Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć

Zapraszamy na relację z I edycji Akademii Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych (autorstwa Przemysława Szczepłockiego z KPH Toruń, uczestnika szkoleń) i już polecamy kolejne szkolenia!

14 lipca zakończyła się pierwsza edycja projektu Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych (ADiTA). Na dziesięciodniowe zajęcia zorganizowane przez KPH ściągnęli do stolicy przedstawiciele oraz przedstawicielki stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji z całego kraju.

Na półtora tygodnia siedziba KPH przy ul. Żelaznej 68 w Warszawie zamieniła się w centrum szkoleniowe dla dwadzieściorga chętnych, którzy zostali zakwalifikowani do ADiTA (spośród ponad 150 osób chętnych). Uczestnicy i uczestniczki rekrutowali się z tak różnych podmiotów trzeciego sektora jak Amnesty International, wrocławska fundacja „Trans-fuzja”, dąbrowskie stowarzyszenie „Civitas”, warszawskie fundacje „Rodzice Szkole” oraz „G10″, stowarzyszenie „OPTA” czy grupa „Ponton”. Obecni byli też przedstawiciele KPH z Torunia, Wrocławia i Bydgoszczy.

Zajęcia prowadzono w następujących blokach tematycznych (po dwa dni każdy):

1) współpraca z mediami (trenerka Katarzyna Tołwińska, specjalistka w dziedzinie mediów i public relations),

2) Gender Mainstreaming (trenerka Anna Kamińska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych „Mikuszewo” oraz Stowarzyszenia Kobiet „Konsola”),

3) pierwsza pomoc psychologiczna (trenerka Ewa Kownacka, na co dzień pracująca z uchodźcami przebywającymi w Polsce),

4) prawo antydyskryminacyjne (trenerka Monika Zima, aplikantka sędziowska i nauczycielka akademicka prowadząca zajęcia z prawa konstytucyjnego),

5) przygotowanie i prowadzenie warsztatów antydyskryminacyjnych (trener Michał Pozdał, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie).

Zajęcia, w formie warsztatów z użyciem multimediów, trwały codziennie po sześć godzin zegarowych, niezależnie od dnia tygodnia. Pomimo narzucenia przez prowadzących wysokiego tempa oraz dużej intensywności zajęć, grupa stanęła na wysokości zadania, realizując cały założony program. Zarówno osoby prowadzące zajęcia jak i w nich uczestniczące wykazały się umiejętnością szybkiej integracji, koncentracji na pracy, kreatywności oraz szybkiej i wydajnej wymiany informacji. Niezwykła była swobodna i otwarta atmosfera zajęć, ułatwiająca poruszanie nawet najtrudniejszej i najbardziej wymagającej problematyki. Dzięki temu osoby uczestniczące w ADiTA mogły między innymi zmierzyć się sam na sam z groźnym okiem kamery, zaimprowizować konferencję prasową w najbardziej niesprzyjających warunkach, przeanalizować, jak język, którego używają, może dyskryminować innych, czy spróbować pomóc potrzebującemu, który znajdował się w sytuacji dla nich samych najtrudniejszej.

Uczestnicy i uczestniczki ADiTA opuścili zajęcia nie tylko z dużą ilością nowej i wartościowej wiedzy, ale też z mnóstwem materiałów dodatkowych, w tym wydawnictw i prezentacji przygotowanych przez organizatorów i prowadzących zajęcia. Informacje te powinny się okazać bardzo przydatne wysyłającym organizacjom w ich działalności, przyczyniając się do osiągnięcia podstawowego celu projektu ADiTA – ograniczenia form i obszarów występowania dyskryminacji w Polsce.

Projekt ADiTA realizowany jest przy wsparciu finansowym udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Druga tura Akademii Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych, prowadzona przez pięć kolejnych weekendów, zaplanowana została na jesień bieżącego roku.
Trzecia edycja, również w wersji weekendowej, odbędzie się na początku 2009 roku.

Zapraszamy!

To co, kto w kolejce na zapisy? Zobacz: http://www.queer.kampania.org.pl/

10 komentarzyAkademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć

 • Erico

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  taaa, kolejny raz dwadziescia osob (czemu nie 150?) zostalo wyszkolonych…. za jaka kwote? na pewno co najmniej kilkanascie tysiecy zl. Widze, ze KPH latwiej robic eventy-pirdolki, przynoszace fajny dochod (pensje trenerow, organizatorow itp.) niz powazne akcje, nad ktorymi trzeba sie napracowac i pomyslec… przykre

 • teddy

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  zapraszamy Erico do wziecia udzialu w szkoleniu – moze wtedy zobaczy, jak trudno jest zaplanowac i zrealizowac powazna akcje 🙂 i jak dobrze trzeba byc do niej przygotowanym. Takie szkolenia sa wlasnie po to, zeby takie duze akcje mogly miec miejsce.

 • Erico

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  a czemu podziekowano 130 chetnym osobom i z jakiego klucza wybrano te 20 ?

 • graza

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  tak dzialaja organizacje w Polsce, rzadko jest mozliwosc dostania grantow na duze i konkretne dzialania, a najczesciej to sa takie pierdoly jak szkolenia czy konfy – to akurat nie jest wina KPH, w sumie trzeba korzystac z kazdej okazji.

 • royte_pomerantsn

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  Erico, ależ podziel się z nami proszę wiedzą, jak to łatwo jest dostać granty na innego rodzaju iwenty :D.
  A najlepiej sam takowy zorganizuj i opowiedz nam o tym.
  Krytyka niekonstruktywna to takie żenująco łatwe…

 • antoś

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  zamiast czegoś co naprawdę wpłynie na naszą sytuację kph znowu pakuje się w pierdoły.

  te 20 osób „różnicy” nie zrobi.

  lepiej niech kph weźmie się za polityków, co by ustawy o związkach przepchnąć

 • trypex

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  lepiej niech Antoś ruszy tyłek i sam zacznie lobbować polityków w sprawie ustawy. Albo niech sie zapisze na szkolenie Lambdy albo KPH jak podejmować działania na rzecz LGBT.

 • antoś

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  ale ja drogi trypexie BYŁEM na niejdednym zebraniu / szkoleniu KPH i Lambdy i to lata temu w czasach pionierskich!

  Dodam, że do dziś, by cokolwiek załatwić w kphu czuję się jak petent w urzędzie. nie da rady. pani nie ma. nie wiemy. nie da się. cholera.

  jak zapisywałem się do kapehu chyba z pół roku pukałem do drzwi, to był chyba 2004 rok. wreszcie ktoś się obudził że jest wolontariusz co może coś zrobić. i co potem? nic. se wymyśl, se realizuj. składkę płaciłem, potem chciałem na konto to mi nikt nie potrafił powiedzieć na jakie konto mam zrobić to zlecenie stałe. to przestałem płacić. taki to „ruch”.

 • Twoje imię zen

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  no pan biedroń znowu kasę kosi za „koordynowanie”

 • madlen

  [Re: Akademia Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych – ty też możesz wziąć u]

  pan Biedroń za nic kasy nie kosi, ponieważ nie On ten projekt koordynuje. ale widzę, że Wasza zawiść nie ma sobie równych. bo najłatwiej to jak w tym wierszyku ”na kanapie siedzi leń…” – to wy tam sobie posiedźcie. i pozwólcie innym ludziom działać, skoro wam samym się nie chce.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa