Wielka debata: LGBT a polska lewica

Niedawne badanie delegatów na wojewódzkie zjazdy SLD ujawniło m.in., że co trzeci z nich uważa homoseksualizm za sprzeczny z naturą. W wywiadzie udzielonym „Dużemu Formatowi” „Gazety Wyborczej” (1.12.2008 r.) Grzegorz Napieralski, szef Sojuszu, powiedział m.in., że „w programie SLD nie ma walki o prawa gejów i lesbijek”.

Jakie jest stanowisko polskiej lewicowej klasy politycznej wobec spraw gejów i lesbijek?
Które lewicowe środowiska uznają homofobię za problem społeczny i aktywnie ją zwalczają?
Które opowiadają się za legalizacją jednopłciowych związków?
Gdzie polscy geje, lesbijki, bi- i transseksualiści mogą szukać swych prawdziwych politycznych sojuszników?
Kto mógłby zostać polskim Zapatero?

Na te i wiele innych politycznych pytań związanych z gejami, lesbijkami, bi- i transseksualistami postaramy się szukać odpowiedzi podczas wielkiej debaty KPH z politykami.

W dyskusji udział wezmą:

Bartosz Dominiak – wiceprzewodniczący SdPL
Teresa Jakubowska – RACJA Polskiej Lewicy
Maciej Gdula – Krytyka Polityczna
Tomasz Kalita – rzecznik prasowy SLD
Anna Kornacka – przewodnicząca Partii Kobiet
Katarzyna Matuszewska – Unia Pracy
Magdalena Mosiewicz – Zieloni 2004

Debatę poprowadzi Anna Laszuk – dziennikarka Radia Tok FM, autorka książki „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy”.

Zapraszamy w czwartek, 11 grudnia 2008 r. o godz. 19.30. Debata odbędzie się w siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii w Warszawie przy ul. Żelaznej 68 (I piętro).

…natomiast homiki.pl już teraz zapraszają do lektury transkrypcji spotkania na naszych łamach. Podobnie, jak w przypadku pierwszej debaty – o ruchu LGBTQ z czerwca, także tym razem zamieścimy pełny tekst.

Do zobaczenia we czwartek!

ps. Informację o udziale przedstawicielki RACJI uzyskaliśmy od organizatorów już po zamieszczeniu pierwotnej notki.

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

18 komentarzyWielka debata: LGBT a polska lewica

 • Filip Komorowski

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Dlaczego nikt nie zaprosił przedstawiciela RACJA Polskiej Lewicy!!!!!!!!!!!!!!!To jest partia która rzeczywiscie zabiega o prawa LGBTQ!!!!

 • Filip Komorowski

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Zainteresowanych proszę o kontakt gg5575711 ewentualnie mój telefon 502333486

 • racjonalista

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  moze ten portal tez wspomaga czarna mafia watykanska jak cale SLD i reszte partii pseldolewicowych niewspominajac juz o tych jawnie sponsorawanycg przez sekte K.K.obecnie rzadzacych lub bedacych w najwiekszej opozycji!

 • zen

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  TAK! homiki.pl na pewno są sponsorowane przez Watykan, nie wspominając o innych podmiotach, jak choćby KPH, która organizuje debatę. KK ma wszystkich w garści, oj biedna ta Racja!

  A tak poważnie, nie pomyślałbym, by zaprosić Rację do takiej debaty, pewnie dlatego, że kojarzę tej partii. (ale to tylko zdanie szarego czytelnika)

 • graszka

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Moim zdaniem homiki.pl ani KPH niesa sponsorowani przez klechów,ale może racjonalista chciał przez to zwrócić uwagę ze RACJA PL istnieje i szkoda,że niezaproszono jej tym bardziej że to własnie w jej statucie jest najbardziej zaznaczona kwestia tolerancjI i obrony osób LGBTQ http://www.racja.org.pl/content/view/5/6/

 • tomas

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  A co z Demokraci.pl?? Przecież oni więcej mają współnego z równouprawnieniem aniżeli SLD. I lesbijka startuje na przewodiczącą!!!

 • myślący i postępowy

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Uważam że prawdziwie lewicowe partie,ugrupowania i stowarzyszenia powinny sie polączyć i stworzyć jedną „Całość” by odnieść sukces.Natomiast spalone wśród większości obywateli SLD jesli chce miec jakiś mały udział w tym ruchu powinno zrobić wśród swoich członków prawdziwy przesiew i ewentualnie z garstką prawdziwie lewicowych osób dołączyć do „Całości Lewicy”Moim zdaniem pani Joanna Senyszyn byłaby wstanie wyciągnąć te osoby które reprezentują nurt jaki reprezentują Zieloni 2004,RACJA PL,PARTIA KOBIET,PARTIA DEMOKRATYCZNA,UNIA PRACY i SDPL.

 • żenia

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  i co ci lewicowcy z 7% poparciem (wszyscy na raz!) będą mieli do powiedzenia?
  czy oni – poza krytyką polityczną – wierzą w lewicę??
  przyjdę i będzie gradobicie pytań!!

  moim zdaniem – sierak na premiera!

 • głodny

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Myślę,że po połączniu sił wynik będzie dwucyfrowy może nawet bliski 20%. Sierak na premiera niegłupi pomysł jednak ciekawe czy media pozwolą odebrać elektorat części PO,pozatym środowiska bardziej prawicowe tym bardziej sie zprzeciwią.Szansą dla nas jest głównie elektorat młodych to wśród nich najwięcej osób proekologicznych,nowoczesnych i racjonalnie myślących.

 • er

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  I oby Ci myslacy mlodzi bojkotowali wybory, a nie dawali sie nabrac na fasadowa lewicowosc etatystow. Wierzycie, ze SdPl rozni sie czyms znaczacym od SLD? Od SLD, ktore pokazalo swoja konserwatywna twarz w przeprowadzonych badaniach? O Krytyce Politycznej nie wspomne, kto obserwowal uwaznie ostatnie wydarzenia w Poznaniu wie, ze to histerycy. Zieloni2004 przy tej okazji zachowali twarz, ale i tak nie wiazalbym z nimi wielkich nadziei, kiedy ekologia bardziej sie kojarzy z oszolomstwem niz nauka i koniecznoscia.
  Smiech, doprawdy – w takich sojuszach mozemy liczyc co najwyzej na status kwestii LGBTQ jako zastepczej, kiedy w sejmie bedzie trzeba przepchnac kolejna ustawe, o ktorej lepiej zeby opinia publiczna sie nie dowiedziala. Wszystko w imie neoliberalizmu.

 • anka zet

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Powiem Wam tak:
  Najbardziej zasłużona dla Człowieka, a przede wszystkim najbardziej lojalna dla LGBT:
  Prof. M. Szyszkowska na Prezydenta Polski!!!

  Jaruga Nowacka (wypisała się na szczęście z lewicy) na Premier RP, Marzena Chińcz na posłankę pozostałe lesbijki i geje (według woli też).

  Do parlamentu poza Racją PL wprowadziłabym Zielonych 2004.
  Partia Kobiet – jako feministka ich wspieram i zakrzyżykowałam ostatnio, ale separują się niestety od kwestii LGBT.:(

  Jak czytam o Lewicy i prawach dla LGBT to natychmiast pamietam, ŻE WŁAŚNIE PRZEZ LEWICĘ NIE PRZEGŁOSOWANO USTAWY O ZWIĄZKACH JEDNOPŁCIOWYCH. Wspominam też kpiarskie żarty pierwszych polityków na temat „pedałów”.

  Nie dam już lewicy zaufania, bo go we mnie utraciła.

  Zakrzyżykuję wspomniane powyżej osoby, jeżeli będą chciały uczestniczyć w wyborach, a lewicy już NIE WIERZĘ.
  I mogą sobie organizować setki debat.

  I nie głosujcie na PO, bo to PiS w „białych rękawiczkach”!!! Przyjrzyjcie się!!!

  HGW przed wyborami na Prezydent Warszawy deklarowała, że jeśli zostanie wybrana – otworzy Warszawską Paradę. Gdzie Pani jest, Pani Prezydent?

  Serdecznie Państwa pozdrawiam!

 • Kostrzałka

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Powyższy komentarz jest bardzo mądry,jednak chciałabym więcej optymizmu.Myślę,że takie debaty są potrzebne.Według mnie RACJA PL i Zieloni 2004 są najlepszym wyborem.Należy przedyskutować jednak kwestie LGBTQ z SdRP, Partią Kobiet i Demokratami.Być może są nam bardziej przychylni teraz niż wcześniej.Jeśli by doszło z nimi do porozumienia propounuję stworzyć jedną wielką ENERGIĘ POTENCJAŁÓW.Wierzę,że można odnieść wspólnie wiele,ba jeśli nie najbliższe wybory to za 6 lat wygrać z przewagą i stworzyć nowoczesny rząd postępu na wzór hiszpańskiego.Więcej optymizmu ludziska;-)

 • optymista

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  RACJA PL z ZIELONI 2004 RAZEM!!!Poszedłbym na głosowanie wtedy;-)

 • hmm...

  [SDPL już nie ma…]

  Z ostatnich niusów wynika, że SDPL powoli odchodzi w niebyt polityczny… więc nie wiem, czy jest potrzeba zapraszania bezideowego planktonu..?

 • QUASIMODO

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Ja wiąże nadzieję z Polską Partia Pracy???

 • AAAxxx

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Wątpie,żeby PPP opowiadało się za prawami osób homo tak jak to ma miejsce w RACJI i ZIELONYCH 2001 Poczytajcie statuty tych partii i niemają sobie równych dlatego będę głosował na nich!

 • antymoher

  [Re: Wielka debata: LGBT a polska lewica]

  Kto w PPP inspiruje, kreuje i organizuje jej działalność? Na ten temat w ostatnich latach ukazały się artykuły i opracowania, napisane przez różnych ludzi i opublikowane w kraju oraz zagranicą. Zaś reakcja Polskiej Partii Pracy na te artykuły, była co najmniej nerwowa, czasami wręcz histeryczna. Bo problemem, bardziej dla samej PPP niż jej politycznego otoczenia, są dokonania niektórych działaczy tej partii, nie mające nic wspólnego z postawą człowieka lewicy. Przeszłość tych działaczy, ma kontekst prawicowy i nacjonalistyczny, w aspekcie przynależności organizacyjnej, kontaktów politycznych oraz samej działalności” – pisze sekretarz generalny RACJI Polskiej Lewicy na swoim blogu. Jan Barański odnosi się do kolejnych pomówień, jakie rzucają postacie związane z PPP wobec działaczy RACJI PL

 • Taki ktoś

  [Trzy przesłanki i jeden wniosek]

  1. Dnia 13 XII b.r. przed domem komunistycznego dyktatora, Wojciecha Jaruzelskiego, odpowiedzialnego za śmierć ok. 100 osób w stanie wojennym, działacze marginalnej partyjki pt. RACJA trzymali transparenty z napisem „Sto lat, generale!”.
  2. Dnia 13 XII b.r. działacze parlamentarnej partii o nazwie SLD podjęli uchwałę, w której solidaryzowali się ze wspomnianym dyktatorem w sprawie słuszności wprowadzenia stanu wojennego i jego konsekwencji.
  3. Wojciech Jaruzelski i jego prawa ręka, Czesław Kiszczak, odpowiedzialni są za pogrom środowiska homoseksualnego w Polsce pod hasłem akcja „Hiacynt” z 1986 r., a w Związku Sowieckim, ich państwie-protektorze, do 1991 istniał paragraf umożliwiający skazanie na pobyt w łagrze (komunistycznym obozie koncentracyjnym) za bycie homoseksualistą.
  4. WNIOSEK: Osoby homoseksualne powinny się trzymać jak najdalej od partyjki, założonej przez grupkę esbeków, opętanych antyklerykalną pasją (RACJA), oraz od partii kierowanej przez byłych aparatczyków PZPR i ich potomków (SLD). UWAGA DLA ANALFABETÓW: Nigdzie nie wzywam w tym tekście, aby głosować na PiS czy PO, bo to wybór jak między dżumą a cholerą.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa