- homiki.pl - https://homiki.pl -

Czy małżeństwa homoseksualne kłócą się inaczej?

Zapraszamy do lektury artykułu o „modelach” kłótni homomałżeństw w porównaniu do związków heteryckich. Hmmm, wypadamy korzystniej… Przeczytajcie dlaczego…

Wedle stereotypu związki jednopłciowe są nietrwałe. Być może jest tak w dużym stopniu dlatego, że brak im uznania ze strony prawa i społeczeństwa. Wyniki badań na temat ich trwałości znacznie się między sobą różnią.

Po zalegalizowaniu przez Vermont związków partnerskich w roku 2000, naukowcy przebadali blisko tysiąc par, w tym jednopłciowych, a także ich zamężne i żonate heteroseksualne rodzeństwo. Badanie koncentrowało się na wpływie wywieranym na związki przez takie powszechne źródła małżeńskich napięć, jak obowiązki domowe, seks i pieniądze.

W zauważalnym stopniu związki jednopłciowe, zarówno między mężczyznami, jak między kobietami, były znacznie bardziej egalitarne niż relacje heteroseksualne. W parach mieszanych kobiety wykonywały znacznie więcej prac domowych; mężczyźni częściej odpowiedzialni byli za finanse; mężczyźni częściej też inicjowali seks, tymczasem kobiety częściej go odmawiały i rozpoczynały rozmowy o problemach związku. W przypadku par jednopłciowych, rzecz jasna, żadna z tych dychotomii nie mogła mieć miejsca, a partnerzy o wiele równiej dzielili się obowiązkami.

Choć w parach gejowskich i lesbijskich dochodziło do mniej więcej takiej samej liczby konfliktów, jak w parach mieszanych, najwyraźniej czerpały one ze związku większą satysfakcję, co sugeruje, że nierówność panująca w związkach heteroseksualnych może działać destruktywnie. – Heteroseksualne mężatki czują wiele gniewu z powodu konieczności dbania nie tylko o dom, ale też o związek – mówi Esther D. Rothblum, profesorka studiów kobiecych na Uniwersytecie Stanowym w San Diego. – Pary jednopłciowe i heteroseksualni mężczyźni nie doświadczają tego.

Inne badania pokazują, że temat kłótni między partnerami jest o wiele mniej istotny niż sam sposób spierania się. Egalitarna natura związków jednopłciowych rozciąga się także na sposoby rozwiązywania w nich konfliktów.

Jedno ze znanych badań wykorzystało modelowanie matematyczne do rozpracowania interakcji w stałych związkach homoseksualnych. Rezultaty opublikowano w dwóch artykułach zamieszczonych w 2003 roku w „The Journal of Homosexuality”. Według nich kłócące się pary jednopłciowe walczą uczciwiej niż heteroseksualne, przypuszczają mniej ataków werbalnych i bardziej się przykładają do zapobiegania konfrontacjom.

Kontrolowanie i wrogie taktyki emocjonalne, takie jak agresja i próby zdominowania drugiej strony, zdarzały się rzadziej wśród par homoseksualnych. Pary takie rzadziej też doświadczały podwyższonego pulsu i skoków adrenaliny podczas kłótni. W dodatku pary mieszane częściej pozostawały fizycznie pobudzone po konflikcie.

– Kiedy dochodziło do naprawdę negatywnej interakcji, pary gejowskie i lesbijskie umiały wykorzystywać humor i czułość, dzięki czemu udawało im się uniknąć najgorszego i kontynuować rozmowę o problemie, zamiast wybuchać – mówi Robert W. Levenson, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Badania sugerują, że pary heteroseksualne muszą ciężej pracować, żeby zyskać właściwą perspektywę. Zdolność dostrzegania punktu widzenia drugiej strony widocznie jest bardziej automatyczna u par jednopłciowych, badania pokazują jednak, że osoby heteroseksualne, które potrafią zrozumieć problemy partnera i rozbrajać konflikty, mają także silniejsze związki.

cały tekst do przeczytania na stronie www.partnerstwo.onet.pl [1]

„Egalitarna natura związków jednopłciowych” – warto zapamiętać to wyrażenie. Rzeczywiście coś jest na rzeczy. Brak podziału na płeć w związku niweluje „tradycyjny” (czytaj: seksistowski) podział obowiązków domowych. Stąd bardziej równościowe podjeście i na pewno mniej nerwów. Możemy być wzorem dla heteryków!

Na koniec nieco anegdotycznie.
Wciąż jesteśmy „atakowani” pytaniami w stylu: kto sprząta?, kto gotuje?, kto zmywa?, kto jest „żoną”/”mężem” w związku? Nie męczy Was to? Tymczasem na kolejne stereotypowe pytanie o to, kto pierze – odpowiadam zgodnie z prawdą – PRALKA.

A jak wygląda kwestia relacji i podziału obowiązków w Waszych związkach/małżeństwach?

(mt)