Powstanie film o pierwszej udokumentowanej osobie trans (po zmianie płci)

W wielkim filmowym świecie słychać o planach niezwykle interesującego filmu – i to nie tylko dla nas, tęczowej publiczności. W filmie „The Danish Girl” w reżyserii Ananda Tuckera zagrają Nicole Kidman i Charlize Theron, a opowie on niezwykłą historię pierwszej udokumentowanej osoby transpłciowej, która przeszła operacje zmiany płci (przełom XIX i XX w.).

Bohaterem filmu, opartego na dokumentalnej książce Davida Ebershoffa o tym samym tytule, będzie Lili Elbe, urodzona w Danii jako Einar Mogens Wegener, prawdopodobnie hermafrodyta.

Historia Einara i jego żony Gerdy Gottlieb, artystów grafików, to poruszająca opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości w zasadzie dzięki wszystko przypadkowi (konieczności zastąpienia nieobecnej modelki przez Einara), poprzez życie Einara w dwóch osobach, przebieranie się za kobietę i otwarte występowanie jako własna „siostra”, aż po kilkukrotne operacje mające na celu zmianę płci, które w ostateczności doprowadziły do śmierci Lili w wyniku powikłań po nieudanym przeszczepie żeńskich narządów płciowych.

Historia Lily jest niezwykła również z perspektywy kulturowo-społecznej: jak mówią źródła, jako otwarte „kobiece” wcielenie Einara Lili, jeszcze przed zmianą płci, cieszyła się akceptacją, w Paryżu i Kopenhadze Gerda i Lili żyły otwarcie jako para lesbijek, zaś historia licznych operacji Lili poruszyła opinię publiczną w Danii i Niemczech. Król Danii unieważnił jej małżeństwo z Gerdą, by umożliwić jej prawną zmianę płci i planowane małżeństwo (któremu jednakże przeszkodziła śmierć Lily).

Charlize Theron ma wcielić się w rolę Gerdy, zaś podwójną rolę Einara/Lily zagra Nicole Kidman. Nie są jeszcze znane żadne daty związane z produkcją filmu.

(sass)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa