- homiki.pl - https://homiki.pl -

Sex, Drogen und… Bolków (1)

Niespełna 3 miesiące dzielą nas od kolej, jubileuszowej edycji festiwalu Castle Party. Jedna z największych imprez dark independent w Europie, już tradycyjnie odbędzie się w ostatni weekend lipca na zamku w Bolkowie.

To czternaście lat ewolucji. Podczas pierwszej edycji dla trzystuosobowej widowni zagrało 5 zespołów rozpoczynających dopiero swoją karierę. Dziś to wielotysięczny internacjonalny event, na którym występują artyści z całego świata.

W ciągu wakacyjnego weekendu zaprezentuje się ponad 20 grup reprezentujących różną stylistykę, jednak dominującym będzie nurt electro – industrialny z charakterystycznymi narkotycznymi beatami.

Z perspektywy queer ciekawie zapowiada się koncert Cinema Strange ze Stanów Zjednoczonych. To zespół, który w charakterystyczny sposób łączy elementy tradycyjne, groteskowe i oczywiście ekstrawaganckie.

Nie zabraknie również akcentów performatywnych. Zeszłoroczny pokaz francuskiej grupy Exciting Body Piercing był niezłym wstrząsem estetycznym. W tym roku zobaczymy polsko – grecki tandem DIVA’ine EYE, którego pokazy łączą eksperymenty parateatralne z fetyszyzmem oraz elementami S/M.

Wypada zauważyć, że w naszym kraju praktycznie nie ma wydarzeń kulturalnych, w których tak silnie i spontanicznie dochodzi do afirmacji odmienności. Jeszcze w latach 90-tych lokalna prasa kontemplowała seksualność i płciowość poszczególnych uczestników dołączając odpowiednie zdjęcia do artykułów. Dziś trudno usłyszeć deprecjonujące głosy na ten temat. Ciekawe czy to postęp czy raczej oswojenie.

Castle Party to przede wszystkim radosny karnawał o unikalnej atmosferze. To korowód indywidualności i alternatywnego spojrzenia na rzeczywistość. Próby nadawania mu jakiegokolwiek politycznego szlifu mogą go co najwyżej okaleczyć.

Często wielkie zmiany mają swój początek w małych impulsach. Międzynarodowe, często wręcz androgyniczne towarzystwo bawi się na polskiej prowincji w rytmach jednego z najważniejszych nurtów współczesnej sztuki, jakim niewątpliwie jest industrial – zróżnicowany, żywiołowy i silnie ewoluujący. Skutkiem ubocznym tej maskarady jest stopniowe oswajanie z „innym”.

Zapraszamy niegrzecznych chłopców, dziewczęta oraz całą resztę do lateksowych pląsów na zamku.

(xss)