Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?

Tylko Unia nas wyzwoli…

Portal Interia.pl donosi:

Unia Europejska może „tylnymi drzwiami” wprowadzić do polskiego prawa uznawanie związków partnerskich, w tym homoseksualnych. Europosłowie zbierają podpisy, aby związki partnerskie zawarte w państwach UE, które pozwalają na takie związki, były uznawane w pozostałych państwach Unii – informuje serwis tvp.info.

Oświadczenie przygotowywane przez europosłów mówi o kłopotach osób, które zawarły związek w jednym z państw UE, a potem ich prawa nie są uznawane w innym państwie. Chodzi o sytuację gdy np. dwóch gejów zawiera związek partnerski w Holandii, gdzie jest to legalne, a potem przeprowadzają się do Polski, która nie uznaje małżeństw osób tej samej płci.

Autorzy oświadczenia podkreślają, że taka sytuacja utrudnia bardzo jedną z podstawowych zasad UE, czyli swobodnego przepływu osób w Unii. Parlamentarzyści zauważają jednocześnie, że coraz więcej krajów UE decyduje się na legalizację związków partnerskich. Apelują również do mniej liberalnych krajów o uznawanie prawodawstwa tych bardziej liberalnych.

By oświadczenie zostało przyjęte i rozesłane do unijnych instytucji i parlamentów narodowych do konsultacji, musi się pod nim podpisać większość europosłów (czyli co najmniej 393 osoby). Kolejnym etapem będzie przygotowanie przez Komisję Europejską projektu takich przepisów. Jeśli PE i unijna rada ministrów wprowadzą je w życie, będą obowiązywać we wszystkich krajach UE.

Autorzy petycji dotyczącej związków partnerskich – Sharon Bowles (liberałowie, Wielka Brytania), Elspeth Attwooll (liberałowie, Wielka Brytania), Martine Roure (socjaliści, Francja), Caroline Lucas (Zieloni, Wielka Brytania) i Anders Wijkman (chadecy, Szwecja) – mają czas na zebranie odpowiedniej ilości podpisów do 15 stycznia 2009 r. Na razie pod oświadczeniem podpisało się 44 europosłów.

Będziemy oczywiście śledzić sprawę na bieżąco. W kraju pewnie rozpęta się piekło, prawica i wszelaka konserwa zagrzmi z oburzenia, a Kościół dołoży swoje.
Ale to dobrze. O konieczności wprowadzenia związków partnerskich czy małżeństwo osób tej samej płci trzeba znów zacząć głośno mówić.
Trzymamy kciuki za powodzenie, bo niestety, na polskie rządy nie możemy liczyć w niedalekiej i dalekiej przyszłości.

7 komentarzyUnia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?

 • Szymon Goldman

  [Re: Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?]

  To bez wątpienia najważniejsza wiadomość dla gejów od 2004 roku. Oczywiście ‚media gejowskie”, jak i polskie, beznadziejne orgi o tym milczą. Potrafią tylko konsumować granty i organizować gale.

 • d.biskupa

  [Re: Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?]

  A ja myślę, że organizacje i portale gejowskie w Polsce i tak przywiązują nadmierną wagę do kwestii formalizacji związków partnerskich. Owszem, byłoby to sympatyczne udogodnienie, ale przecież nie o to chodzi. Na Zachodzie takie akty prawne stanowią symboliczne zwieńczenie wieloletnich procesów emancypacyjnych. W Polsce tymczasem wciąż palącym problemem jest dramat, jaki przeżywa dorastający gej czy lesbijka, a nie to, żeby sobie dwóch panów w średnim wieku (tudzież panie) załatwiło papierek od państwa potwierdzający ich ustatkowanie.

 • Szymon Goldman

  [Re: Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?]

  Nie powinieneś zabierac tu głosu, jeżeli rzeczywiście uważasz, że małżeństwo lub związek partnerski nie dają żadnych konkretnych uprawnień, a jedynie stanowią poświadczenie czyjegoś bycia razem.

 • michał

  [Re: Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?]

  dają konkretne uprawnienia. to najważniejsza sprawa dla nas.

 • Uschi

  [Re: Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?]

  A zaraz potem – wprowadzają jako normalny element rzeczywistości taki byt jak „formalny związek homoseksualny”. Lesbijek też, Mr Goldman 😉

 • j

  [Re: Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?]

  formalizacja zwiazkow to najwazniejsza rzecz. nikt mnie nie musi lubic. ale chce zeby moj zwiazek byl prawnie usankcjonowany. to na prawde ulatwia zycie.

 • Arek

  [Re: Unia ”załatwi” Polsce związki partnerskie?]

  Mam taką prośbę jeszcze do Was:

  Ostatnio z moim facetem stwierdziliśmy, że czas najwyższy okrężnymi drogami zacząć coś kombinować ze ślubem, (bo jakby nie patrzeć z takim stażem jak nasz, nie jedna para heterycka już się hajta) ale my kombinujemy ze takim „ślubem” zawieranym w tysiącach różnych instytucji. (bo innej mozliwości narazie nie ma)

  Już jedno wspólne konto w banku jest, bo to było najłatwiejsze do załatwienia. Więc ślub w banku już wzięliśmy. A teraz tak:

  Gdzie i jak można załatwić ten papierek odnośnie odwiedzin w szpitalu i decydowaniu o sobie na wzajem? I ile to mniej więcej kosztuje? I jak się tego potem używa?

  Gdzie i jak sie załatwia papierek na odbieranie poczty za tego drugiego? I ile za to chcą? 😛 To potem leży na poczcie i pan listonosz już będzie wiedział, czy za każdym razem mam mu go pokazywać na nowo?

  Gdzie i jak załatwić dokumencik w stylu „co je moje to je twoje” a jak się przekręce to dalej będzie twoje? I ile to może kosztować?

  I czy są jeszcze jeszcze jakieś dokumenty i takie inne kroki, które mogą kiedyś naprawde się przydać?

  Proszę o bardzo poważną odpowiedź. Ale taką wytłumaczoną jak prostemu człowiekowi xD bo jak mi ktoś wyjedzie z dziwnymi terminami prawczymi to ja niśt fersztejen 😛

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa