Znów rzymskie pozdrowienie

W lutym Gazeta Wyborcza podniosła temat – na nieocenionej Naszej Klasie syn burmistrza Łęcznej zamieścił zdjęcie z kolegami, na którym unoszą dłonie w znanym nam wszystkim znaku… Po publikacji Prokuratura Rejonowa w Lublinie wszczęła śledztwo, które właśnie się zakończyło.

Redakcji, która popadła w upałowy marazm wakacyjny nic już nie jest w stanie poruszyć, ale może ktoś z naszych nieocenionych Czytelników i Czytelniczek choć nieco oburzy się – znaną skądinąd na pamięć – argumentacją prokuratury.

Zdaniem prokuratury geneza tego gestu „sięga zwyczajów panujących w Starożytnym Rzymie, gdzie stanowił on wraz ze słowami „Ave” formułę pozdrowienia. Znak ten był później używany w wielu kulturach i środowiskach. Pejoratywnego znaczenia nabrał dopiero w latach 30 XX w., kiedy zaczęły się nim posługiwać faszyści włoscy i hitlerowcy w Niemczech. Można powiedzieć, że gest został niejako zawłaszczony…” – napisał prokurator w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu śledztwa.

Uniesienie znużonej upałem brwi może wywołać dalsza część argumentacji:
Mirosława Czuba, szefowa Prokuratury Rejonowej w Lublinie, dodała, że na decyzję śledczych wpłynął fakt, że rozpytywani przez policję mieszkańcy Łęcznej zaprzeczyli jakoby syn burmistrza miał jakiekolwiek związki organizacjami odwołującymi się do ideologii faszystowskiej. Prokurator Czuba przyznała jednak, że ani prokuratura, ani policja nie przeszukała domu, w którym mieszka syn burmistrza. Na pytanie, dlaczego śledczy tego nie zrobili, szefowa prokuratury odparła, że nie było takiej potrzeby.

Więcej można przeczytać w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej, zaś na wnioski chyba szkoda tracić resztek energii.

A może nie? Może wbrew panującemu marazmowi i modzie na kiwanie ręką „należało się tego spodziewać, ale przecież i tak niczego nie zmienimy” – warto publicznie oburzyć się na ten temat? Stawić odpór sezonowi ogórkowemu i wakacyjnym, przyzwalającym nastrojom? Jest jakieś takie przysłowie o palcu i ręce…

(sass)

2 komentarzeZnów rzymskie pozdrowienie

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa