Talk-show: Transfobia i transakceptacja w rodzinie.

Niewielka salka warszawskiego KinoLabu wypełniła się niemal szczelnie publicznością, odnotowano nawet osoby koczujące na podłodze pod ścianami, zaś wśród tejże publiczności, jak się okazało w trakcie programu, znaleźli się również członkowie rodzin osób transpłciowych siedzących na scenie.

Zaś na scenie, przy dwóch stolikach, zasiedli przedstawiciele społeczności transpłciowej – zarówno K/M, jak i M/K, na różnych etapach procesu przejścia, w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami – oraz przedstawiciele tęczowych organizacji mających w nazwie lub w misji literę „T” – czyli Transfuzji (Voca), Lambdy Warszawa (Yga Kostrzewa) oraz KPH (Tomasz Szypuła).

W tle wyświetlane były zdjęcia osób transpłciowych przechodzących przemianę z płci biologicznej w docelową.

Początek spotkania wypełniły wyjaśnienia podstawowych terminów, precyzowanie pojęć wątpliwych – czym jest transpłciowość, dlaczego używa się raczej tego określenia niż „transsekualizm” (bo jest szersze – i polskie), jaka jest natura transwestytyzmu, czym jest transfobia, a czym transakceptacja. Po nich nastąpiły wypowiedzi osób transpłciowych – o ich historii, coming-oucie, początkach procesu zmiany płci. Przedstawiciele organizacji przedstawiali ofertę dla osób trans – warsztaty, grupy wsparcia, porady prawne czy choćby możliwość udostępnienia lokalu na spotkanie.

Najbardziej emocjonalną częścią talk-show były chyba jednak opowieści o tym, jak transpłciowość i przemianę przyjmują członkowskie rodzin osób trans. Niezwykle cenne i poruszające były świadectwa obecnych rodzin osób transpłciowych – świadectwa wsparcia, miłości, akceptacji, nawet jeśli okupionej trudem przy radzeniu sobie z sytuacją. Poruszająca była możliwość zobaczenia, że oprócz większości rodzin, gdzie atmosfera utrudnia lub uniemożliwia wręcz osobom trans bycie sobą – są rodziny niezwykle ciepłe, silne i wspierające.

Ważnym aspektem wypowiedzi osób trans o ich coming-oucie, relacjach z rodzinami i stosunkach z bliższym i dalszym otoczeniem było również to, że mieliśmy okazję posłuchać zarówno osób młodych, którzy przemianę przechodzą lub przechodziły w wieku to ułatwiający, jak i tych, które na taki krok zdecydowały się w wieku dojrzałym – co, jak się okazuje, wymaga znacznie większej odwagi, determinacji i wysiłku.

Po spotkaniu można było „wypożyczyć” każdą osobą trans w charakterze „żywej książki” i dzięki rozmowie, osobistemu kontaktowi, poszerzyć swoją wiedzę, skonfrontować stereotypy, odpowiedzieć na wątpliwości.

(txt + foto sass)

1 komentarz do: Talk-show: Transfobia i transakceptacja w rodzinie.

  • anka zet

    [Re: Talk-show: Transfobia i transakceptacja w rodzinie. ]

    och, jakże się cieszę, że trans- pojawia się w przestrzeni publicznej.
    Jak bardzo!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa