Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!

Platformy, głośna muzyka, kolorowy i różnorodny tłum – tymi słowami można scharakteryzować dzisiejszą Paradę Równości. Było bezpiecznie i bez szczególnych incydentów. Podczas gdy mieszkańcy Krakowa wciąż krzyczą: „precz z faszyzmem” albo „gej jest ok”, Warszawiacy nie zawracają sobie tym głowy – demonstrują poprzez zabawę.

Parada Równości wyruszyła z placu Bankowego, a zakończyła się w Alejach Ujazdowskich pod Kancelarią Premiera. Trwała dwie godziny. Impreza okazała się sukcesem frekwencyjnym. Według szacunków było nas 7-8 tysięcy. Teleexpress podał inną liczbę: od tysiąca do dwóch tysięcy uczestników, podobnie relacjonują pozostałe media, ale oczywiście „oficjalne” dane z manif i parad są zawsze zaniżane. Było nas dużo – nie ulega wątpliwości, ale nie tak dużo, jak byśmy chcieli i nie tak dużo, jak w „zakazanej paradzie” 2005 roku.

Nad głowami tłumu powiewały flagi polskie, izraelskie, holenderskie, francuskie czy kanadyjskie. Można powiedzieć, że powoli, małymi krokami zbliżamy się do cywilizowanego świata. Z transparentów najbardziej zaciekawiły nas te wytworzone (tradycjnie zresztą) przez Pracowniczą Demokrację, np. „Równość seksualna = równość ekonomiczna”. Chyba pierwszy raz pojawiły się jawnie queerowo-lewicowe postulaty…

Natomiast jedyną publiczną placówką, która symbolicznie włączyła się w Paradę była… ambasada Wielkiej Brytanii! Przed ambasadą, która mieści się w Alejach Ujazdowskich, na trasie tegorocznej parady, zawisła flaga tęczowa, na maszcie, na którym zazwyczaj wisi flaga Unii Europejskiej. Kiedy polskie instytucje pójdą tym tropem?

Atmosfera podczas Parady była cudowna! Świeciło słońce. Nawet pewien pan częstował paradowiczów i paradowiczki truskawkami… Jednak pojawił się mały zgrzyt. W naszym odczuciu Parada została odpolityczniona. Hasło „Żyj, kochaj, bądź!” jest w porządku. Ale nie usłyszeliśmy ani jednego przemówienia artykułującego nasze oczekiwania, ani zachęty do skandowania haseł. Dopiero z „Faktów” dowiedzieliśmy się, że organizatorzy Parady zanieśli do Kancelarii Premiera petycję czy listę z postulatami środowiska LGBTQ. Być może w zabawowej konwencji Parady tkwi metoda, by nie krzyczeć i nie artykułować złości? Trudno stwierdzić. Redakcja homików.pl wyprodukowała kilkaset haseł na zwykłych kartkach A4 i rozdawaliśmy je uczestnikom i uczestniczkom. Nie zabrakło więc postulatów, które są dla nas arcyważne, a więc m.in. żądania związków partnerskich, ustawy antydyskryminacyjnej, rzetelnej edukacji przeciw uprzedzeniom.

Politycy również nie dopisali. Pojawił się jedynie Marek Borowski z SDPL, zresztą partia ta miała własną platformę. Ale jakoś nie zauważyliśmy liderów SLD, którzy w ubiegłym roku stawili się licznie. Byli za to oczywiście Zieloni 2004 z najbardziej szampańską platformą, na której tańczyki Maciej Nowak, Krystian Legierski, Kinga Dunin, Michał Piróg czy Jacek Poniedziałek.

Podobała nam się Parada Równości. Nie zaprzeczamy. Bawiliśmy się świetnie. Ale forma zdecydowanie przerosła treść. Do zobaczenie za rok w Krakowie, Katowicach i oczywiście w Warszawie. A może również w innych miastach Polski?…

(relacja i foto red: MM i MT)

Kliknij aby powiększyć zdjęcie!


Plac Bankowy spedalony

Platformy obywatelskie. My nie mamy w naszym gronie profesorów od owadów

Hasła rozdane przez homiki.pl

Platforma prozdrowotna

Klub Rasko rozdaje cukierki

Nagrodzony Hiacyntem Piotr Pacewicz z Gazety Wyborczej

KPH Wrocław

Lambda Warszawa i nasz autor Krzysztof Zabłocki

Prezes Lambdy Krzysztof Kliszczyński

Yga Kostrzewa dzierży akcent patriotyczny

Marek Borowski

diakon Szymon Niemiec

Robert Biedroń w Alejach Ujazdowskich

Ambasada Wielkiej Brytanii wywiesiła tęczową flagę

Rozkopany pomnik Romana Dmowskiego. Nie ma komu bronić ideologa endecji

Zakład pracy Donalda Tuska

Maciej Nowak, osobowość polskiego teatru i krytyk kulinarny

Rafalala, gwiazda i instytucja.

18 komentarzyParada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!

 • TOmek

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  A Poznań?
  Jeszcze w tym roku (jesienią) chyba będzie Poznań!

  Chronologicznie (od wiosny do jesieni):
  1. Kraków – Marsz Tolerancji
  2. Katowice – Marsz Równych Szans
  3. Warszawa – Parada Równości
  4. Poznań – Marsz Równości

  Czekamy na Wrocław!
  🙂

 • w związku ze związkiem

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Mnie się akurat pobało na Paradzie to, że nie było polityki, transparentów z giertychami i kaczorami. Podobało mi się też, że w tym roku żadna persona znana z sejmu nie pchała się na platformę Fundacji. Pan Marek Borowski był, ale NA PLATFORMIE KTÓRĄ SOBIE SAM PRZYJECHAŁ z młodzieżówką SDPLu. I to popieram.
  Podobały mi się relacje mediów, bo w tym roku pierwszy raz chyba w historii przesłanie Parady wybrzmiało wyraźnie i nie zostało w tyle za wypowiedziami polityków. Co więcej, wszystkie relacje mówiły o demosntracji osób LGBT oraz przeciwników homofobii i dyskryminacji a nie o „paradzie homoseksualistów”. Powiem więcej, zauważyłam nawet zmianę w jezyku, naszym dziennikarzom zdarza się już używać sformułowania „osoby o orientacji homoseksualnej” zamiast homoseksualiści.
  Myślę jednak, że wielu z nas (w tym redakcja Homików – dziękuję 😉 dojrzało do tego aby swoje posulaty wyrażać wprost. Nie wiem jak inni, ale ja domagam się legalizacji związków partnerskich i chciałabym, aby następna parada szła wyraźnie „w związku ze związkiem”. Rozumiem jednak, że poparcie społeczne w tej sprawie jest kluczowe i takiej ustawy siłą przeforsować się nie da, zwłaszcza, że długo chyba nie będzie kim ;-). Dlatego róbmy swoje, autujmy się i w przyszłym roku pójdźmy na Paradę w związku ze związkiem 😉

 • QUASIMODO

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Pojawiły sie tiry-platformy mniej heroizmu (jak w dawnych latach) a więcej zabawy czyż by w Polsce powoli robi sie… EUROPA ZACHODNIA. Jestem pod wrażeniem.

  Warszawa rządzi, i to mówi krakus

 • antoś

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  nie ma co czekać aż lud łaskawie powie naszym związkom „tak”, trzeba głośno mówićczego chcemy. hasła polityczne to nie „stop kwa kwa” tylko właśnie „chcemy ustawy o związkach partnerskich!!!”

 • Narodowiec

  [Nie ma tolernacji dla pedałów! dla wszystkich śmieci!]

  detrollator uprasza się o niereagowanie na agresywne posty, proszę zgłaszać je redakcji listy(at)homiki.pl

  Redakcja homików poinformowała o zaistniałej sytuacji instytucje, które przeprowadzały monitoring Parady wraz z przekazaniem adresu IP „Narodowca”.

 • ja

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Biedaczek, w niedzielę, przed śniadaniem taki atak urojeń wielkościowych. Żal człowieka. Swoją drogą widok na paradzie był uroczy Żałosna garsteczka „Narodowców” otoczona przez potrójny kordon policji nie wzbudzał nawet specjalnej ciekawości mediów. Nic dziwnego, że biedne chłopczyki są sfrustrowane. Wstaje taki rano i z tej bezsilności przeszukuje nasze portale. A nuż coś dla siebie znajdzie?

 • QUASIMODO

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Qurwa spier…dalaj z stąd Narodowiec, a to już do lasów gdzie „walczło” NSZ

 • wacek

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  narodowiec: skrój teraz swoją babcię z emerytury i pochwal się w Onecie. Macie szczęście, że chronił was kordon, bo zostalibyście rozniesieni

 • Pitr

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Na Placu Bankowym musiałem się długo przyglądać, żeby ich w ogóle zobaczyć… Stała smętna grupka ubrana jak na pogrzeb otoczona przez Policję.

 • sojuz

  [narodowcy i ich bohaterskie czyny…]

  Mnie jakiś narodowiec na rowerze wyrwał malutką flagę UE, którą miałem zatkniętą w plecaku. Wracałem akurat z parady, a ten narodowiec ze swym kumplem krążą na rowerze jak muchy wokół mnie; od razu widzę, że się coś szykuje. No i w pewnej chwili narodowiec podjeżdża na swoim bicyklowym rumaku i „cap” – wyrwał papierową chorągiewkę wielkości większego znaczka pocztowego i odpedałował w siną dal w aurze swego nieustraszonego bohaterstwa. Swiat byłby o wiele bardziej smutny bez takich narodowców… 😉

 • Pitr

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  To po prostu pokazuje ich niespotykaną inteligencję.

 • QUASIMODO

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Narodowiec hahahah nie ma narodów są społeczeństwa. Koncepcja państwa narodowego to XIX w relikt śmierdzący trupem.

 • Zet

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Ale właśnie ten trup co chwila wyłazi z szafy. Przekonał mnie do tego wywiad z Agnieszką Graff na tym portalu. Kosowo się oderwało od Serbii, Czeczenia walczy, za chwilę nie będzie Belgii, Kraj Basków w Hiszpanii czy inne czułe miejsca na świecie. Czy tam chodzi o społeczeństwo czy o naród? to nie jest takie jednoznaczne, może właśnie wraca fala etnonacjonalizmu. W Polsce też to się ujawniło przed wejściem do UE, bo IV RP to nie przypadek. To tak na marginesie parady.

 • komentatorka

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Jeśli uznamy za normę związki homoseksualne to do walki o „swoje prawa”przystąpią pedofile.Prawidłowa rodzina jest naturalną zaporą dla waszych dewiacji i zboczeń.Broniąc prawdy o małżeństwie i rodzinie bronimy samej istoty praw człowieka.Żona i mama prawidłowej rodziny lat28

 • Zet

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  wiem, ze nie powinno sie karmic trolla, ale moze w celach edukacyjnych warto wyjasnic tej zonie i mamie (chyba nie masz wlasnej tozsamosci, okreslilas sie tylko w relacji do osob, ktorym uslugujesz, czyli dzieciom i mezowi – zal mi cie i twoich dzieci), ze rodzine homoseksualna tworza dorosle osoby, nikt nikogo nie krzywdzi. To swiadomy wybor.
  Zauwaz prawidlowa zono, ze pedofile (czesto mezowie zacnych ‚prawidlowych’ rodzin jak twoja) wykorzystuja dzieci, to jest przemoc, nie ma wiec mowy o walce o prawa pedofilow. To zasadnicza roznica, droga prawidlowa zono.

 • do komentatorka

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Komentatorko, prezentowanie poglądu, że homoseksualizm jest dewiacją i zboczeniem świadczy jedynie o Twoim niskim poziomie wiedzy. Są dwa wyjścia: albo się trochę douczyć, co byłoby korzystne także dla Twoich dzieci, albo nie wypowiadać się w tematach o których nie ma się pojęcia.
  Z całego serca życzę Ci, aby Twoja rodzina była szczęśliwa. Zapewniam Cię, że jeśli Państwo Polskie zalegalizuje związki parterskie par homoseksualnych w żaden sposób to nie wpłynie na Twoje życie codziene. A wielu osobom pomoże w rozwiązaniu podstawowych problemów, takich jak dziedziczenie wspólnego majątku, czy prawo do opieki podczas choroby.
  Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, gdzie takich rozwiązań nie ma. W żadnym natomiast lealizacja związków par tej samej płci nie spowodowała ŻADNYCH nekorzystnych zmian w strukturze rodziny, napawdę nie ma się czego bać. Twoje dzieci i tak prędzej cz później zetkną sę z osobą homoseksuaną i lepiej byłoby uczyć je tolerancji i poszanowania dla różnorodności niż nienawiści i stawiania siebie ponad innymi, taka postawa szczęścia nie przynosi.
  Istotą poszanowania praw człowieka jest, moja droga szacunek dla wszystkich ludzi, niezależnie od wyznania, koloru skóry, stopnia niepełnosprawności czy orientacji seksualnej, którego TY w swoim poście niestety nie prezentujesz, nazywając nas zboczeńcami.
  Natomiast, co do pedofilii – nie ma ona żadnego związku z homoseksualizmem, jest zaburzeniem i czynem zakazanym prawnie.
  Moja miłość do kobiety z którą żyję nie jest zabroniona prawnie i nikomu krzywdy nie czyni. Jeśli kiedykolwiek przeczytasz tego posta, (bo może tak tylko skaczesz po portalach i z niewiadomych przyczyn ranisz i obrażasz ludzi podpisując sę jako przedstawicielka „prawidłowej” rodziny) spróbuj sobie wyobrazić, że Twoje słowa dotyczą kogoś konkretnego. Takich osób jak ja, moja patnerka, przyjaciele. Nikomu nic złego ie zrobiliśmy i nie mamy zamiaru nikogo krzywdzić. Jesteśmy obywatelami, płacimy podatki, kochamy się. I oczekujemy szacunku, jaki nam się należy.
  Osobiście odczuwam przykrość czytając takie posty jak Twój, bo to mi uzmysławia jak ludzie wydają bezpodstawne sądy w sprawach, które ch nie dotyczą i których nie rozumieją. Proszę o odrobinę refleksji i empatii. Nic więcej.

 • Justyna

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  „Jeśli uznamy za normę związki homoseksualne to do walki o „swoje prawa”przystąpią pedofile.Prawidłowa rodzina jest naturalną zaporą dla waszych dewiacji i zboczeń.Broniąc prawdy o małżeństwie i rodzinie bronimy samej istoty praw człowieka.Żona i mama prawidłowej rodziny lat28”
  NATURALNE BYŁOBY WIELOŻEŃSTWO, NA PEWNO GWARANTOWAŁOBY PRZTRWANIE GATUNKU W PRZERCIWIEŃSTWIE DO ZWIĄZKU MONOGAMICZNEGO ;)))
  Żona uroczej lesbijki i przyszła mama prawidłowo uroczych dzieci, lat 25

 • cezar0607

  [Re: Parada Równości 2008: żyjemy razem, kochamy się, trwamy!]

  Cześć. Jestem na tym forum po raz pierwszy i zapewne ostatni (przypadek). Należę do tzw „normalnego” społeczeństwa, mam żonę, córkę- zwyczajny facet o tzw „normalnej” orientacji seksualnej. Przepraszam, ale muszę powiedzieć słówko prawdy skierowane do tych „normalnych”:). Chciałbym aby wszyscy ludzie zajmowali się swoimi sprawami z taką intensywnością z jaką angażują się w sprawy innych osób. Homiki, życzę wam przede wszystkim więcej tolerancji ze strony otaczajączych was ludzi. „Normalny” facet

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa