LGBT na Warszawskim Festiwalu Filmowym

W dniach 10-19 października odbędzie się Warszawski Festiwal Filmowy. Kilka filmów o tematyce LGBT zasługuje na szczególną uwagę homików.

Barcelona (mapa) Hiszpania 2007, 90 min

Bohaterowie, współczesne archetypy miejskiej dżungli, spotykają się w starym mieszkaniu w centrum Barcelony. Jego właściciel, starszy mężczyzna, niegdyś portier w operze, który dziś lubi przebierać się w damskie ubrania, odbywa ze swoim lokatorami rozmowy. Prosi ich po kolei, żeby się wyprowadzili. Ostatnie chwile życia chce spędzić tylko z żoną. Najnowszy film katalońskiego reżysera sięga do najgłębiej skrywanych sekretów pary starych mieszczan. Stając w obliczu bolesnych chorób, rozczarowania starzejącym się ciałem, samotności i problemów finansowych, zbliżają się do siebie i obdarzają wyrozumiałością, która ogromnie wzrusza. Pons śmiało porusza szereg kontrowersyjnych tematów, włączając w to kazirodztwo, homoseksualizm czy cudzołóstwo. Kreśli mapę ciemnych stron katalońskiej stolicy.

Być jak inni Kanada / Iran / UK / USA 2008, 74 min

W Iranie homoseksualizm karany jest śmiercią, ale operacje zmiany płci są w zgodzie z Islamem. Codziennie, w teherańskim gabinecie najwybitniejszego w kraju specjalisty od zmiany płci, doktora Bahrama Mir-Jalali, pojawiają się dziesiątki młodych mężczyzn. Doktor wykonuje w ciągu roku więcej operacji zmiany płci niż robi się ich w całej Francji przez dziesięć lat. Tanaz Eshaghian stworzyła bardzo osobiste, zatrważające studium potęgi irańskiej teokracji. Film jest prowokacyjnym świadectwem jak daleko posuwają się niektórzy, żeby zastosować się do nakazów kościoła. Irański prezydent wielokrotnie oświadczał, że w jego kraju nie ma homoseksualistów. Miał rację. Teraz już wiemy dlaczego.

East West – Sex & Politics Niemcy 2008, 98 min

Fascynujący dokument o próbach zorganizowania parady równości w Moskwie. Za rządów Jelcyna zniesiono paragraf 121, który delegalizował związki homoseksualne, jednak mało jest dziś w Moskwie oznak prawdziwej tolerancji, równości, czy społecznej akceptacji. Dając głos zarówno aktywistom, jak i apolitycznym bywalcom klubów, doświadczony dokumentalista Jochen Hick ukazuje szeroki obraz świata rosyjskich homoseksualistów. Spotyka się z gejami i lesbijkami, którzy dyskutują o światowych paradach równości, oznakach liberalizacji w Rosji i własnych sposobach na przetrwanie w homofobicznym społeczeństwie.

Kenedi się żeni Serbia 2007, 80 min

Ciąg dalszy historii młodego Roma – Kenediego Hasani (bohatera filmu „Kenedi wraca do domu”, WMFF 2004). Kenedi wybudował dom i tonie w długach. Żeby się utrzymać, chwyta się każdej pracy, choćby za 10 euro dziennie. To jednak nie wystarcza. Postanawia więc poszukać zarobku w seks biznesie. Początkowo oferuje swe usługi starszym paniom i wdowom, by z czasem rozszerzyć swą działalność o usługi dla zamożnych mężczyzn. Kiedy dowie się o nowych, liberalnych przepisach dotyczących małżeństw gejowskich, zaczyna szukać „materiału na męża”. Dzięki małżeństwu mógłby legalnie przebywać na terenie Unii Europejskiej. Komedia satyryczna uznanego serbskiego reżysera opowiadająca o tym, jak daleko może posunąć się człowiek, aby uzyskać prawo legalnego pobytu w Unii Europejskiej.

Nagle, zeszłej zimy Włochy 2008, 85 min

Luca i jego przyjaciel Gustav są ze sobą od ośmiu lat. Mieszkają we Włoszech. „Nagle, zeszłej zimy” włoska centrolewicowa koalicja zaproponowała wprowadzenie nowych przepisów dotyczących rejestracji związków homoseksualnych. Wywołało to ogólnokrajową debatę. Spowodowało też wzrost aktów przemocy wobec gejów. Gustav i jego partner postanowili z kamerą w ręku wyruszyć w podróż przez kraj. Film dokumentuje przeżycia z podróży, rozmowy z przechodniami, wywiady z przedstawicielami organizacji religijnych oraz konserwatywnymi i liberalnymi politykami. Pokazuje też jak początkowo ironiczne podejście autorów powoli ustępuje narastającemu niepokojowi.

Niezwykła historia o królowej Raqueli Islandia 2007, 80 min

Raquela, transseksualna prostytutka (ladyboy) na Filipinach, marzy o ucieczce do Paryża, gdzie na Polach Elizejskich odnajdzie swojego księcia. Raquela, próbując wyrwać się ze swego życia, poszukuje przez internet faceta, którzy chciałby się z nią ożenić i dać jej zagraniczny paszport. W czasie internetowych poszukiwań zaprzyjaźnia się z Valerie – jedyną ladyboy na Islandii. Valerie obiecuje pomóc Raqueli w załatwieniu wizy, aby wreszcie mogła spełnić swoje marzenie. Częściowo improwizowany film, w którym zagrali prawdziwi transseksualiści. Reżyser mający duże doświadczenie dokumentalisty stara się przedstawić prawdziwych ludzi bez aury sensacji. Poruszająca opowieść, której bohaterem w rzeczywistości mógłby być każdy, kto pragnie zrealizować marzenia.

The Living End: remixed and remastered USA 2008, 85 min

Odnowiona kopia gejowskiego filmu drogi z 1992 roku, który stał się klasycznym przykładem nowej fali kina queer, a zarazem wciągającym zapisem ery post-punkowej. Słowa „fuck the world” na ścianie pełnej graffiti stanowią celny opis poglądów dwójki bohaterów, Jona i Luke’a – facetów z HIV. Luke to seksowny młodzieniec, Jon niepewny siebie pisarz, który właśnie dowiedział się, że jest nosicielem wirusa. Obydwaj tkwią w Los Angeles – w mieście, które wydaje się zimne i wrogie, pełne seryjnych morderców, podejrzanych typów i niebezpiecznych homofobów. Jon i Luke poznają się przypadkiem i wdają w gorący romans. Potem Luke przypadkiem zabija policjanta. Zaczynają uciekać i wyruszają w podróż pełną seksualnych ekscesów. Pierwotna kopia 16mm została oczyszczona i zdygitalizowana. Poprawiono też dźwięk i przeprowadzono korekcję barwną.

Związane ręce Izrael 2006, 90 min

Miejska legenda opowiadająca historię skomplikowanego związku pomiędzy matką i jej chorym synem. Pnina wyrusza w nocną wędrówkę po ulicach Tel Awiwu, by kupić dla umierającego na AIDS syna uśmierzającą ból marihuanę. Przemierza biedne dzielnice miasta, gdzie widzi sytuacje, na które nie jest przygotowana. Spotyka homoseksualnych znajomych syna, zapuszcza się w niebezpieczne miejsca. Koncentruje się na znalezieniu lekarstwa. To pomaga jej przywołać z przeszłości stare prawdy, ale i grozi przebiciem muru wyparcia, za którym ukrywała się przez całe życie. Wyjątkowe kreacje ikony izraelskiego kina Gili Almagor i Ido Tadmore doskonale pokazują delikatny i złożony związek pomiędzy matką i jej umierającym synem.

W tym roku arenami są Kinoteka oraz Multikino Złote Tarasy, a przedsprzedaż biletów prowadzona jest do 9 września w Empiku na Marszałkowskiej 116/122 (I piętro). Szczegółowe informacje na www.wff.pl

Wybrał i opr.: Rafał Junior

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa