- homiki.pl - https://homiki.pl -

Niby-parada w Trójmieście

Jeden z trójmiejskich klubów gej/les ogłasza na swojej stronie internetowej:

Od 15 lipca przygotowywać będziemy wraz z waszym udziałem niespotykaną formę parady gejowskiej w Polsce. Na specjalnie wynajętej platformie od godziny 16:00 jeździć będziemy po terenie całego trójmiasta z udziałem DJ z parady CSD Berlin Pride 2008. Wszyscy chętni będą mogli poczuć posmak tego co planujemy w 2009, a więc [nasz] udział w CSD Berlin Pride 2009. Open bar dla wszytkich odważnych, którzy pojadą naszą platformą. To jedyna forma parady, która nie wymaga specjalnych zezwoleń w Polsce a młodziez wszechpolska nas nie dogoni.

Wydarzenie ma mieć miejsce w sobotę 2 sierpnia.

Uważam, że przy okazji warto poruszyć kilka kwestii.

Po pierwsze dobrze, iż w Trójmieście w pełni sezonu ogórkowo – wakacyjnego zapewniona będzie odpowiednia widoczność w miejscu publicznym.

Ale! Dlaczego chlubą ma być przyszły udział na paradzie w Berlinie? Przecież Polacy nie gęsi i swe parady mają. Zapraszamy do Warszawy, Krakowa, na Śląsk, do Poznania i – mamy nadzieję, do Wrocławia! Fakt, Niemcy „wygrali już wszystko” i ich parady – z trzydziestoletnią tradycją! – mogą już być nieskrępowanym świętem. Jakie są nasze – trudno nawet jednoznacznie powiedzieć. Niby polityczne a już bawiące się. Może jest i miejsce dla trójmiejskiego klubu i jego platformy? A dlaczego Trójmiasto nie zrobi sobie „prawdziwej” parady?

Drugie ale – psioczono na warszawską paradę, iż mimo, że ma o co walczyć, idzie w komercję. Czy pojedyncza platforma – o charakterze czysto komercyjnym – może sobie rościć miano „parady”? Czy naprawdę Trójmiasto stać tylko na tyle? Czy trzeba aż kusić alkoholem „odważnych” i uciekać przed jakąś młodzieżą wszechpolską? Co mają powiedzieć ci, którzy dawniej obrywali kamieniami, np. w Krakowie? Dlaczego polscy LGBTQ masowo ruszają na Berlin, a wieści z polskich parad wypatruj co najwyżej w telewizji?

Czyżby pogłębiała się rysa pomiędzy „cioteczkami z darkroomu” – o których wspominał podczas głośnej dyskusji organizator parady w Warszawie – a działaczami LGBTQ?

(mm)