- homiki.pl - https://homiki.pl -

Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marsz

Właśnie zakończył się Marsz Tolerancji organizowany w ramach Festiwalu Kultura Dla Tolerancji. Wyruszyliśmy w samo południe z Placu Matejki. Byliśmy otoczni kordonem policjantów uzbrojonych „po zęby”. Maszerowaliśmy przez Planty oraz wąskie, zabytkowe krakowskie uliczki, by pod koniec zobaczyć przed sobą ogrom krakowskiego Rynku Głównego. Demonstracja zakończyła się w formie wesołego, rozentuzjazmowanego zgromadzenia pomiędzy Kościołem Mariackim a pomnikiem Mickiewicza, gdzie setki kolorowych balonów poleciało do nieba. Dla tego widoku warto było wziąć udział w Marszu.

Festiwal Kultura dla Tolerancji (słusznie) dryfuje w stronę kultury – spotkania, wystawy i odczyty wywołują bardzo duże zainteresowanie, na każdym spotkaniu odnotowujemy brak wolnych miejsc! Znajduje to swoje odbicie w postulatach wykrzyczanych i niesionych na transparentach podczas Marszu. Dominowały hasła odnoszące się do swobody tożsamości i wolności seksualnej: Pszczółka Maja: nie mówcie mi z kim mam się bzykać!; Kocham Gejowego; czy bardziej tradycyjne: Wolność, Miłość, Tolerancja, precz z faszyzmem.

W „zakurzonym” Krakowie wybrzmiały hasła wstydu – wstydu tych, którzy, tłumiąc i odrzucając własną seksualność, nie potrafią zaakceptować inności. Oczywiście wiecie doskonale, kogo mamy na myśli. Nie obyło się bez latających jajek, a doniesiono nam, że znany członek Krytyki Politycznej oberwał farbą. Jednak mamy nadzieję, że to jedyne incydenty podczas KDT. Pewnie media będą się ścigać w relacjach, jak to niebezpiecznie było w Krakowie, ale zapewniamy, że czuliśmy się bezpiecznie.

A jednak – sam Marsz chyba nie dorósł jeszcze do tego hasła – ograniczyliśmy się do standardowych zbiorów haseł wokół „gej jest ok”. Krakowska dekadencja najwyraźniej jeszcze czeka, by wyrwać się z modnych jam i piwnic na Kazimierzu, którymi Kraków przecież się szczyci.

Tymczasem zapraszamy do Krakowa. KDT jeszcze trwa. Więcej informacji o Festiwalu znajdziesz na naszej stronie [1].

Ciąg dalszy niebawem

Anka Zet i Yga
Anka Zet i Yga

Joanna Ostrowska z Krytyki politycznej w
Joanna Ostrowska z Krytyki Politycznej wypowiada sie dla homików.pl

Polska flaga

Czytaj więcej o Marszu:

TVN24: Poleciały jajka i wyzwiska na Marszu Tolerancji w Krakowie [2]
Gazeta.pl: Marsz Tolerancji przeszedł przez Kraków [3]
Politbiuro.pl: Cały Rynek jest pedałem, czyli wpadki narodowców [4]
Rzeczpospolita.pl: Marsz Tolerancji w Krakowie obrzucony petardami [5]
Dziennik.pl: Petardy i wyzwiska poleciały w stronę gejów [6]
PolskaTimes.pl: Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Tolerancji [7]
Interia.pl: Przepychanki na trasie Marszu Tolerancji [8]

Autorzy:

zdjęcie Marcin Teodorczyk

Marcin Teodorczyk [9]

Stowarzyszony w Otwartym Forum, współautor „HomoWarszawy. Przewodnika kulturalno-historycznego”, redaktor pisma uniGENDER.org. Współpracuje z feministyczną „Zadrą”.