Wyrodna matka

Anne Proulx, autorka noweli „Brokeback Mountain” udzieliła wywiadu dla Bobowi Hughesowi z „Washington Post”. Dziennikarz zapytał ją, jak sukces opowieści o homoseksualnych kowbojach wpłynął na jej życie.

„Brokeback Mountain” nie ma wpływu na moją pracę literacką, jest natomiast źródłem ciągłej irytacji i zaczyna ingerować w moje prywatne życie” – mówi autorka. Okazuje się, że jest duża grupa osób uważających, że opowieść jest otwartym polem do rozwijania ich fantazji oraz korygowania, ich zdaniem, rozczarowującego zakończenia. Ciągle dostaję kolejne wersje zakończenia w stylu porno, z prośbą o akceptację. Większość „poprawek” napomina o tym, że Ennis spotyka kolejnego pięknego przyjaciela i żyją długo i szczęśliwie, albo o tym, że Jack żyje nadal, biorą ślub i mają dzieci. Większość przesyłających mi te listy to mężczyźni, zaczynający od zdania „nie jestem gejem, ale…” Oni nie rozumieją tej opowieści, nie wiedzą, że Jack Twist i Ennis Del Mar są moją własnością – zarówno itelektualną jak i w zakresie praw autorskich. (…) Nie wiedzą nawet, że to opowiadanie pochodzi z serii opisującej mity i zwyczaje Wyoming. Mam wrażenie, że opisują oni to, co widzieli w filmie, a nie to, co przeczytali w mojej opowieści.

Redakcja: Tak oto mamy drugie, jeszcze bardziej tragiczniejsze zakończenie opowieści o zakochanych kowbojach. Autorka – Matka całego tego zamieszania – ma dosyć swojej homiczej sławy i chce wepchnąć Jacka i Ennisa do lamusa.

My jednak mamy nadzieję, że opowieść o „Brokeback Mountain” – bez względu na wolę czy niechęć autorki – weszła już do klasyki najsławniejszych dokonań kultury queer, a jej przesłanie zasiane w milionach czytelników i widzów od Jordanii po Białoruś poruszyło serca wielu. Mimo iż autorka zdaje się mówić, że przesłania nie było.

źródło: afterelton.com

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa