisy internetowe.

Zdarza się, że geje zapraszają do swoich mieszkań nowopoznanych poprzez takie serwisy internetowe mężczyzn, którzy okazują się rabusiami, nierzadko stosującymi przemoc i groźby. KPH otrzymuje również informacje o podobnych zdarzeniach, które nie mają podtekstu rabunkowego, a jedynie chęć „wykrycia” osoby homoseksualnej i zastosowania wobec niej przemocy lub szantażu.

Mamy informacje, że tego typu sytuacje zdarzają się szczególnie często w dużych miastach, gdzie jest większa anonimowość. Z obserwacji KPH wynika, iż działania takie nabierają charakteru zorganizowanych i dobrze zaplanowanych akcji.

KPH zachęca wszystkich użytkowników tego typu portali do zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi.

Wszyscy, którzy byli ofiarami lub świadkami tego typu sytuacji, proszeni są o kontakt z prawnikami KPH: prawnik@kph.org.pl lub telefonicznie 0-22 423 64 38. Zapewniamy anonimowość i dyskrecję.

A my apelujemy o rozwagę i umiarkowane zaufanie w internecie nawet, jeśli kreśli się love story.

(red)

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

13 komentarzyUwaga na niebezpieczne randki!

 • Łukasz Pałucki

  [Najdroższe banały w historii]

  Witamy w świecie banału !

  W dzisiejszym odcinku banałem dnia zostało : geju uważaj z kim się spotykasz bo mogą Cię okraść lub napaść. Żadnych konkretów nie podajemy ale tą oczywistą prawdę zachowaj w serduszku.

  Dziękujemy za wysłuchanie banału, prosimy o przekazanie na nasze konto swojego 1 % z podatków i nie wnikania czy nasze banały są warte budżetu w granicach 1 miliona złotych rocznie.

  AMEN

 • Santi

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  A DLACZEGO (?) jakoś nikt się nie zająknął, że Lambda Warszawa zajmuje się tym samym tematem ( i blisko współpracuje ze stołeczną policją) już od lat http://www.lambdawarszawa.org/content/view/64/70/

 • MiszaWro

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  A to znów kolejny rozdział do historii o braku współpracy między organizacjami, o niewiedzy ‚potencjalnie zainteresowanych’ spowodowanej słabą promocją i o tym, że może nieporadnie, ale ktoś coś przynajmniej robi 😀 By the way i tak nie ma Lambdy we Wrocku 😀

 • Zenek

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  Ostrzeżeń nigdy dość, a konkretna pomoc to nie jest banał!

 • KICIUNIA

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  Pałucki! Czy ty nigdy nie przepuścisz żadnej okazji, żeby skrytykować organizacje LGBT? TO już naprawde staje się nuuuudne…

 • wolontariusz z Lambdy

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  MiszaWro, Lambda pomaga w skali ogólnopolskiej (nie tylko w Warszawie) mamy też zgłoszenia z Wrocławia i zajmujemy się takimi tematami.

 • teddy

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  jak wskazują dyskusje także na innych portalach na ten temat, jest to jakiś problem – i jak widać, zarówno KPH jak i Lambda otrzymują tego typu sygnały. Chyba im więcej organizacji się tym zajmuje, tym lepiej. Szkoda, że niektórzy tracą strasznie dużo energii na wieczne krytykanctwo..

 • regis

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  pałucki kup sobie walium i przestań drzec szaty

 • niewiasta

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  nie znam lukasza paluckiego, ale jego komentarze i dzialalnosc przypomina mi leppera. palucki i lepper to problem demokracji – kazdy (niestety) moze w niej brac udzial, nie kazdy ma cos sensownego do powiedzenia. 😉

 • Jacek

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  Wszyscy, którzy byli ofiarami lub świadkami tego typu sytuacji, proszeni są o kontakt z Policją, a nie z amatorami-detektywami z KPH!
  Prawnik KPH ma zreszta pełne ręce roboty, bo procesuje się z portalem gejowskim i grozi procesami kilku następnym. ;)))

 • kosmo

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  łatwo powiedzieć, zgłosić na Policję! Która ciotka, obrobiona przez naciągacza pójdzie na Policję i powie „wyrwałem sobie kolesia na ruchanie przez czaterię ale ten mnie obrabował”?. Szkoda, ze jest tak mało miejsc w Polsce, gdzie bez skrępowania można powiedzieć, że padło się ofiarą przestępstwa… apele osób nieprzychylnych tęczowym organizacjom nie pomagają z pewnością rozwiązać tej sytuacji.

 • MiszaWro

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  Ech, marudy 😀 Jeśli się padło ofiarą tego typu przestępstwa i nie chce się iść na policję to zgłoście się do którejś z tych organizacji. Przynajmniej jest jakaś szansa na efekt. Jeśli ktoś uważa, że to nic nie da, albo coś w ten deseń, to może nie zgłaszać i czekać na cud, albo kolejną organizację. Zawsze lepiej skorzystać z tych szans, które mamy, niż nie korzystać z żadnych.

 • Maleństwo

  [Re: Uwaga na niebezpieczne randki!]

  Najłatwiej jest krytykować. Niezależnie czy Lambdę, KPH czy Policję.
  A co TY dzisiaj zrobiłeś dla środowiska?
  Co zrobiłeś, żeby być dumnym?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa