Noś wąsy – walcz z rakiem prostaty

Czy noszenie wąsów może być modne? Tak, jeśli zapuścisz je w listopadzie.

W listopadzie bowiem rusza Movember (po polsku powiedzielibyśmy Wąsopad). Movember, z połączenia angielskiego moustache – wąsy i November – listopad, to coroczna akcja charytatywna organizowana pod patronatem fundacji, która zbiera środki na edukację zdrowotną mężczyzn i propaguje walkę, m.in. z rakiem prostaty. I tak naprawdę nie chodzi tu o to, by być modnym. Chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na przypadłości, tak często przez męską część społeczeństwa skrywane.

Akcja, choć wymyślona zaledwie kilka lat temu, już wciągnęła rzeszę ludzi z całego świata. To właśnie w listopadzie tysiące przedstawicieli brzydkiej części społeczeństwa zapuszczają wąsy, by w ten sposób przyłączyć się do akcji informacyjnej.

Movember po raz pierwszy zorganizowali australijscy chłopcy z Adelajdy w 1999 roku. Wtedy w akcji uczestniczyło kilkadziesiąt osób i nie wyszła ona poza granice miasta. Dziś listopadowych wąsaczy można spotkać nie tylko w Australii, ale i w Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpani, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Wielkiej Brytani. W tym roku po raz pierwszy aktywnie włączają się także homiki z Polski. Zachęcamy, abyście razem z nami wyrzucili maszynki do golenia, brzytwy i golarki i, zapuszczając wąsy, pomogli w edukowaniu społeczeństwa. Czas złamać tabu i zwrócić uwagę na choroby, o których boimy się głośno mówić.

Przede wszystkim profilaktyka

A jest o co walczyć. Dane statystyczne umieszczone na stronie internetowej Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich są zatrważające. Na raka prostaty zapada prawie co trzeci mężczyzna około 50 roku życia i aż 80% mężczyzn w wieku 80 lat! W 2005 roku chorobę tę stwierdzono u ponad 7 tysięcy Polaków. Połowa z nich zmarła. Zapewne większość z nich nie miałaby problemów z prostatą, gdyby wcześniej zadbała o odpowiednią profilaktykę. W Polsce mężczyźni częściej umierają na prostatę niż w innych krajach. Powód podobny jak w innych rakowych chorobach – pacjenci zgłaszają się do lekarzy, gdy jest już za późno. Bo problemem nie jest sama choroba. Współczesna medycyna potrafi sobie z nią całkiem dobrze poradzić. Problemem jest jej wykrywalność. A wystarczy o siebie zadbać. Regularne wizyty u lekarza, szczególnie osób starszych, uchronią przed śmiertelnymi konsekwencjami nieleczonej choroby prostaty.

W poradniku na wspomnianej już wyżej stronie czytamy, że „trudno jest precyzyjnie podać przyczyny nowotworu prostaty. Pewne czynniki mogą stwarzać dogodne warunki zezłośliwienia komórek zdrowych. Są to przede wszystkim: promienie emitowane przez aparaty rentgenowskie, przebyte przewlekłe choroby zakaźne, które mogły spowodować podrażnienie komórek, być może również w pewnym stopniu predyspozycje genetyczne (lekarze zalecają wówczas regularne badania). Dodatkowo do czynników ryzyka zaliczamy: tytoń, alkohol, narkotyki, związki chemiczne zawarte w zanieczyszczonym powietrzu miejskim, oraz niektóre konserwanty i barwniki stosowane w produktach spożywczych. Jako czynniki sprzyjające rozwojowi raka prostaty są wymieniane otyłość, choroby układu moczowego oraz weneryczne, wstrzemięźliwość płciowa oraz siedzący tryb życia.”

James Bond też choruje na raka prostaty

Wszyscy lekarze zgodnie powtarzają – nie ma się czego wstydzić. Rak gruczołu krokowego może dotknąć wszystkich, bez wyjątku. Nawet James Bond walczył z rakiem prostaty. A ściślej mówiąc 81 letni, brytyjski aktor filmowy, Roger Moore, któremu w 1993 roku wycięto gruczoł i dziś aktor ma się całkiem dobrze. Na podobne schorzenie chorował też Robert De Niro. Przed poważnymi kłopotami zdrowotnymi uratowały go rutynowe badania. Na szczęście choroba została zdiagnozowana we wczesnym stadium i teraz nie zagraża życiu aktora. Podobny scenariusz życie napisało także polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Krauze. Tu, podobnie jak w przypadku De Niro, rak został wychwycony w czasie badań kontrolnych.

Listopad, czy jak kto woli „wąsopad” to doskonały moment, aby pomyśleć o swoim zdrowiu. I wprawdzie właśnie w tym miesiącu nasze myśli częściej wracają do przeszłości to zachęcamy aby choć chwilę poświęcić samemu sobie. Żeby nie było za późno.

——————–
Linki:
www.movember.com – Stowarzyszenie Movember
www.rak-prostaty.pl – Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich

Autorzy:

zdjęcie Paweł Walczak

Paweł Walczak

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 4; nazwa: pawelwalczak

9 komentarzyNoś wąsy – walcz z rakiem prostaty

 • MiszaWro

  [Re: Noś wąsy – walcz z prostatą]

  A wydawało mi się, że znam wszystkich sześciu aktorów, którzy grali Bonda. detr.: dzienx za uwagę, poprawione.

  „W Polsce mężczyźni częściej umierają na prostatę niż w innych krajach.” – a co jak już ktoś złapie taką prostatę?

  A tak w ogóle to czy ktoś może mi wytłumaczyć co ma w końcu wspólnego rak prostaty z zapuszczaniem brody? Bo autorowi najwidoczniej jakoś nie bardzo na tym zależało.

 • Erico

  [Re: Noś wąsy – walcz z prostatą]

  ja zrozumialem, jest to wytłumaczone w dwóch pierwszych akapitach.

 • Brevis esse laboro, obscurus fio

  [Re: Noś wąsy – walcz z prostatą]

  Cala akcje rozumiem doskonale i uwazam ja za bardzo potrzebna, tak samo jak potrzebna jest akcja Rozowa Wstazka. Nie rozumiem jednak tytulu – jak mozna walczyc z prostata (gruczolem krokowym)??? Prostata nie jest choroba. „Walcz z rakiem prostaty” – to rozumiem.

 • Paweł Walczak

  [Re: Noś wąsy – walcz z prostatą]

  Do: Brevis esse laboro, obscurus fio

  Bardzo dziekuje za wypomnienie mi niezgrabności jezykowej, która niniejszym poprawiam. Pozdrawiam. Paweł Walczak

 • Elbrus

  [Re: Noś wąsy – walcz z rakiem prostaty]

  Nie jest prawdą, że co trzeci mężczyzna po 50 i u 80% po 80 zapada na raka prostaty. Przytoczona statystyka dotyczy łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Tej dolegliwości nie należy utożsamiać z rakiem prostaty, trzeba natomiast pamiętać, że nieleczona może do raka doprowadzić.

 • Darek Figura

  [Re: Noś wąsy – walcz z rakiem prostaty]

  Zapraszamy, teraz Movember powoli zaczyna mieć odzew w Polsce – stworzony został team Movember Polska i strona internetowa akcji Movember Polska 2009 – http://www.movemberpolska.jak.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa